Muhabbet Kuşlarında Gece Korkusu ve Anksiyete!

Bir gece ansızın kanatlı dostunun kafesinden gelen sesler duydun. Hızlıca yanına gittin ve muhabbet kuşunun normalde olmadığı bir halde olduğunu gördün. Gergin, mutsuz ve korkmuş gözüküyordu. Peki gece gece başına ne gelmiş olabilir? Belki de bizzat gecenin kendisidir problem…

muhabbet kuşlarında gece korkusu

Muhabbet kuşlarında gece korkusu aslında çok sık rastlanan bir durum. Fakat bu durumun farkında olmayıp kanatlı dostlarımıza yardım etme fırsatlarını kaçırıyoruz bazen. O yüzden en iyisi, gece korkusunu iyice anlayıp dostumuzun derdine derman olmak. Peki gece korkusunun sebepleri ne acaba?

İlk olarak, son zamanlarda kanatlı dostunun kafesinin yeri değişti mi? Muhabbet kuşları alışkanlıklarına bağlı hayvanlar. Bundan dolayı yeniliklere karşı hassas davranıp ürkebiliyorlar. Bunun yanı sıra, dışarıdan gelen bir ses veya gözlerine çarpan bir ilginçlik de gerilmelerine sebep olabilir. Peki kanatlı dostumuzun kafesini örtüyle örtüyor musun? Eğer örtüyorsan, bir şekilde örtünün içeriye biraz da olsa ışık aldığından emin ol. Çünkü belki de muhabbet kuşun zifiri karanlıkta önünü göremediği için rahatsız oluyordur, ne dersin?

MUHABBET KUŞLARINDA GECE KORKUSU İÇGÜDÜSEL Mİ?

Şimdi şunu bir düşünelim. Bu hayvanlar doğal ortamlarında özgürce gezip tozabilirler. Bununla paralel olarak, korku hissettiklerinde rahatlıkla uçup tüyer, kendilerini güvene alırlar. Fakat evcil muhabbet kuşları için durum böyle değil elbette. Bundan dolayı korku hissedip de kendilerine bir kaçış rotası bulamazlarsa, panikleri iki katına çıkar. Geceleri duyuları zayıfladığından dolayı panikleme ihtimalleri de artar. Ama dediğimiz gibi, kendilerine bir kurtuluş yolu çizemezlerse korkuları oldukça artar. O yüzden, gece korkusu aslında içgüdüsel diyebiliriz!

Gelelim gece korkusunun önüne geçme yöntemlerine. İlginç gelebilir ama, bu yöntemler insanların uyguladığı yöntemlerle oldukça paralel! Araştırmalara göre kuşlar, sesleri tıpkı insanlar gibi algılıyor. Bununla bağlantılı olarak, “white noise” denilen dip gürültüsü muhabbet kuşlarında gece korkusu için bire bir! Aynı dip gürültü sesi insanları da sakinleştirip uykuya kolaylıkla dalmalarını sağlıyor. Yapabileceğin birkaç şey var. Kuşunun odasında elektronik cihazlarla, cep telefonuyla dip gürültüsü sesi açabilirsin. Ya da bazı cihazlar kendiliğinden bu sesi üretir. Klima gibi! Dostunun kafesini klimanın olduğu odaya, önce dostunu o odaya alıştırarak elbette, taşımaya ne dersin?

Son olarak, şunu tekrarlayalım. Kanatlı dostumuzun çevresinde onun kontrolü dışında değişen şeyler olmasa çok daha iyi olur. O yüzden kanatlı dostumuzun odası, mümkünse insan müdahalesinden uzak olsun.

Kanatlı dostun bu gece korkusuna sık sık kapılıyor mu? O zaman belki de muhabbet kuşun depresyonda olabilir. Bununla ilgili yazımızı okuyarak durumdan emin olabilirsin!

Paylaşan heymypet