Papağanına Şarkı Söylemeyi Nasıl Öğretirsin?

Papağanların insanların konuşmalarını taklit etme yetenekleri olduğunu biliyorsundur. Peki ya şarkı söyleyebildiklerini biliyor muydun? Eğer doğru adımları atarsan papağanına şarkı söylemeyi kolayca öğretebilirsin. İşte adım adım papağanına şarkı söyletmenin yolu…

kuşum sürekli çığlık atıyor

KONUŞMAYLA BAŞLA

Papağanına şarkı söylemeyi öğretmeden önce konuşmayı öğretmelisin. Ancak bunu yaparken bazı kuşların türleri buna uygun olsa da konuşmayı taklit etmeyi öğrenemediklerini aklından çıkarmamalısın. O nedenle önce ufak ufak başla. Kuşun belli kelimeleri söylemeye başladığında müzikli kısma geçebilirsin.

UYGUN BİR EĞİTİM ALANI SEÇ

Papağanına şarkı söylemeyi öğretmek için seçtiğin yer, vereceğin eğitimin başarısı açısından önemlidir. Ne çok tanıdık ne de çok yabancı bir yer seçmelisin. Papağanının kafesinin bulunduğu ve vaktinin çoğunu geçirdiği odadan farklı bir yer seç. Ama çok fazla ayak altı da olmasın. Çok dağınık olmamasına, dikkat dağıtmamasına ve kapısının ve pencerelerinin sıkıca kapalı olmasına dikkat et. Son olarak odada ayna bulunmasın çünkü papağanlar kendi yansımalarını görünce akılları başlarından gidebilir.

KUŞUNUN SEVDİĞİ BİR ŞARKI SEÇ

Eğer kuşuna şarkı söylemeyi öğretmek istiyorsan öncelikle hangi şarkıları sevdiğini bilmelisin. Radyoyu açıp papağanının farklı şarkılara ve türlere nasıl tepki gösterdiğini gözlemleyebilirsin. Baslı şarkıları mı seviyor yoksa tiz sesleri mi? Kadın seslerine mi daha fazla reaksiyon gösteriyor erkek seslerine mi? Bu cevaplar değişebilir ama genelde eğlenceli, hareketli şarkılar hızlı ve etkili bir eğitim süreci için uygun olur.

YAVAŞ YAVAŞ BAŞLA

Papağanına şarkı söylemeyi öğretmenin, konuşmayı öğretmekten farklı olmadığını unutma. Yavaş yavaş başla ve öncelikle birkaç kelimelik bir dizeyle başla, kuşun öğrendikçe yeni kelimeler ekle. Eğitim, her gün aynı saatte vermeye çalış. Şarkının bir iki dizesini kaydedip tekrarlar halinde çalarak da kuşuna dinletebilirsin. Böylece papağanın uyumlu sesleri ve tonları tanımayı öğrenir ve duyduğu sesleri çıkarabilmek için gerekli vokalizasyonları işleyebilir hale gelir.

PAPAĞANINA ŞARKI SÖYLE

Papağanlar taklitçi kuşlar olduğundan yapmasını istediğin şeyi sen de yap ve ona öğretmek istediğin şarkıyı bol bol söyle. Bunu mümkünse kafesin yakınlarında yani seni görüp duyabileceği bir yerde yap. Eğer seni taklit edip şarkıyı doğru söylemeye başlarsa onu mamayla ödüllendir.

SABIRLI OL VE SIK SIK TEKRAR YAP

Kuşlar tekrar yoluyla öğrenirler. Senin papağanın da akşamdan sabaha şarkı söylemeyi öğrenemez. Dahası bu beklenti ikinizde de bıkkınlığa sebep olur. O nedenle her gün 10-15 dakikalık periyotlar halinde alışın. Böylece hem kuşunun heyecanla bekleyeceği bir rutin oluşturmuş hem de eğitim sürecini kısaltmış olursun.

KARŞINA ÇIKABİLECEK OLASI SORUNLAR

Çok hızlı gitmemeye çalış çünkü bu kuşunda kafa karışıklığı ve öfkeye yol açabilir. Papağanına asla bağırma, vurma. Erkek kuşlar konuşmaya dişilere göre daha meyillidir. Dişi kuşun varsa şarkı söylemeyi öğrenme sürecinin daha uzun olacağını aklından çıkarma. Genç kuşlar da yaşlılara göre daha hızlı öğrenir. Çünkü hem daha uyanık olurlar hem de yaşlandıkça düşen testosteron seviyeleri nedeniyle şakıma, ıslık çalma ve konuşma gibi sesli eylemleri daha az yapmaya başlarlar.

Peki kuşuna basit numaralar öğretmenin yollarını biliyor musun?

Paylaşan heymypet