Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur Rehberi

Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur diye merak mı ediyorsun? Açıkçası bu yazıyı yazmadan önce biz de merak ediyorduk. Biraz araştırma ve bir iki dokunuş ile sana bir rehber hazırladık. Bizim merakımız böylece dinmiş oldu, darısı senin başına…

muhabbet kuşu nasıl konuşturulur

Muhabbet kuşlarının konuşmaya ne kadar yatkın olduğuna hepimiz aşinayızdır. Kelimeleri kolaylıkla öğrenip güzel güzel şakır kanatlı dostlarımız. Bundan dolayı birçok kuş ebeveyni, muhabbet kuşu nasıl konuşturulur sorusuna yanıt arıyor. Biz de bu soruyu yanıtlayabilelim diye sana bir rehber hazırladık.

MUHABBET KUŞU NASIL KONUŞTURULUR ADIM 1: KUŞUNU İYİ TANI

Ne olursa olsun ilk adım, muhabbet kuşunla iyi bir ilişki kurmak. Bunun içerisine birçok şey de dahil. O istemediğinde onu eline almamaktan tut, dostunu ürkütmemeye kadar… Aranızda iyi bir ilişki varsa, eğitim süreci de kolay geçecek. Aynı zamanda ne olursa olsun, bazı muhabbet kuşları konuşmaz. Bunun da birçok sebebi var. Kuşun konuşkan bir karaktere sahip değildir veya belki de başından kötü bir olay geçmiştir.

ADIM 2: SEÇTİĞİN KELİMELERİ İYİ SEÇ

Eğitime başlarken dikkat etmen gereken bir başka konu ise, öğretmeye çalıştığın kelimeler. İlk olarak lütfen kısa kelimelerle başla. “Selam” “Bay-bay” gibi kelimeler ya da Abdurrahman değilse kanatlı dostunun kendi ismi iş görecektir. Kelimeleri heyecanla telaffuz etmek de önemli. Sesindeki enerji ve heyecan kuşuna geçecek ve o da hevesli bir hale gelecek.

muhabbet kuşu nasıl konuşturulur

Buna ek olarak, kelimeleri tekrarlarken muhabbet kuşunu iyi gözlemle. Bazı kelimelere daha iyi tepki verdiğini yakalayabilirsin. En çok yanıt verdiği kelimeyi kuşunun ilk “eğitim kelimesi” olarak seçebilirsin.

ADIM 3: KELİMELERİ SIK SIK SABIRLA TEKRARLA

Muhabbet kuşu nasıl konuşur biliyor musun? Sabır ve sık tekrar ile. Bu yüzden tespit ettiğin eğitim kelimesini kuşuna sürekli ve tekrar tekrar söyle. Muhabbet kuşları, taklitle öğrenir. Bundan dolayı ne kadar tekrar edersen, taklit edeceği kelimeyi o kadar pekiştirirsin. Bununla alakalı olarak, bazı muhabbet kuşu ebeveynleri telefonlarından o kelimeyi tekrar alırlar. Bu yöntem geçerli bir yöntem ve hiçbir zararı yok. Ancak asla sahibiyle kurduğu bire bir iletişimin yerine geçmez.

ADIM 4: HEMEN SONUÇ BEKLEME

Bu üç adımı her gün tekrarladığından emin ol. Hem kuşunla daha yakın bir bağ kurarsınız, hem de eğitimine katkıda bulunursun. Bazı muhabbet kuşları konuşma işini hemencecik çözer. Bazıları ise ilk kelimesini neredeyse bir yıl sonra söyler. Eğer kuşunun konuşma konusunda güçlük yaşadığını düşünüyorsan, ona ıslık çalmayı öğretebilirsin. Muhabbet kuşları ıslığı kelimelere göre çok daha rahat taklit eder.

Son olarak, muhabbet kuşu nasıl konuşturulur diye bu kadar kafa yormana rağmen, unutma ki hiç konuşmayabilir. Sonuçta ne olursa olsun, bu eğitim süreci kuşunla daha iyi bir bağ kurmanı sağlar.

Konuşma tamam. Sırada, kuşuna basit numaralar öğretmek var. Bunun için yazımıza bir göz atmaya ne dersin?

Paylaşan heymypet