Muhabbet Kuşları Partner Seçerken Sese Dikkat Ediyor!

Yok artık deme, gerçekten de öyle! Araştırmalara göre muhabbet kuşları partner seçerken bu kritere önem veriyor. O yüzden dostunun yanına bir dost daha alacaksan, sese dikkat!

muhabbet kuşları partner

Muhabbet kuşları kendilerine eş olarak belirlediği canlılara büyük bir bağlılık hissederler. Tabii bu eş sen de olabilirsin, başka bir muhabbet kuşu da. Peki dostlarımız böylesine derin bir bağlılık hissedecekleri eşlerini neye göre seçiyorlar? Yanıt biraz ilginç: Muhabbet kuşları partner seçerken sese dikkat ediyor!

Bunu biz iddia etmiyoruz elbette. California Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarını aktarıyoruz sadece. Bu araştırmaya göre muhabbet kuşları, birbirleriyle iletişim için birçok sesten faydalanıyor. Hele ki mevzu partner bulmak ve çiftleşmekse işler baya ilginçleşiyor. Erkek muhabbet kuşları, çiftleşmek için spontane bir şekilde dişi kuşun sesini taklit ediyor. Dişi kuşlar da zaten tam olarak bu kritere özen gösteriyor: Erkeğin taklit yeteneğine. Ancak erkeğin dişinin sesini taklit etmeyi sonradan öğrenmesi pek bir anlam taşımıyor. Dişi dostlarımız, erkeğin çıkardığı sesin ilk andan itibaren kendi seslerine benzemesine dikkat ediyor.

muhabbet kuşu cinsiyeti erkek

MUHABBET KUŞLARI PARTNER SEÇERKEN DOĞAÇLAMAYA ÖNEM VERİYOR

Muhabbet kuşlarının tek eşli olduğunu da göz önünde bulundurursak ses çıkarmanın onların dünyasında ne denli bir önem taşıdığını daha iyi anlayabiliriz. Düşünsene, ömrünün sonuna kadar birlikte olacağın kişiye sadece sesinin tonuna ve konuşma biçimine göre karar veriyorsun… Bu araştırma sayesinde kanatlı dostlarımızın vokalizasyona verdikleri önemi bir kere daha görüyoruz. Üstelik sadece kendi aralarında değil, bizimle iletişimlerinde de çıkardıkları sesler büyük rol oynuyor. Zaten onları birçok kuştan farklı kılan özellikleri de tam olarak bu değil mi?

Bu araştırma bizim aklımıza bir soru daha getirdi. Acaba biz insanlar da partner seçerken kendimize benzer insanlara mı yöneliyoruz? Ya da bizim gibi konuşan, bizim gibi düşünen… Belki de tıpkı bizim gibi sosyalliklerine önem veren ve çoğunlukla tek eşli ilişkiler kuran muhabbet kuşlarından feyz almalıyız.

Neyse, daha fazla spekülasyon yaparak araştırmanın bulgularını sündürmeyelim. Muhabbet kuşları partner seçerken bu kriterlere dikkat ediyormuş diyip yazımızı sonlandıralım. Ya da sonlandırmadan önce, muhabbet kuşları ve çift olarak yaşamla ilgili kaleme aldığımız bir yazımız var. Eğer okumak istersen diye onu da şöyle buraya bırakalım. Şimdiden iyi okumalar!

Paylaşan heymypet