Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır?

Kanatlı dostumuzu bir kedi alır gibi elimize almamız mümkün değil. Koca ellerimiz başta ona ürkünç geliyor. Muhabbet kuşu ele alışmalı ki, kendisi size gelsin. Bakalım küçük dostumuza bir tehdit olmadığımızı nasıl anlatabiliriz?

muhabbet kuşu ele

Kanatlı dostlarımız ufak canlılar, karşılarında kendilerinden büyük bir şey gördüklerinde korkuyorlar. Muhabbet kuşu ele alışırsa, onu kafesinden çıkarmak bir stres kaynağı olmaktan çıkar. Aksine ödüllendirildikçe hoşuna giden bir eylem haline de gelecektir. Hadi bir kaç basit adımla dostunun parmağında olmasını sağlayalım!

Adım 1

Her gün ellerini kuşuna göster. 5-6 gün, 10’ar dakika ellerini kafesinin dışında bir yerde sabit tut. O senin eline göz atarken, sen de onunla sakin ve nazik bir ses tonuyla konuşabilirsin.

Adım 2

Artık elini kafesinin içine koymaya başlayabilirsin. Onun güvenli alanına girdiğin için ilk başlarda biraz panikleyecektir. Yine günde 10-15 dakika elini kafesin içinde sabit tutarak dostunu, eline biraz daha alıştırabilirsin. Onunla bu sırada konuşmaya devam edersen sesini de tanımaya başlayacaktır. Muhabbet kuşu ele karşı stres belirtileri göstermeyene dek, bir kaç gün onunla bu çalışmaya devam edin.

Adım 3

Bu hafta kanatlı dostumuza, avucumuzda sevdiği bir yiyecekle gideceğiz. Bir kraker ya da marul parçası olabilir. Burada kuşa göstermek istediğimiz elimizin sadece bir tehdit olmadığı değil, aynı zamanda bir kazanç da sağlıyor olduğu.

Eliniz kafesin içinde ona yakınken yavaşça işaret parmağınızı uzatın. Parmağınızla göğüsünü hafif hafif okşayın. Sonra parmağınızı tüneğinin seviyesinde, ayaklarının önüne indirin ve ‘hop’ gibi bir komut verin. Ödül avucunuzda ağır ağır parmağınızı uzaklaştırırken, ara ara, ‘hop’ diyerek onu çağırın. Ödülün peşinden parmağınıza hoplayıp her geldiğinde onu besleyin.

Adım 4

Muhabbet kuşu ele sabit duruyorken alıştı. Şimdi sıra elinizi hareket ettirmekte!

Ödülünü aldıktan sonra parmağınızda biraz daha vakit geçirmeye başladı mı dostunuz? Öyleyse artık ödülünü parmağınıza geldiğinde değil, parmağınızda biraz süre geçirince veremeye başlayabilirsiniz. Her seferinde aradaki süreyi azar azar artırın ve parmağınızı milim milim hareket ettirin.

Kafesin kapısına doğru çektikçe parmağınızı, dostunuz ‘dışarı’ fikrine de alışmaya başlayacaktır. Tüm bu adımlarda önemli olan olabildiğince sabırlı olmak ve yavaş hareket etmek.

Muhabbet kuşu ele alıştırmak ve onu eğitmek işte böyle bir süreç. Dilersen aşağıdaki yazımızdan da bir kaç genel ipucu edinebilirsin.

Paylaşan heymypet