Muhabbet Kuşları Neden Öpüşür?

Muhabbet kuşları dünya genelinde oldukça popüler evcil hayvanlardır. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaştıkları için sık tercih edilirler. Birbirinden ilginç davranışlarını izlemek de çk keyif vericidir. Öpüşmeleri de bunlardan biri. Muhabbet kuşları neden öpüşürler?

muhabbet kuşları neden öpüşür

Muhabbet kuşlarının ilginç davranışları arasında öpüşmek yer alır. Muhabbet kuşları neden öpüşür sorusunun birkaç farklı cevabı vardır. Cinsiyetleri önemsiz, iki muhabbet kuşu bir araya geldiklerinde öpüştüklerini görürüz. Birçok insanın bunun gerçekten bir saldırganlık işareti olup olmadığını merak eder. Kuşlarının bunu yaptığını görürsen ve sebebini merak edersen, bu yazı senin için.

Muhabbet Kuşları Neden Öpüşür?

Birbirlerinden Hoşlanıyorlar

Tıpkı insanlar gibi, muhabbet kuşları da birbirleriyle arkadaşlıktan keyif alırlar. Sevgi belirtileri  arasında karşıdakini öpmek de vardır. Bu davranışı sevgiyle yapıyorlarsa, aralarında güçlü bir bağ oluştuğunu söyleyebiliriz. Muhabbet kuşlarında öpüşme her zaman bir aşk belirtisi olmak zorunda değildir. Aynı zamanda diğer kuşa hoş geldin demenin, bir kabulün işareti de olabilir.

Birbirlerini Tımarlıyorlar

Muhabbet kuşunun kendi yüzünü – gözünü düzeltmesi çok zordur. Bu yüzden çoğu zaman bağ kurduğu diğer kuşlar bu sorumlulukları üstlenir. Bir kuş, diğerinin yüzünü temizleyip düzeltirken, bu öpüşmeye çok benzer görünebilir. Ancak bu, tımarlamanın bir parçasıdır. Hatta eşiyle birlikte diğer kuşları bu şekilde tımar eden bir muhabbet kuşu bile görürsün.

Birbirlerine Alışıyorlar

Bazen bir muhabbet kuşu yüzümü ovuyor ve diğerini öpüyor çünkü ona alışmaya çalışıyor. Kafese yeni bir kuş eklediğinizde sıklıkla meydana gelen bir tür bağlanma deneyimidir. Kuşlarınız yeni eşlerine alıştıkça, ilk veya iki hafta içinde birden fazla kuşun yeni gelen kişiyi öptüğünü görmek yaygın bir durumdur. Diğer kuşlar bunu kabul ettiğinde, yüz temizleme çok daha az sıklıkta olacaktır.

Birbirlerini Besliyorlar

Pek çok insan bunun farkında olmasa da, muhabbet kuşu da dahil olmak üzere birçok kuş, yavrularını yiyip kustuğu yemlerle besler. Bu davranış, bazen kuşlar büyüdükten sonra da devam eder. Kuşunuz diğer yetişkinleri aynı şekilde beslemeye çalışır. İki kuşun gagaları birbirine kilitleneceğinden, besleme öpüşmeye çok benzer.

Kur Yapıyorlar

Bir erkek ve bir dişi muhabbet kuşunun birbirini beslemesi ve temizlemesi, bazen de iki kuşun çiftleşmeye hazırlandığını gösterir. Bu davranış birkaç gün devam eder ve kuşlar uyumlu ise çiftleşme gerçekleşir. Ayrıca onları sık sık kuyruk tüylerini sallayarak birlikte otururken görmen ve hatta mırıldandıklarını duyman olasıdır.

Savaşıyorlar

Dikkat etmen gereken bir nokta, bir kuşun diğerinin gagasını ısırmasıdır. Uzaktan bir öpücük gibi görsen de, yakından pek öyle olmadığını fark edeceksin. Yükseltilmiş kanatlar ve düşmanca ses çıkaran ciyaklamalar ve çığlıklar, kuşunun diğerinin yanında mutlu olmadığının başka bir işaretidir. Kuşlarının düşmanca davrandığını görürsen, sakinleşene kadar onları birkaç saat ayırmanı öneririz. Onları birbirinden ayırmaya yönelik birkaç denemeden sonra hala devam ediyorsa, daha kalıcı bir çözüm araman gerekebilir.

Kuşlarından biri diğerini kovalıyor ve tıslıyorsa, muhtemelen saldırgandır ve diğerinden uzaklaşmak için bir molaya ihtiyacı vardır

Başka bir kuşun yanlarına gelmesini istemeyen muhabbet kuşları, genellikle uçup kaçmaya çalışır ve çığlık atar. Kuşun bunu yapıyorsa ona yaklaşmaya devam etmen strese sokar ve hatta belki seni ısırmaya çalışır.

İki muhabbet kuşu gevezelik ediyor, birbirine sarılıyor ve başlarını sallıyorsa, arkadaş canlısı davranışlarda bulunma şansları yüksektir.
Stres ve hastalık, o ana kadar arkadaş canlısı olsalar bile, bir kuşun diğerine karşı saldırgan davranması an meselesidir.

Paylaşan heymypet