Papağanlar İçin 4 Şahane Egzersiz

Papağanın sıkılmış mı görünüyor? Seni ısırmadan hemen önce gözlerinde hüzünlü bir bakış mı oluyor? Komşularına her seferinde saldırıyor mu? Belki ihtiyacı olan tek şey biraz egzersizdir.

papağanlar egzersiz

PAPAĞANLAR İÇİN EGZERSİZLER

Hayat yeterli egzersiz yapamayan papağanlar için düşündüğümüz kadar kolay değil. Ağaçtan ağaca uçmaları, her sabah yiyecek bir şeyler bulmaları ve bütün gün avcılardan kaçınmaları gerekir. Yılda bir kez iyi bir yuva yapmaları ve bebekleri için fazladan yiyecek bulmaları da gerekir. Papağanının sağlıklı bir vücuda sahip olması için onun doğasında olan bu hareket ihtiyacını karşılamak için ona uygun egzersiz bulman harika olur.

Uçmak,  papağanlar için kuşkusuz en ideal egzersiz ama tabii riskleri de yok değil. Mesela uçup alakasız yerlere gidebilir ve aşağı indirmek için saatlerini harcaman gerekebilir.

PEKİ UÇMANIN ALTERNATİFLERİ NELERDİR? İŞTE PAPAĞANLAR İÇİN 4 EGZERSİZ!

Tırmanmak

Bacaklar, boyun ve çoğu zaman kanatlar için iyi bir egzersizdir. Papağanını dışarı çıkaracak
güvenli bir yerin yoksa, evcil hayvan dükkanlarında bulabileceğin kuş merdiveni işine
yarayacaktır. Ya da parmağını kuşunun göğsünün yanına koyarsan yukarı tırmanacaktır. Onu
başka bir yere koyabilir ve o an için yeterince egzersiz yaptığından emin olmak için bunu
tekrarlayabilirsin. İdeal tırmanma tabii ki bir ağaç üzerindedir. Eğer bir ağaçta egzersiz yapmak için papağanını dışarı çıkaracaksan, zirveye ulaşabildiğinden emin ol! Bazı kuşlar yukarı tırmanacak ve sonra inmek istemeyecektir. Ayrıca kuşun dışarıdayken onunla kaldığından emin ol. Yalnız bırakmaya gelmeyecek kuşlardır papağanlar.

Kanat çırpmak

Göğüs kaslarını çalıştırmak için neredeyse uçmak kadar iyidir. Bu alıştırmanın birçok yolu var. İyi bir yöntem olarak, parmağının üstüne çıkmasına izin vermek ve ardından onu bir daire içinde yukarı aşağı veya etrafında hareket ettirmektir. Bunu yaparken ayaklarıyla parmağını tuttuğundan emin ol, çünkü bazen kanatlarını çırparak elinden düşecek kadar heyecanlanacaktır.

İki Kişilik Yöntem
Papağanım benden başka kimseyi sevmiyor diyorsan, bu tür bir papağan bir kişi tarafından havaya fırlatılabilir ve sadece birkaç adım ötede duran ikinci kişi tarafından çağrılabilir. Uçacak ve tüneyecek.
Vahşi doğada, çoğu papağan beslenmek veya bir şeyler içmek için durmadan önce sadece kısa süreler için uçar. Kuşun iyi durumda olsa bile, ikinci bir kanat çırpma hareketi yapmadan önce onu biraz dinlendirmeyi unutma.

Oyun

Oyunun türüne bağlı olarak, bu tüm vücut için harika olabilir. Papağanlar zekidir bu yüzden yeni oyunlar icat etmek ve onu heyecanlandırmak sana kalmıştır. Bazı kuşlar futbol oynamayı severler ve yere oturup küçük bir topu ileri geri atarlar. Bazılar da müzikle sosyalleşmeyi sever. Unutmayın ki her papağan bir bireydir. Yaratıcı ol! Evcil hayvan dükkanları, kuşunuz için muhteşem birçok oyuncak satar.

Yürüyüş yapmak

Bağ kurma, zihinsel uyarım ve hafif tırmanma egzersizi için harika bir yoldur. Papağanlar sizinle yürümeyecektir ama sizinle birlikte omzunuzda gezmek ona çok iyi gelecektir. Havanın rüzgarsız olduğuna emin olmalısın. Papağanın evinde yeniyse veya köpeklerin ya da arabaların onu rahatsız edebileceğinden endişeleniyorsan papağanların sahipleriyle birlikte gezmeleri için hazırlanmış kafeslerden birini satın alabilirsin. Zihinsel uyarım sağladığı ve çevresi ile temas halinde kalmasını sağladığı için bu, papağanın için en iyi egzersiz biçimlerinden biridir.

PAPAĞANLAR İLE HER GÜN EGZERSİZ YAPIN

Papağanına bakmak için zaten bir kuş veterineri bulman gerekir, fiziksel testelerinin de tam olduğundan emin olmak lazım; kan testi, dışkı muayenesi ve veterinerinizin önerdiği testler çok önemli!
Papağanın saldırgansa, doğal enerjisi için bir çıkış yolu sağlamanın onu ailenin daha iyi bir parçası yapacağını fark edersin. Papağanlar günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler, ancak yabani papağanların günlük rutinlerinin bir parçası olarak yapacak çok işi olduğundan, egzersiz yapmayan kuşlar sıkılır ve yaramazlık yapar. Yavaş başla, ancak her gün papağanını çalıştır. Bunun için sana teşekkür edeceğinden emin olabilirsin. Egzersizlerini başarıyla tamamlayan papağanın için bir de bayılacağı bir ödül granolası yapmak istersen tarifimize gözat!

Paylaşan heymypet