Muhabbet Kuşu Nasıl Serinletilir? Dostunu Rahatlatma Yolları!

Yaz gelip çattığında muhabbet kuşlarımıza biraz daha özen göstermek de şart haline geliyor. Neden mi? Çünkü kanatlı dostlarımızın anatomisi, sıcakla mücadele etmek için pek de elverişli değil. Yazımızı okuyunca ne kastettiğimizi daha iyi anlayacaksın!

muhabbet kuşu nasıl serinletilir

Her yaz, bir öncekinden daha da sıcak geçiyor. Biz insanlar kendimizi serinletmek için birçok yöntem geliştirdik. Peki ya evcil dostlarımız, özellikle de muhabbet kuşları için elimizden ne gelir? Bu sorudan yola çıkarak senin için bir muhabbet kuşu nasıl serinletilir rehberi hazırladık!

İlk olarak dostlarımızın doğal yaşamlarında serinleme yöntemlerinden bahsedelim. Vahşi yaşamda muhabbet kuşları:

  • Yüksek basınç alanlarında uçarak (rüzgar yüksek basınca doğru estiği için)
  • Ağaçların gölgelerine sığınarak
  • Sık sık banyo yaparak
  • Ya da diğer dostlarıyla havada süzülerek

serinlemenin yollarını buluyorlar. Tabi evde bu yöntemlerin büyük bir çoğunluğundan mahrumlar. O yüzden iş biraz da bizim başımıza düşüyor.

Şöyle ki, muhabbet kuşlarının ter bezleri ve gözenekleri yok. Yani dostlarımız bildiğin terlemiyorlar. Bu yüzden hızlı hızlı nefes alıp vererek ve kanatlarını vücutlarından uzak tutarak serinlemeye çalışıyorlar. Bu yöntemler tek başına pek de etkili değil. Bundan dolayı ebeveynleri ve dostları olarak muhabbet kuşlarına sunabileceğimiz çözümleri sıralıyoruz:

MUHABBET KUŞU NASIL SERİNLETİLİR: BU YÖNTEMLERE KULAK VER!

muhabbet kuşu nasıl serinletilir

Su spreyi veya sünger: Kanatlı dostunu en rahat şekilde ferahlatmanın yolu, su spreyi veya sünger! Ne zaman dostunun sıcakladığını düşünürsen, çok tazyikli olmayacak bir şekilde kanatlı dostuna su sıkabilirsin. Eğer muhabbet kuşun spreyden rahatsız oluyorsa, küçük bir süngeri ıslatarak kuşuna hafifçe dokundurabilirsin.

Kafesi temiz, suyu taze tutalım: Kir ve pislik, muhabbet kuşlarının kanatlarında birikerek hafif bir katman oluşturabilir. Bu katman, sıcak havalarda dostlarımız için hepten rahatsız edici hale gelir. Bundan dolayı yaz vakti kuşunun kafesini temiz tutmaya özellikle dikkat etmelisin. Bir de su konusu var tabi. Hangi canlı yazın sıcağında buz gibi bir su içerek rahatlamak istemez ki? Kanatlı dostumuzu bu ferahlatıcı histen mahrum bırakmamak için suyunu sürekli soğuk ve taze tut lütfen!

Evine ufak bir banyo düzeneği kurabilirsin: Yukarıda değindiğimiz gibi, kuşlar özellikle yaz vakti banyo yapmaya bayılır. Zaten çok sevdikleri bu aktivite, onlar için iki kat değerli hale gelir. Eğer kuşun kafesinin dışında vakit geçirmeye alışkınsa, banyo ihtiyacını kolaylıkla çözebilirsin. Geniş bir kaseye 4-5 cm kadar, yani birazcık su koy. Bu kadar! Bir müddet sonra kuşun kendiliğinden bu kaseye dalıp çıkmaya başlayacak. Kuş banyoları da var, onları satın almayı da bir düşün istersen.

Vantilatörler herkesin kurtarıcısı: Bazenleri de muhabbet kuşu nasıl serinletilir diye kara kara düşünmene hiç gerek kalmaz. Kuşunu vantilatörlü bir odaya taşırsın ve olur biter! Tabi vantilatör yüksek devirde doğrudan kanatlı dostumuzun suratına üflememeli. Şöyle hafif bir esintiye kim hayır der ki?

Bu dört tavsiyeyi de uygularsan, dostunun keyfine diyecek olmaz! Şu banyo meselesine biraz daha detaylı bir şekilde eğilmek ister misin? Yanıtın evet ise, seni bu yazımıza bekliyoruz!

Paylaşan heymypet