Muhabbet Kuşu Çift Olarak Yaşamaktan Daha Mı Çok Keyif Alır?

Muhabbet kuşuna senin dışında arkadaşlık edecek biri daha olsa fena olmazdı değil mi? Eğer böyle düşünüyorsan, bir başka muhabbet kuşu almak en doğru karar olacaktır. Muhabbet kuşu çift olarak yaşamaktan daha çok keyif alırlar; ancak uygun eşleştirmeyi yapabilmek için bilmen gereken birkaç önemli nokta var. Bu yazıda sana, muhabbet kuşun için en uygun eşleştirmenin hangisi olacağını anlatacağız!

Çift muhabbet kuşu

MUHABBET KUŞUNA ARKADAŞ

Çoğu kuş gibi muhabbet kuşu da sosyal hayvanlardır ve yanına bir arkadaş ister böylelikle de bir sürüye dahil olmayı tercih eder. Bir başka kuşu ya da bir başka insanı dahi sürülerinin bir üyesi olarak görebilir. Yani muhabbet kuşu çift olarak yaşamaktan kesinlikle daha fazla keyif alır. Ancak bu çıkarım, kanatlı dostunun mutlululuğu için tek başına yeterli değil. Uygun eşleştirme de şart.

Senin arkadaşlığın muhabbet kuşun için yeterli olabilir; ama hiçbir insan bir muhabbet kuşu için türdeşinin yerini tutamaz. Her ne kadar muhabbet kuşuna yeterli özeni ve özveriyi göstersen de onun, bir başka muhabbet kuşuyla kuracağı bağın seviyesi doğal olarak çok daha farklı olacaktır. 

Yoğun programın veya farklı sorumlulukların sebebiyle muhabbet kuşunun yeterince yanında olamayabilirsin. Buna bağlı olarak muhabbet kuşunun sağlığında bir takım problemler oluşacaktır. Öte yandan, yalnız bir muhabbet kuşu depresyona girebilir ve bu yalnızlıktan ötürü davranışlarında bozukluklar gözlemlenebilir.

YALNIZ MUHABBET KUŞU

Yalnızca bir tek muhabbet kuşuna sahip olmanın bazı avantajları vardır. 

Yalnız bir muhabbet kuşu, insanlara karşı daha dost canlısı olur ve eşi olan bir muhabbet kuşuna kıyasla insanlarla fiziksel anlamda daha çok temas kurmak ister. Aynı zamanda yalnız bir muhabbet kuşunda gagalamak ve benzeri diğer saldırgan davranışlar daha az görülür.

Eğer muhabbet kuşuna konuşmayı ya da başka numaraları öğretmek istiyorsan; yalnız bir muhabbet kuşuyla bunu çok daha kolay yaparsın. Sebebi, yalnız bir muhabbet kuşunun sana daha bağlı olacak olması ve dolayısıyla seni daha çok memnun etme çabasına girecek olması. Eşi olan bir muhabbet kuşu, yalnız bir muhabbet kuşunun aksine eşiyle sosyalleşmekle ve eşini etkilemeye çalışmakla meşgul olacaktır. 

Birden fazla muhabbet kuşuna sahip olmak istersen, mutlaka elindeki muhabbet kuşunun yeterince sosyalleştiğinden ve sana alıştığından emin olmalısın. Muhabbet kuşunun arası seninle ve diğer insanlarla iyileştiğinden, eşiyle birlikte onu aynı kafese koymanda bir sakınca kalmayacaktır.

İKİ ERKEK MUHABBET KUŞU ÇİFT OLARAK NASIL YAŞAR?

Erkekler, muhabbet kuşları içerisinde daha az dominant olan cinstir. Bu nedenle iki erkek muhabbet kuşunu eşleştirmek en iyi seçenektir diyebiliriz. Elbette iki erkek kuşun anlaşamaması durumu söz konusu olabilir, bunun bir garantisi yoktur. Ancak yine de erkek muhabbet kuşlarının aynı kafeste iyi anlaşmaya eğilimli olduklarını söyleyebiliriz. Kafesin içinde her iki muhabbet kuşu için de yeterli alan olduğu takdirde, iki erkek muhabbet kuşu birlikte mutlu bir hayat sürecektir. 

İKİ DİŞİ MUHABBET KUŞU

Dişiler, muhabbet kuşu türleri içerisinde baskın olan cinsiyet olduğundan iki dişi muhabbet kuşunu aynı kafeste yanına arkadaş olarak eşleştirmek pek tavsiye edilmez. İki dişi muhabbet kuşu aynı kafese konulduğunda, aralarında çok büyük ihtimalle alan çatışmaları yaşanacaktır. Bu çatışmalar arttığı takdirde, işin birbirine zarar vermeye kadar gidebileceğini söylemekte fayda var. İki dişi muhabbet kuşuna sahip olmak istiyorsan, yapılacak en doğru hareket her ikisini de ayrı kafeslerde beslemek ya da aynı kafes içinde onları birbirinden ayıracak bir paravan kullanmak olacaktır. 

BİR DİŞİ VE BİR ERKEK MUHABBET KUŞ

Bir dişi ve bir erkek muhabbet kuşunu eşleştirmek iyi bir seçenek olabilir; ancak yine de alınması gereken bazı önlemler vardır. Bir dişi ve bir erkek muhabbet kuşu arasında, iki dişi muhabbet kuşunun aksine, alan çatışmaları yaşanmasa da farklı sebeplerden farklı çatışmalar doğabilir. 

Dişi muhabbet kuşu, erkek muhabbet kuşunun kendisine iyi bir eş olmadığı kararına vardığında erkek muhabbet kuşunun kendisinden uzak tutmak için ona zarar verebilir. Böyle bir şey yaşanması olasılığına karşın, içinde erkek muhabbet kuşunun saklanabileceği alanların bulunduğu büyük bir kafes almalısın. 

Her şey yolunda gittiği takdirde ise dişi ve erkek muhabbet kuşu aynı kafes içinde mutlu bir hayat sürecek ve ömür boyu iyi anlaşacaktır. 

ÜREME VE YAVRU CİVCİVLER

Bir dişi ve bir erkek muhabbet kuşu birlikte barış içinde yaşamasını sağlarsan, üreme ihtimalleri fazlasıyla yüksek olacaktır. Çift üremeye başladığında, ihtiyaçlarını gidermek senin görevin haline gelir. Üreyen bir çift için yuva malzemeleri ve takviyeler büyük önem taşır. Bu ikisi sayesinde dişi muhabbet kuşu yumurtalarını güvenli bir şekilde bırakır ve besin eksikliği çekmez.

Üreyen çiftin deneyimsiz olduğu durumlarda, çiftin yumurtaları yediği bile görülebilir. Bu durum, çoğu zaman büyük bir problem teşkil etmese de minik yavruları heyecanla bekleyen senin için üzücü olabilir. Eğer yeterince şanslıysan ve üreyen çift başarılı olursa, doğacak minik civcivler için ayrı bir yuva da hazırlamalısın. Bu yuva, civcivler ebeveyn bakımına ihtiyaç duymamaya başladığında kullanacağın yuva olacaktır.

Daha fazla muhabbet kuşuna bakacak yerin ya da kaynağın yoksa, bir dişi ve bir erkek muhabbet kuşunu eşleştirmemeni tavsiye ederiz. Buna rağmen bir şekilde bakabileceğinden daha fazla muhabbet kuşuna sahip olursan, onlara iyi bakılabilecekleri bir yuva bulman şart ki bu kimi zaman pek de kolay bir şey değildir…

Tüm muhabbet kuşu çift senaryolarını da aydınlatmış olduk. Böylelikle hem muhabbet kuşu çift olarak daha mı mutlu sorusu netleşti, hem de koşullar yerli yerine oturdu, öyle değil mi? Peki kanatlı dostunun genel ruh hali ile ilgili neler biliyorsun? Fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklarını saklama konusunda oldukça başarılı canlılar, biliyorsun. Bundan ötürü en iyisi, kuşunun akıl sağlığı kötü giderken nasıl davranışlar sergilediğini iyice öğrenmek ki, böylece zamanında müdahale edebilirsin. Belki de kuşun depresyonda, haberin yok! Muhabbet kuşlarında depresyon belirtilerini bu yazımızdan öğrenebilirsin!

Paylaşan heymypet