Papağanlar Çocuklar İçin Doğru Evcil Hayvan Seçimi Mi?

Çocuğun televizyon izlerken muhteşem bir şekilde konuşan bir papağan görürse, büyük bir ihtimalle kendisinin de bir papağan arkadaşı olmasını isteyecektir. Çocuğun muhtemelen kendi evcil papağanını almak için seni istek yağmuruna tutacaktır. Ama anlaşılır bir şekilde bunu yapmak konusunda endişeli olabilirsin. Ebeveynler yıllarca papağanların çocuklar için iyi evcil hayvanlar olup olmadığını merak ettiler. Aslında sadece çocuklar için de değil yetişkinler de bunu düşünmüşlerdir. Peki papağanlar çocuklar için doğru evcil hayvan seçimi mi? Gelin birlikte bakalım!

Son zamanlarda kendini bu tür bir durumda bulduysan, doğru yere geldin! Bu yazımızda, evcil bir papağan beslemenin ne olduğunu, temel kuş kişilik özelliklerini ve nihayetinde papağanların genel olarak çocuklar için evcil hayvan olarak iyi bir seçim olup olmadığını öğreneceksin.

Ebeveynlerin Evcil Papağanlar Hakkında Bilmesi Gerekenler

Bir papağan kadar karmaşık olan bir kuşun bakımıyla ilgili her şeyi özetlemek zordur. Ebeveynlerin çocukları için papağan arkadaş sahiplenmeden önce akıllarında tutmaları gereken birkaç önemli nokta vardır:

Papağanlar tehlikeli olabilir. Hem büyük hem de küçük papağanlar aslında vahşi hayvanlardır. Çok evcil papağanlar bile güçlü gagaları ve keskin pençeleri ile istemeseler bile insanları ciddi şekilde yaralayabilirler. Çocuklar, evcil bir kuşu korkutacak hızlı hareketler ve yüksek sesler yapma eğilimleri nedeniyle risk altındadır. Bir papağanı çocuğun için bir evcil hayvan olarak görüyorsan, ikisinin yakın yetişkin gözetimi olmadan etkileşime girmesine izin vermemen önerilir.

Papağanlar dağınık olurlar ve çok yer kaplarlar. Doğası gereği kuşlar yemek yerken, içerken ve oynarken büyük bir karmaşa yaratırlar. Çoğu zaman, ebeveynleri basitçe yapamadığı zaman, çocuklar bunun gibi büyük karışıklıkları görmezden gelirler. Çocuğun evcil bir papağan istiyorsa, kuşun hastalanmasını önlemek için kuşun kafesinin her gün iyice temizlenmesi gerektiğini anlaması gerekecektir. Hastalığın hem kuşa hem de çocuğa yayılmasını önlemek için uygun hijyen şarttır. Tüm bunlara ek olarak, papağanların egzersiz yapmak ve oynamak için büyük kafeslere ve çok sayıda “papağan geçirmez” alana ihtiyacı vardır.

Papağanlar çok uzun süre yaşayabilir. Birçok ebeveyn, ortalama yaşam süresinden daha uzun bir evcil hayvana söz verme konusunda endişelidir ve bu anlaşılabilir bir durumdur. Bu nedenle, ebeveynlerin, uygun şekilde bakıldığında papağanların 50 yıl veya daha fazla yaşayabileceğini anlamaları gerekir. Bir papağan evlat edinme kararı hafife alınacak bir karar değildir.

Papağanlar pahalı olabilir. Çocuklar çalışmadıkları için evcil hayvan bakımı masraflarını gözden kaçırmak onlar için kolaydır. Sadece evcil papağanların satın alınması normalde biraz pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda uygun bir kafesin maliyeti de binlerce liraya ulaşabilir. Aynı zamanda kuşun tedaviye ihtiyacı varsa, bir kuş veterinerini ziyaret etmek de maalesef çok ucuz değildir.

Daha önce de belirtildiği gibi, bunlar papağan sahiplenilmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalardan sadece birkaçıdır. Evde bir kuşa sahip olmak, hayatınızı birçok insanın hayal bile edemeyeceği şekilde değiştirebilir.

Çocuğunun evcil bir papağan beslemesine izin verme kararın, onun olgunluğuna ve sorumluluk düzeyine, kuşun bakımıyla ilgili herhangi bir gevşekliği toplama yeteneğine, senin ve çocuğunun birlikte çalışıp çalışamayacağına bağlı olmalıdır. Bir evcil kuşa birlikte mutlu ve sevgi dolu bir yuva sağlamalısınız. Bolca araştırma yapmak için zaman ayırdığından ve bir papağan evlat edinme konusunda aceleci kararlar vermediğinden emin olun. Bunu yapmak, aileni besleyemeyeceği bir evcil hayvanı sahiplenme zahmetinden ve üzüntüsünden kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda küçük çocuğun için doğru ve bilinçli karar vermenin harika bir örneği olacaktır. İyi şanlar!

 

 

Paylaşan heymypet