Calvin Klein Ve Tommy Hilfiger’ın Deri Kararını Alkışlıyorum!

Merhaba sevgili pati dostu! Bundan sonra sık sık bu köşede seninle buluşup dünyanın dört bir yanında hayvanları ilgilendiren takdir edilesi uygulamaları konuşacağız. Bu bazen bir sivil hareket, bazen bir yasa, bazen de bir şirketin aldığı sorumluluk sahibi bir karar olacak.

orijinal deri kullanmayan markalar

SİZİ TEBRİK EDİYORUZ

Orijinal deri kullanmayan markalar arasına Tommy Hilfiger ve Calvin Klein da eklendi! Bu hafta seninle paylaşmak istediğim güzel haber var. Haber moda sektöründen geliyor. Geçtiğimiz günlerde, dünyanın dört bir yanında on binlerce kişiyi giydiren iki “high-end” marka, Tommy Hilfiger ve Calvin Klein, ürünlerinde egzotik hayvanların derilerinin kullanılmasını yasakladıklarını duyurdu!

İki markanın şemsiye şirketi olan PVH Corp., bu kararı, dünyanın en güçlü hayvan hakları örgütü olarak nitelendirebileceğimiz PETA ile gerçekleştirilen müzakerelerin sonunda aldı. Daha önce PETA, iki markayı vahşi hayvanların ticareti ile COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıklar arasındaki bağlantıların altını çizerek uyarmıştı.

‘KÜRK VE EGZOTİK DERİLER KULLANMIYORUZ’

Tommy Hilfiger yetkilileri 10 Eylül’de PETA’ya yaptıkları açıklamada, “Tommy Hilfiger olarak bizler, ‘Hiçbir Şeyi İsraf Etmeyen ve Herkesi Kucaklayan’ bir moda anlayışı yaratarak, moda endüstrisini iyiye götürmeye kararlıyız. Çevreyi, insan haklarını, içinde bulunduğumuz toplumu ve ilgili konuları her zaman ciddiye aldık ve almaya devam edeceğiz. Bu nedenle hiçbir koleksiyonumuzda kürk ve egzotik deriler kullanmıyoruz. Birlikte modayı daha iyi bir geleceğe taşıyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın üzerine PETA’nın Kıdemli Başkan Yardımcısı Dan Mathews da, “PETA olarak kadehimizi Tommy Hilfiger’ın egzotik hayvanların derilerini koleksiyonlarından yasaklamasına kaldırıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Mathews, “Satılan her bir timsah ya da yılan derisi ürünün arka planında bir hayvanın acılı ve kanlı ölümü var. Vahşi yaşam biyologları, vahşi hayvanların yakalanma, hapsedilme ve öldürülme süreçlerinin, gaddarca ve gereksiz olmasının yanı sıra, hepimizin içinde bulunduğu COVID-19 gibi salgınları da tetiklediğini gösteriyor” diye konuştu.

Calvin Klein ve Tommy Hilfiger

PEKİ KORONAVİRÜS İLE NE İLGİSİ VAR?

Gerçekten de vahşi hayvanların yetiştirildiği ve derileri için öldürüldüğü aşırı kalabalık ve pis ortamlar, koronavirüs benzeri organizmaların ortaya çıkıp yayılması için çok uygun koşullar. Geçtiğimiz yıllarda yine PETA’nın yaptığı bazı araştırmalarda, ABD, Afrika ve Asya’daki bazı çiftliklerde hijyen açısından asla kabul edilemeyecek koşullar yaşandığı açığa çıkmıştı.

Kaldı ki koşullar mükemmel olsa bile bu, bir timsahın ya da yılanın, binlerce kilometre uzaktaki bir insana ayakkabı ya da çanta olmak için hunharca öldürülmesini kabul edilebilir kılmıyor. Yukarıda bahsettiğim PETA araştırmalarında, üst düzey moda endüstrisinin kullanımı için timsahların canlı canlı yüzüldüğü, yılanlara derilerini hem de bilinçleri yerindeyken soyabilmek için litrelerce su pompalandığı, devekuşlarının tüylerinin canlı canlı yolunduğu gibi korkunç gerçekler ortaya dökülmüştü. O nedenle Calvin Klein ve Tommy Hilfiger gibi iki önemli markanın böyle bir karar almış olması, rekabet koşulları da dikkate alındığında takdire şayan.

BU MARKALAR DA EGZOTİK DERİ KULLANMIYOR

Rekabet demişken, CK ve Hilfiger, bu adımı ilk atanlar değil elbette. Brooks Brothers, Jil Sander, Chanel, Diane von Furstenberg, HUGO BOSS, Victoria Beckham, Vivienne Westwood gibi çok sayıda seçkin marka da egzotik derileri ürünlerinde yasaklayanlardan.

Umuyorum tüketicilerin baskısıyla bu listeye eklenen markaların sayısı günden güne artacak. Hatta bu bilinç seviyesi sadece egzotik hayvanların derilerinin değil diğer tüm hayvanlardan elde edilen gerçek derilerin kullanımına karşı bir harekete dönüşecek şekilde yükselecek.

Sonuçta, moda kişinin kendine yakışanı giymesiyse eğer, o deriler en çok ilk sahiplerine yakışıyor.

Paylaşan Petti SMITH