Pandemide Sahiplendikleri Hayvanları Geri Bırakıyorlar!

İnsanlar yine yapıyor yapacağını… Pandemi esnasında insanların yalnızlıklarını gidermek için sahiplenilen patili dostlarımız, yavaş yavaş barınaklara geri bırakılıyor. Pandemide sahiplendikleri hayvanları bencilliğine alet edenlere karşı hayvanseverler harekete geçmek zorunda gibi gözüküyor.

pandemide sahiplendikleri hayvanları
Pandemi başladığında insanların barınaklardaki dostlarımıza duyduğu ilginin artması, hepimizi mutlu etmişti aslında. Sonuçta birçok patili dostumuz kendine yuva buldu ve barınakların iş yükü ciddi anlamda azaldı. Ancak önemli adımlar atıp virüsü yenmek üzere olan İngiltere’den gelen haberler, oldukça moral bozucu. Çünkü barınakların yaptığı açıklamalara göre birçok insan, pandemide sahiplendikleri hayvanları geri bırakıyor. Hatta sadece bununla da kalmıyorlar…

İşin en üzücü kısmı, İngiltere önderliğinde olsa da bu durumun dünyanın her yerinde etkisini hissettiriyor olması. Görünen o ki pandemi geriledikçe, barınaklara tekrar bırakılan patili dostlarımızın sayısı da artıyor, imdat!

Mesela Taf’s Hope Rescue Centre yöneticisi Rhondda Cynon, geri verilen köpeklerin sayısının 5’e katlandığını ifade ediyor. 11 aylık Staffordshire bull terrier bir dostumuz, farklı insanlar tarafından aynı barınağa tam 4 defa bırakılmış!

Aynı barınaktan Mr Clowes, “Evet insanların zor zamanlarda patili dostlarından vazgeçme eğilimi hep vardı. Ancak bu seferki veriler gerçekten ürkütücü. İnsanlar kedi ve köpeklerini bırakmalarının temel sebebini hayvanlarındaki davranışsal bozukluklara bağlıyor. Tabi işin özünde durum biraz farklı. Böylesi senaryolar, hazır olmadan hayvan sahiplenmeye çalıştıklarında ortaya çıkıyor. Biz de bu yüzden taze ebeveynler için eğitim programları başlattık.” dedi.

PANDEMİDE SAHİPLENDİKLERİ HAYVANLARI SATIYORLAR DA!

Evet evet, satıyorlar! Yine istatistiklere göre pandemide cins hayvanlara ilgi büyük oranda arttı. Bununla bağlantılı olarak barınaklar, cins hayvanları sahiplenip parayla başkalarına satan insanlara denk geldiklerini de söylediler. Üstelik bu patili dostlarımızı satın alan insanlar, hayvanların bakımlarını karşılayamayıp barınağa tekrar müracat ettiler. Yani aynı hayvan önce barınağa geliyor. Sonra birisi onu sahipleniyor ve hemen sonrasında başkasına satıyor. Üstüne satın alan insan, bakamayıp barınağa geri bırakıyor! Böylesi korkunç bir döngüye giren hayvanlar için hayvanseverlerin harekete geçmesi şart!

Bağlantılı olarak birçok barınak, cins kedi ve köpeklerin yaşadığı bu trajediyi önlemek için şu şekilde duyurular yaptı: “Hayvanları sahiplendikten sonra bakamayacaksanız, lütfen onu satmayın. Barınağa geri bırakın, biz sonrasına bakarız.”

Yani aşağı tükürsek bıyık, yukarı tükürsek sakal! Patili dostlarımız ya barınağa geri dönme travması yaşıyor, ya da daha korkuncu, cins meraklısı insanlara para karşılığında satılıyor. Üstelik bunların hepsi, insanların pandemi yüzünden bunalması ve yalnız hissetmesi yüzünden çok sık yaşanıyor. Bakalım virüsün etkileri azaldıkça tüm bu olumsuzluklar da artış gösterecek mi? Pandemide sahiplendikleri hayvanları bağrına basanları tenzih ederiz…
Barınaklarla ilgili birçok yazı yazıyoruz. Fakat tam da bu durumla alakalı bir yazımız var: barınaklardan sahiplendiğimiz dostlarımızı geri bırakmayı konu alıyor. Okumak istersen, buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet