Muhabbet Kuşun Depresyonda mı? İşte Bunun 5 İşareti

Muhabbet kuşun depresyonda mı? Eğer bundan şüpheleniyorsan bunu anlamanın bazı yolları var. Bu işaretlerden en az ikisi son zamanlarda bariz şekilde ortaya çıkıyorsa, bir veterinere görünme zamanı gelmiştir.

Muhabbet kuşun depresyonda ise bu çok hafife alınacak bir durum değildir. Kuşlar sadece depresyona girmekle kalmaz, aynı zamanda uzun süreli depresyon kendine zarar verici davranışlara, düşük bağışıklığa ve bir dizi başka soruna yol açar. Kuşunun depresyonda olabileceğinden şüpheleniyorsan, davranışlarını burada listelenen işaretlerle karşılaştır. Depresyona işaret eden belirtiler, kuşunun çevresi veya evcil hayvanınla etkileşim seviyen hakkında bir şeyleri değiştirmen gerektiğine işaret ediyordur.

İştah Kaybı

Evcil kuşlarda birkaç farklı sorunun belirtisi olsa da, depresyonun en büyük göstergelerinden biri iştah kaybıdır. Kuşların metabolizmaları çok hızlı olduğundan, kuşunun yemek yemeyi bıraktığını çok çabuk fark etmen önemlidir. Kilo kaybı hızlı bir şekilde oluşursa bir kuş için çok zararlı sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle, evcil hayvanının iştahının iki gün üst üste düşük olduğunu fark edersen, veterinerini aramalısın.

Agresyon

Muhabbet kuşun depresyonda ise kişiliğindeki ani değişikliği fark edeceksindir. Çoğu zaman, özellikle papağanlarda bu kendini saldırganlık olarak gösterir. Saldırganlık mevsimsel ve hormonal sorunlarla ilgili olabilirken, sürekli karakter dışı davranışlar, kuşunun kronik olarak mutsuz olduğunun bir işaretidir. Bu yüzden güvende olduğundan emin olmak için  herhangi bir ani davranış değişikliğini bir veteriner tarafından araştırmalısın. Kuşunun fiziksel sağlığında problem yoksa, o zaman hayatında neler olup bittiğini değerlendirmeye başlamalısın.

muhabbet kuşun depresyonda

Kendi Tüylerini Yolma

Bir kuş tüy yolmaya başladığında, bu durum hızla kronik ve yıkıcı bir soruna dönüşebilir. Kuşunda kel alanlar fark etmeye başlarsan, hastalığı elemek için kuş veterinerine durumu kontrol ettir. Ortada tıbbi bir sorun olmadığından emin olduğunda, kuşunun neden tüy yolduğunu anlamaya çalışabilirsin. Pek çok kuş can sıkıntısından ya da yeterince sosyal etkileşim alamadıkları zaman yolmaya başlar. Yani kuşunla daha fazla zaman geçirmek, belki de onun en çok ihtiyaç duyduğu şeydir.

Sesin Tonunda ve Miktarında Değişiklik

Kuşunu herkesten daha iyi tanıyorsun. Eğer uzun zamandır beraberseniz, o zaman çıkardığı seslerin tonuna ve miktarına da aşinasındır. Kuşunun çıkardığı seslerin seviyesinde bir değişiklik fark edersen, bu belki de depresyon geçirdiğinin işaret ediyordur. Çünkü pek çok kuş, can sıkıntısından veya hayal kırıklığından dolayı çığlık atmaya başvurur. Kuşunun sesi normalden yüksekse, bu, seninle daha fazla zaman geçirmek istediğini söylüyordur.

Paylaşan heymypet