Muhabbet Kuşlarında Titreme Neden Olur? Yaygın Titreme Sebepleri

Renkleri ve sesleriyle evlerimize can katan muhabbet kuşları fiziksel olarak oldukça hassas hayvanlar. Ancak bu minik hayvanların hasta olduklarını fark etmek de oldukça zor. Rahatsız olduklarında ya da canları yandığında bunu çevrelerinden saklamayı çok iyi beceriyorlar. Yine de gözlemleyebileceğin bazı ipuçları var elbette. Bunların başında da titreme geliyor. Peki muhabbet kuşlarında titreme neden olur? Olasılıklara bir bakalım…

Muhabbet kuşlarında titreme sebepleri

MUHABBET KUŞLARINDA TİTREME

ÜŞÜME

Muhabbet kuşlarında titreme denince akla ilk gelen sebep kuşun üşüyor olmasıdır. Üşüyen bir muhabbet kuşu, kaslarını hızla hareket ettirerek ısınmaya çalışıyor olabilir. Titreme sebebinin bu olup olmadığını anlamak için kuşunu daha sıcak bir ortama alabilirsin.

TÜY TEMİZLİĞİ

Muhabbet kuşları günlük rutinlerinin bir parçası olarak tüylerini temizlerken, kabarıp titreme davranışları sergilerler. Hele bir de yıkanmayı seven bir muhabbet kuşun varsa, banyo sonrası tüylerini kabartıp titrediğini görebilirsin. Ayrıca muhabbet kuşun banyo sonrası ufak bir üperti hissettiğinde titremiş de olabilir.

STRES VE ENDİŞE

Kuşlar genel olarak endişeye açık hayvanlar. Örneğin evine yeni gelen bir muhabbet kuşu, çevresine henüz alışamadığından bir belirsizlik ve stres yaşıyor ve bu yüzden titriyor olabilir. Bu durum sen kuşunla birlikte zaman geçirdikçe ve siz birbirinize alıştıkça ortadan kalkar.

Ama yine de bazı kuşların stres yönetimi konusunda pek başarılı olmadıklarını da aklından çıkarma. Zira yüksek bir müzik veya televizyon sesi ya da evdeki köpeğin havlaması gibi faktörler de kuşunu korkutmuş ve titremesine yol açmış olabilir. Bu sık sık yaşanan bir durumsa eğer, kuşun için sakin bir yer bulmanda fayda var.

Muhabbet kuşlarında titreme sebepleri

PSİTTAKOZ (PAPAĞAN HUMMASI VEYA PAPAĞAN ATEŞİ)

Kuşlarda sürekli titremeye yol açan hastalıklardan biri psittakozdur. Hem papağanlarda hem de insanlarda ölümcül sonuçları olabilen bulaşıcı bir bakteriyel hastalık olan psittakoz, enfeksiyonlu kuş pisliklerinin hava ya da ağız yoluyla vücuda alınması sonucu ortaya çıkar. Bu hastalığın titreme dışındaki belirtileri, zor nefes alma, burun akıntısı, ishal, iştahsızlık ve yorgunluktur. Eğer kuşunda bu hastalık olduğundan şüpheleniyorsan hiç zaman kaybetmeden veterinerinize başvurmalısın.

DİĞER HASTALIKLAR

Muhabbet kuşlarında titreme psittakoz dışında bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Eğer kuşun sıcak bir yerde bulunuyorsa ve stresli olması için herhangi bir sebep yoksa, uzun süreli titreme gözlemlediğinde hemen veterinerinize başvur.

Muhabbet kuşlarında hastalık belirtileri, titremenin yanı sıra şunlardır: Nefes alıp verirken hırlama, kabarık tüyler, hareketsizlik, gözlerde şişlik, sulu dışkı, tüylerini temizlememe, zayıflık, yere çökme, sürekli dönüp durma, tuhaf dışkı kokusu, kanatların sarkması ve gözlerin parlaması.

Bu belirtilerin bir yada birkaçının olması, kuşunun veteriner bakımına ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Peki ya muhabbet kuşun ishal olduysa? O konuda bilmen gerekenleri de bu yazımızda bulabilirsin.

Paylaşan heymypet