Muhabbet Kuşu Sağlığı İçin Kilo Kontrolü!

Muhabbet kuşu sağlığı söz konusu olduğunda, kilo kontrolü oldukça önemli. Kilo kontrolünden kastımız kanatlı dostumuzun fazla kilolarla mücadelesi değil sadece. Eğer olması gerekenden az kiloluysa, bu da bir kilo kontrolü sorunu yaratır. O

muhabbet kuşu sağlığı

Muhabbet kuşları tahmin ettiğimizden daha hassas ve narin canlılar. Bundan dolayı kanatlı dostlarımızın akıl ve beden sağlığına dikkat etmeliyiz. Nasıl mı? Beden sağlığı için küçük bir tavsiye verelim. Muhabbet kuşu sağlığı için kanatlı dostuna düzenli kilo kontrolü yapmaya ne dersin?

İlk olarak, işe hassas bir tartı alarak başlayalım. Takriben haftada en az bir defa muhabbet kuşunun kilosunu tart. Neden bunca uğraş diye düşünebilirsin. Bunun sebebi, muhabbet kuşlarının fiziksel hastalıklarını saklama konusundaki başarıları. Hal böyle olunca iş başa düşüyor ve onlara hassas davranmamız gerekiyor. Dostunu tarttıktan sonra sonuçları bir deftere kaydedebilirsin. Dostumuzun ağırlığında 5% civarı bir azalma bile oldukça ciddi kabul ediliyor.

Tabi bunu her defasında kanatlı dostunu hassas tartıya çıkararak yapmak zorunda değilsin. Sonuçta her gün birliktesiniz. Zamanla kanatlı dostunun kilo alıp verdiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsin. Yine de sana bunu daha iyi yapabilmen için bir taktik verelim.

muhabbet kuşu sağlığı

Kanatlı dostunun omurga kemiği, kilo kontrolü yapmak için oldukça ideal. Yine de belirtelim, elbette bir hassas tartının yerine geçemez. Omurga kemiği, kuşunun göğüs kemiğinin sağ tarafında bulunan uzunca bir kemik. Bu kemiğin sağında solunda kaslar bulunur ve kemiğin ucunu kuşunun göğsünden karnına parmağınla inersen bulabilirsin.

Omurga kemiğini anladık. Geriye, o kemik aracılığıyla kilo kontrolü yapmak kaldı. Eğer kanatlı dostun olması gerektiğinden daha zayıfsa, bu kemik eline daha rahat gelir ve kolay tespit edilir. Şayet muhabbet kuşun fazla kiloluysa, bu kemiği tespit etmek zorlaşır. İdeal, kemiği rahatlıkta tespit edebildiğin ama çok da belirgin bir şekilde eline gelmediği ikisinin ortasındaki senaryo.

Böylelikle muhabbet kuşu sağlığı için kilo kontrolünü kısmen aydınlatmış olduk. Elbette en ideali, düzenli veteriner hekim kontrolü. Sahi, muhabbet kuşunu her yıl düzenli veteriner hekim ziyaretine götürüyor musun? Bunun ne kadar önemli olduğunu buradan okuyabilirsin.

Paylaşan heymypet