Nesli Tükenen Hayvanlar Hangileri? Bilindik Simalar Şaşırtıyor!

Nesli tükenen hayvanlar konusu yıllardır gündemde olan fakat buna rağmen gerekli adımların atılmadığı bir konu. Hatta bazı tür ve cinslerden, nesilleri tükendiği için haberdar olduk. Fakat işin boyutları öyle bir noktaya vardı ki, hepimizin yakınen tanıdığı hayvanların bile nesli tükenir halde.

nesli tükenen hayvanlar

Biyolojik ve ekolojik çeşitlilik, hepimiz için daha zengin bir gezegen demek. Daha zengin bir gezegen ise denge ve daha yaşanılası bir dünya anlamına geliyor. Bu yüzden nesli tükenen hayvanlar konusu, bizi bu dengeyi kaybetme tehlikesi ile yüz yüze getiriyor. Üstelik aşina olduğumuz hayvanların bile nesli tükeniyorken, hızlıca harekete geçmek şart! O hayatımızda yer edinen fakat nesli tükenen dostlarımız hangileri mi? Başlayalım.

1. Zebralar

Belgesellerin olmazsa olmazı zebraların nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya, biliyor muydun? Özellikle Grevy’s zebrası gibi türlerin sayısı ciddi anlamda azalmış durumda: 2000 tane kaldı. Diğer türler de hızla azalmaya devam ediyor.

nesli tükenen hayvanlar

2. Tavuskuşları

Yine oldukça göz önünde olan fakat nesli tükenen hayvanlar arasında yer alan bir canlı. Bornean ve Hainan türü tavuskuşlarından dünyada sayılı tane kaldı. Dünyada muhtemelen 600-1700 arasında Bornean ve 250-1000 Hainan türü tavuskuşu var. Kısaca: İmdat!

nesli tükenen hayvanlar

3. Sinekkuşları

Bu minik ve şirin kuşun birkaç türünde neredeyse yok denecek kadar az kaldı. Oaxaca ve Mangrove sinekkuşlarından yaklaşık 600 tane kaldığı varsayılıyor.

4. Yunuslar

Bu karizmatik dostlarımız, uzun süredir nesli tükenen hayvanlar kategorisinin kıyısında geziniyordu. Fakat son yıllarda Ganges ve Indus nehirlerinde yaşayan yunuslar bir hayli azaldı. Doğaseverler onları korumak için önemli çalışmalara ön ayak oluyor. Yine de maalesef tehlikeli bölgeye onlar da adım attı.

nesli tükenen hayvanlar

5. Papağanlar

Papağanların da nesli uzun süredir tehlike altında. Özellikle evcil hayvan olarak popülerlik kazanınca, doğadaki sayıları da bir hayli azaldı. Bundan ötürü Ekvator ve Peru’da papağanların kafeslenmesini önlemek için yasalar bile çıktı!

6. Buffalolar

Normalde buffalolar gibi damızlık hayvanların nesli kolay kolay tükenmez. Ancak özellikle su buffaloları gibi henüz tam evcilleştirilmemiş türlerin sayısı her gün azalıyor. Araştırmacılar, bu hayvanlardan yaklaşık 2500 tane kaldığını düşünüyor ve azalma ivmeleri gerçekten yüksek. O yüzden aman dikkat!

7. Suaygırı

Suaygırları son zamanlarda maalesef kendini bu kategori içerisinde bulan hayvanlardan. Çevre tahribatı ve suların kirlenmesi gibi çevresel faktörler bu canlıya pek yaramadı… Bir de eti için insanlar tarafından avlanınca, bazı türlerinin yok olmaya yüz tutması işten bile değil. Örnek olarak araştırmacılar pigme suaygırlarından kaç tane kaldığı bilmemekle birlikte bu sayının pek yüksek olmadığını varsayıyorlar.

Bazı hayvanların bu listede olması oldukça şaşırtıcı, öyle değil mi? Üstelik büyük bir çoğunluğunun sayısı da insanlarla alakalı sebeplerden ötürü azalıyor. Kendimize bir çekidüzen verip dünyaya ve bizimle birlikte yaşayan canlılara sahip çıkmamız şart. Bazı patili dostlarımız bu gerçeğin farkına çoktan varıp dünya için çalışmaya başladı bile! Mesela geri dönüşüm gönüllüsü Chipper!

 

 

Paylaşan heymypet