Nerite Salyangozları Nedir Ve Türleri Nelerdir?

Tatlı su akvaryumlarının vazgeçilmezi, akvaryumlara hareket ve renk katan bu sıradışı nerite salyangozları ne kadar tanınıyor? Özellikleri, akvaryumlara katkıları ve türleri nelerdir? Emin olun ki bu salyangozları akvaryuma eklediğiniz için pişman olmayacaksınız. Hadi hep birlikte bu yazımızda nerite salyangozlarını inceleyelim.

NERİTE SALYANGOZLARI REHBERİ

Tatlı su akvaryumlarının gözdesi  nerite salyangozları 200’den fazla türe sahip. Bu muhteşem canlılar Neritidae familyasının bir parçası ve genellikle acı su kıyılarında ve tatlı su ile tuzlu suyun birleştiği nehir ağızlarında yaşıyorlar. Ancak tuzlu sularda da bazı türlerine rastlanabiliyor.

Bu salyangozların tatlı su akvaryumlarında bulundurulması tavsiye ediliyor. Doğu Afrika’dan ithal ediliyorlar ve genellikle 1 ila 2 yıl arasında yaşıyarak bu sürede uygun koşullar altında 3 santimetre kadar büyüyebiliyorlar. Hem tatlı su akvaryumları, hem de tuzlu su akvaryumları için idealler.

Nerite salyangozları akvaryumun için muhteşem canlılar çünkü akvaryumdaki artık yemleri yiyerek akvaryumun temiz kalmasına büyük katkı sağlıyorlar. Bir diğer besinleri ise algler. Bu nedenle eğer akvaryumunda yeterince yosun yoksa onları salyangozlara özel olarak üretilen yemlerle beslemelisin. Yazımızın devamında akvaryumun için en güzel nerite salyangozlarından bahsediyoruz, hadi hep birlikte inceleyelim…

BOYNUZLU NERİTE SALYANGOZLARI

nerite salyangozları

Nerite salyangozları arasında tatlı su akvaryumunda beslenebilecek en gösterişli  tür bu. Spirallerinin kenarından çıkıntı yapan boynuzları ve siyah-sarı kabukları var. Çoğu petshop’ta boynuzlu nerite salyangozu bulabilirsin.

ZEYTİN NERİTE SALYANGOZLARI

Nerite salyangozları arasında en yaygın türdür. Adını zeytin yeşili renkli pürüzsüz kabuğundan alan bu salyangoz, diğer nerite salyangozları ile kıyaslandığında nispeten daha sade ve yeşil bir görünüme sahip olduğundan akvaryumundaki yosunların arasına saklanıp gözden kolayca kaybolabiliyor.

ZEBRA NERİTE SALYANGOZLARI

nerite salyangozları

Zebra nerite salyangozları ise koyu altın rengi ve kahverengi şeritli bir kabuğa sahip. Kabukları pürüzsüz ve zebra desenli. Akvaryum zemininde kendini kolayca belli edebilen bu tür güzelliği nedeniyle oldukça popüler.

KAPLAN NERİTE SALYANGOZLARI

Kaplan nerite salyangozları, pürüzsüz bir dokuya sahip, kırmızı bantlı ve açık kahverengi kabuğu ile bir kaplanı andırıyor. Artıkları temizlemek konusunda oldukça yetenekli olan bu tür diğer nerite salyangozlarına göre daha uzun ömürlü.

KIRMIZI YARIŞÇI NERİTE SALYANGOZLARI

nerite salyangozları

Otantik desenleri ve kırmızı kabuğuyla oldukça göz kamaştıran bu tür akvaryum sahiplerinin favorilerinden. Diğer nerite salyangozlarına göre daha hızlı hareket ediyorlar.

ALTIN YARIŞÇI NERİTE SALYANGOZLARI

Altın yarışçı nerite salyangozları arasında en güzel cins olarak biliniyor. Çok çeşitli desenlere ve parlak turuncu bir kabuğa sahip olan altın yarışçı nerite salyangozu nadir bir cins olduğundan çok az petshopta bulunabiliyor.

GECE MAVİSİ NERİTE SALYANGOZLARI

nerite salyangozları

Gece mavisi nerite salyangozu karanlık ve modern akvaryumlar için çok uygun koyu renkli bir kabuğa sahip. Genellikle siyahtan, koyu kahverengiye kadar giden bir renk skalasında olan kabuğunda zaman zaman altın, gri veya turuncu küçük benekler bulunabiliyor.

AKVARYUMUNA KAÇ TANE NERİTE SALYANGOZU ALMALISIN?

Akvaryumuna her 40 litre için 1 adet nerite salyangozu almalısın.

Paylaşan heymypet