Ortancalar Kediler İçin Zehirli Midir?

Ortancalar dış görünüşleri itibariyle oldukça güzel çiçekler. Ancak ne kadar güzel görünürse görünsün bazı çiçekler kediler için zararlıdır. Ortanca da bu çiçeklerden biri mi? Ortanca kediler için zehirli midir?

ortancalar kediler

 

 

Ortancalar, rengarenk görünen muhteşem çiçekler. Ancak bu çiçekler, bitkinin herhangi bir bölümünü kemirirlerse kedileri hasta eder. Bazı ortanca çeşitleri diğerlerinden daha zehirli olsa da, her biri kedileri zehirleme potansiyeline sahip. Ortancalar kediler için neden böylesine zararlı birlikte öğrenelim!

Ortancalar Neden Kediler İçin Zehirli?

Bu rengarenk bitkiler, kediler ve diğer hayvanlar (insanlar dahil) için toksik olabilen siyanojenik glikozitler adı verilen kimyasallar içerir. Bitki çiğnendiği veya yutulduğu zaman kimyasal salınır. Ardından; kusma, ishal ve uyuşukluk gibi çeşitli semptomlara neden olur.

Siyanojenik glikozit, sindirim sistemindeki bazı enzimlerle temas ettiğinde siyanür salabilen bir bileşik türü. Toksisite seviyesi, belirli ortanca türlerine ve yutulan miktara bağlı olarak değişir. Ancak, herhangi bir miktardaki siyanürün kediler için tehlikeli olabileceğini belirtmek önemli.

75’in üzerinde ortanca türü var. Bu türlerin hepsi, büyük miktarlarda yutulduğu zaman kediler için zararlı olabilecek toksinler içerir. Ancak kediler için en zehirli ortanca türü Bigleaf  ortancası(Hydrangea macrophylla). Bu bitki, çok miktarda tüketildiği zaman kedilerde kusma, ishal ve uyuşukluğa neden olabilen bir madde içerir. Bigleaf ortancasının çiçekleri ayrıca yapraklardan veya gövdelerden daha yüksek konsantrasyonda toksin içerir.

Bazı ortanca türleri diğerlerinden daha zehirli olur. Ancak, herhangi bir bitki türü, büyük miktarlarda yutulursa kediler için tehlikeli olur. Kedinin ortanca veya başka bir bitkinin herhangi bir parçasını yutmuş olmasından şüpheleniyorsan hemen veterinere başvur.

ortancalar kedilerKedilerde Ortanca Zehirlenmesinin Belirtileri

Kedilerde ortanca zehirlenmesinin belirtileri, yutulan miktara ve toksisitenin şiddetine bağlı olarak değişir. Bazı zehirlenme belirtileri şunlar:

  • Kusma
  • İshal
  • İştah kaybı
  • Uyuşukluk, halsizlik veya depresyon
  • Salya akıtma
  • Nefes almada zorluk
  • Nöbetler
  • Soluk veya mavi diş etleri
  • Hızlı kalp atış hızı

Kedinizin ortanca bitkisinin herhangi bir parçasını yuttuğundan şüphelenirsen, hemen veterinere başvur.

Kedin Ortanca Yerse Ne Yapman Gerekir?

Kedinin bir ortanca bitkisini kemirdiğini görürsen, daha fazla yutulmasını önlemek için ortancaları hemen bölgeden uzaklaştır. Ne olduğunu bildirmek için hemen veterinerine danış. Veteriner, kedini muayene için getirmenizi tavsiye edecek.

Kusma, ishal veya uyuşukluk gibi herhangi bir hastalık belirtisi için kedini yakından izle. Herhangi bir anormal işaret fark edersen, hemen veteriner yardımı al. Mümkünse, ortanca türlerini belirlemelerine ve en iyi tedavi yöntemini belirlemelerine yardımcı olmak için veterinerin ofisine yanınızda bitkinin bir örneğini getir.

Kedilerde Ortanca Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Ortancaların kediler ile aynı bölgede tutulması sakıncalı. Evinde veya bahçende ortanca bitkisi varsa, bunları kedinin erişemeyeceği bir alana koyman gerek. Ortancaları yüksek yerlere veya kapalı bir alana koy. En mantıklısı, evinde veya bahçende kediler için güvenli olan alternatif bitkiler kullanmak. 

Paylaşan heymypet