Muhabbet Kuşunu Başka Mamalara Nasıl Alıştırırsın?

Muhabbet kuşları epey seçici canlılar. Üstüne bir de sevdikleri şeylere uzun uzadıya tutunurlar. Hal böyleyken de yeni mamalara alışmaları baya zor oluyor… Zaten muhabbet kuşunu başka mamalara nasıl alıştırırsın sorusu da bu yüzden var.

muhabbet kuşunu başka mamalara

Evcil kuşlar için farklı mamaları da içeren dengeli bir diyet sunmak şart. Muhabbet kuşları da bu durumdan payını alıyor elbette. Ancak her kuş, hele ki muhabbet kuşları yeni mamalara hep sıcak bakamayabiliyor. Bundan dolayı muhabbet kuşunu başka mamalara alıştırma meselesini çözmen lazım. Aksi takdirde dostunun inadı, sağlığına zarar dahi verebilir. Dolayısıyla aşağıya sıralayacağımız tavsiyelere dikkat etmeni öneriyoruz.

MUHABBET KUŞUNU BAŞKA MAMALARA ALIŞTIRMAN İÇİN TAVSİYELER

    • Kuşun bir mamayı yemek kabında görmezden gelirken kafesinin kenarına iliştirdiğinde onu yemeyi tercih edebilir. Çeşitli mandallarla ve araçlarla mamaları farklı yerlerde sabitlemeye çalış.
    • Turuncu veya sarı meyveler muhabbet kuşlarının dikkatini çeker. Bu meyveleri yeni mamanın içine karıştırırsan mamanın yenme ihtimalini artırırsın!
    • Eğer yeşillik vereceksen yeşillikleri mümkün mertebe üzerinde suyla, kurumasını beklemeden ver. Su damlaları kuşların dikkatini çekebilir.
    • Mamayı vermeden önce dostuna bakarak bir kez sen ısır. Yiyeceği sonrasında sunduğunda kuşun seni taklit etmek için dahi mamayı yiyebilir. Hele bir de mamayı yerken işi abartıp dünyada yediğin en iyi şey gibi davranırsan… Dur dur bitmedi. Sen yedikten sonra ailenin başka bir ferdine de mamayı sunar gibi yap. Böyle davrandığında kuşun o mamaya iyice çekilir.

Muhabbet kuşunu başka mamalara alıştırman için bizim tavsiyelerimiz bu şekilde. Şimdiden afiyet olsun!

Paylaşan heymypet