Muhabbet Kuşları Neden Ölür?

Bir sabah aniden küçük dostunun kafesinin içinde hareketsiz yatan bedeniyle karşılaşabilirsin. Dileriz bunu hiç yaşamak zorunda kalmazsın ama, evcil hayvan ölümleri hayatın en acı gerçeklerinden birisi. Bu yazımızda muhabbet kuşlarının ani ölüm nedenlerini inceleyeceğiz.

muhabbet kuşları ölür

Muhabbet kuşun bir anda vefat ettiğinde yaşayacağın şoku ve üzüntüyü tahmin edebiliyoruz.  Bu  tip ani ve beklenmedik ölümler, kafalarda pek çok soru işareti bırakabilir. Bu soru işaretlerinin en büyüğü ise “Neden öldü?” sorusuna aittir. Peki muhabbet kuşları neden aniden ölür?

Muhabbet kuşlarının aniden ölmelerinin birden çok nedeni vardır. Bunlar arasında hastalıklar, kaza sonucu oluşan zehirlenmeler, uygun olmayan diyetler, ısıya maruz kalma ve gece korkusu sayılabilir. Bu nedenlerden bazıları, Muhabbet kuşu buna yenik düşmeden önce ele alınabilir.

Muhabbet kuşları tatlı, zeki ve arkadaş canlısıdırlar. Şarkı söylemeyi ve oynamayı severler, konuşmayı ve numaralar yapmayı öğrenebilirler. Tatlı ve eğlenceli kişilikleri nedeniyle oldukça sevimli aile hayvanlarıdır.

Muhabbet kuşlarının ortalama yaşam süresi 20 yıldır. Ancak bazıları aniden ve erkenden ölüyor. Merak ettiğimiz nokta şu ki, muhabbet kuşları kolayca ölür mü? Öyle değilse gayet sağlıklı görünen bir muhabbet kuşunu ne öldürür?

Muhabbet kuşları ani ölüm sebeplerini ve neden olabilecek sağlık durumlarını senin için araştırdık.

Muhabbet Kuşları Neden Aniden Ölür?

Bu küçük dostlarımız, kendileri için toksik olan yiyecekler ve dumanlar tarafından zehirlenerek erken ölebilir. Yanlış beslenme, ortam koşulları, fiziksel yaralanmalar ve yaygın kuş hastalıkları da ani ölüme neden olabilir.

Bu nedenlerden bazıları muhabbet kuşunda üzücü ve beklenmedik ani bir ölüme neden olurken, diğerleri semptomları gösterebilir. Bu belirtiler, ne arayacağını bilmeyen Muhabbet kuşu sahipleri tarafından kolayca fark edilmeyebilir ve bu da ani ölüme neden olabilir.

Öyleyse, bir muhabbet kuşunda ani ölüme neden olabilecek şeylerin yanı sıra, muhabbet kuşunun ölmekte olduğunu gösterebilecek, dikkat etmen gereken belirtileri de inceleyelim.

Bir Muhabbet Kuşu Ne Yemez ve Ne Yemez?

Muhabbet kuşlarının rastgele ölmesinin bazı sebepleri vardır ve bunların çoğu ebeveyn hatasıdır. Kuşları insanların yediği gıdalarla fazla beslemek bu hatalardan biri. Muhabbet kuşlarının hassas sindirim sistemleri vardır.

Muhabbet kuşları kendi türlerine özel yüksek kaliteli tohum karışımı ile beslenmeli ve her zaman temiz suya sahip olmalıdır. Küçük parçalar halinde çiğ meyve ve sebzeler verilebilir, ancak idareli bir şekilde.

Fazlası kan şekerini yükseltebilir. Bu yüzden fazla vermemeye dikkat et veya parçaları kafeste bırakma. Ekmek ve kraker de az miktarda ve arada bir verilmeli.

Birçok hayvanda olduğu gibi, evcil muhabbet kuşlarının yemesi için de güvenli veya toksik olan insan yiyecekleri vardır. Kuşunun asla yememesi gereken bazı yiyecekler şunlar:

 • Kafein
 • Çikolata
 • Meyve çekirdekleri
 • Avokado
 • Soğanlar
 • Sarımsak
 • Elma tohumları
 • Toksik olmayan ancak sağlıksız olan bazı insan yiyecekleri süt ürünleri, mantarlar ve domateslerdir.

Muhabbet Kuşu İçin Zehirli Ürünler

Muhabbet kuşunun ani hastalığı veya ölümü, evde ikiniz için de zehirli gazlar olduğunun işareti olabilir. Buna bazı örnekler gaz sızıntıları, karbon monoksit ve kurşundur.

Senin için güvenli olabilecek günlük ev eşyaları bazı gazlar yayabilir. Ancak bunlar Muhabbet kuşun için zehirli olabilir ve onları öldürebilir. Aşağıdaki ürünlerden herhangi birini kullanıyorsan Muhabbet kuşunun aynı odada olmamasına dikkat etmelisin.

Bu ürünler tütsü, aerosol temizleyiciler, takılabilir oda spreyleri, taze poliüretan, zambak çiçekleri, kurşun boya, yağlı boya tablolardır.

Kuşunu yanlışlıkla zehirlememek için bunları ondan uzak tutmalı ya da kullanmayı tamamen bırakmalısın.

 • Plug-in hava spreyleri
 • Tütsü
 • Soya mumu ile yapılmayan kokulu mumlar.
 • Aerosol temizleyiciler
 • Taze poliüretan
 • Kurşun boya (eski evlerde muhtemelen yeni boya altında bunun daha eski katmanları olabilir)
 • Zambak çiçekleri
 • Yağ bazlı tablolar
 • Teflon ve yapışmaz pişirme kapları politetrafloroetilen (PTFE) ile kaplanmıştır. Yandığında veya aşırı ısındığında PTFE dumanları havaya salınabilir ve muhabbet kuşları için ölümcül olabilir.

Evcil hayvanının kazara zehirlenmesini önlemek için listelenen ürünleri kullanmayı bırakabilirsin. Bunlardan herhangi birinin yerini alıp muhabbet kuşun ve senin için daha sağlıklı binlerce ev ilacı var!

muhabbet kuşları ölüm

Ölümcül Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet kuşları bazı ölümcül hastalıklara yakalanabilir, bazıları bazı belirtiler gösterebilirken bazıları ise sadece ani ölümlere neden olur. Bu hastalıklar aniden ortaya çıkabilir ve Muhabbet kuşunun sağlığına dikkat etmezsen bazı semptomları fark edilmeyebilir.

Bu hastalıklardan bazıları Kuş Guatrı, Kuş Tüberkülozu, French Molt, PDD (Proventriküler Dilatasyon Hastalığı), Papağan ateşi ve daha fazlasını içerir. Ne arayacağını ve en iyi yaklaşım yolunu bilmen için bu hastalıklar ve olası semptomları hakkında bilgi sahibi olman çok önemlidir.

Yanlış Diyetler

Ne yazık ki, muhabbet kuşlarının aniden ölmesinde kısmen ebeveynlerinin de yaptığı bazı nedenler var. Bu nedenlerden biri, Muhabbet Kuşunu uygunsuz bir diyetle veya insan yemi ile beslemektir. Bu kuşlar, insan gıdalarından olumsuz etkilenebilecek hassas bir sindirim sistemine sahiptir ve bazı insan gıdaları da Muhabbet Kuşları için toksik olabilir.

Muhabbet kuşunu sadece onlar için özel olarak tasarlanmış yüksek kaliteli tohum karışımı ile beslemelisin. Ara sıra sadece küçük parçalar halinde çiğ meyve ve sebzeler verebilirsin. Ama eğer çok fazla verirsen, kan şekerlerinin yükselmesine neden olursun ve bu da ölümcül risk taşır.

Muhabbet kuşun için zehirli olan ve kuş onları yerse aniden ölmelerine neden olabilecek yiyecekler vardır. Bu yiyecekler arasında soğan, avokado, sarımsak, çikolata, kafein, meyve çekirdekleri ve elma tohumları bulunur.

Gıda ürününü araştırman ve muhabbet kuşuna vermeden önce beslemenin güvenli olduğundan emin olman önemlidir.

Isıya Maruz Kalma

Muhabbet kuşun yüksek bir sıcaklığa maruz kalırsa, bu ısıya maruz kalma durumu muhabbet kuşunu neredeyse anında öldürebilir. Kuş kafesini yerleştirmeden önce, yerleştirmek istediğin yeri iyice incelemen önemlidir.

Muhabbet kuşu kafesini sabahları özellikle güneş tam tepedeyken sıcaklığın biraz sabit olduğu ve doğrudan güneş almayan bir yere yerleştirmemelisin. Muhabbet kuşlarının vücut ısısının sabit kalmasına izin verebileceği bir ortama yerleştirdiğinden emin olman gerekir.

Ne yazık ki aşırı ısınma, çoğu kişinin bilmediği veya kafes yerleştirme sırasında hesaba katmayı unuttuğu faktördür. Muhabbet kuşunun ölümüne yol açan sebeplerden biridir.

Uzun mesafeli yolculuklarda Muhabbet Kuşunu asla arabaya kilitlememelisin. Güneş ışınlarının doğrudan ona çarptığı açık hava ortamına koymaman gerekir. Kafeslerini de asla herhangi bir pişirme alanına veya ısıtıcı gibi ısı kaynaklarına yakın yerleştirme.

Gece Korkusu

Muhabbet kuşlarının aniden ölmesinin yaygın nedenlerinden biri gece korkusudur; bu, papağanlarda ve ispinozlarda da yaygındır. Gece korkusu, kuşun odasında veya çevresinde ani bir rahatsızlık olduğunda, kuşun kafesinde bir tür çılgınlığa girmesine neden olur.

Böylece, muhabbet kuşunun odası karanlık ve sessiz olduğunda, muhabbet kuşu rahatlar ve sakinleşir. Gecenin bu saatinde karanlık odada herhangi bir rahatsızlık olursa Muhabbet Kuşunu korkutabilir. Muhabbet kuşunun bu rahatsızlığa verdiği doğal tepki, kendilerini korumak için yükselmek veya havaya uçmak istemeleridir.

Kafesteyken bu mümkün değildir. Bu nedenle, Muhabbet kuşu etrafa savrulur ve kafesin çatısına çarpar, bu da kuşun yara almasına neden olur. Kuşların bu çılgınlık sırasında maruz kaldıkları bu yaralanmalar Muhabbet Kuşunun ani ölümüne neden olabilir.

muhabbet kuşları ölür

Muhabbet Kuşunun Ölüyor Olabileceğine Dair İşaretler

Muhabbet kuşun için hastalık veya yakın ölümü gösterebilecek belirti ve semptomlara bakabilirsin. Onu olabildiğince rahat ettirebilmen veya çok geç olmadan hastalığını tedavi ettirebilmen için bu belirti ve semptomları bilmek son derece önemlidir.

İzlemen gereken en endişe verici semptomlar kusma, ishal, uyuşukluk, gözlerden, burundan ve/veya gagadan akıntı, kilo kaybı, iştahsızlık, dışkıda sindirilmemiş yem çıkması, baş titremesi, ataksi, kabarmadır. Aynı şekilde yoğun tüy dökümü de ölümcül bir depresyona işaret edebilir.

Muhabbet kuşun bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa dikkat. Hastalığın seyrine bağlı olarak sağlığından emin olmak veya hastalığın rahat geçmesine yardımcı olmak için hemen bir kuş veterinerine başvurman gerekir.

Çözüm

Bir muhabbet kuşunun aniden ölmesinin veya ebeveynine ani gibi görünen şeylerin birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları önlenebilir ve telafi edilebilirken, diğerleri ne yazık ki sadece kendi seyrini sürdürür.

Muhabbet kuşunu yılda bir kez kuş veteriner kontrolüne götürdüğünden emin olman gerekir. Böylece hiçbir hastalığı atlamamış ve ihmal etmemiş olursun. Ayrıca erken tedavi şansı doğar.

Bir Muhabbet Kuşunun Öldüğünü Nasıl Anlayabilirsin?

Muhabbet kuşunun ani ölümünün birçok nedeninin neredeyse hiç belirti göstermediğini fark etmişsindir. Veya oldukça sıradan semptomlar gösterir.

Bu yüzden gözlem çok önemlidir. Rastgele bir kusma örneğin, kuşunun sağlıklı olduğu veya yememesi gereken bir şey yediği anlamına gelebilir. Sorun devam ederse, ortada ciddi bir sorun olduğunu bilirsin.

Muhabbet kuşunu uzun yıllar boyunca sağlıklı ve canlı tutmak, kendi sağlığını korumakla aynı çabayı gerektirir. Doğru beslenme ve diyet, tatlı su ve temiz bir yaşam alanı.

Her zaman olduğu gibi, sağlıklı olduklarından emin olmak için muhabbet kuşunu yıllık kuş veteriner ziyaretlerine götürmelisin. Yukarıda belirtilen hastalıklardan herhangi biri için herhangi bir semptom ortaya çıkarsa, derhal veteriner hekimini aramalısın. Bu hastalıkların birçoğu tedavi edilebilir. Ağrı tedavisi yapamıyorlarsa, evcil hayvanına mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Her zaman evcil hayvanının davranışlarına, yeme ve içme alışkanlıklarına dikkat et. Kafeslerini, yataklarını, oyuncaklarını ve yemliklerini temiz tutmaya özen göster.

Onları insan gıdaları ile beslememeye çalış. Gece korkusu olaylarını önlemek için kafeslerini ört veya bir gece lambası sağla.

Muhabbet kuşunu uygun şekilde besleyerek ve kafeslerini, bölgelerini temiz tutarak kuşunun ani ölüm riskini büyük ölçüde azaltırsın.

Ve muhabbet kuşunun sunduğu tüm harika deneyimlerin tadını çıkarabilirsin. Şarkı söyler, dans eder, seninle konuşur, sana sevgisini gösterir, kafesinin etrafında uçur ve cıvıldayarak mutlu olur.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Muhabbet kuşlarında hangi hastalıklar ani ölüme neden olur?

Bu hastalıkların bazıları Kuş Tüberkülozu, Kuş Guatrı, French Molt, PDD (Proventriküler Dilatasyon Hastalığı) ve Papağan ateşidir.

 • Muhabbet kuşları için toksik olan yaygın ev eşyaları nelerdir?

Bu eşyalardan bazıları tütsü, kokulu ve parafin içeren mumlar, Aerosol temizleyiciler, yağlı boya ve taze poliüretandır.

 • Muhabbet kuşu için hangi yiyecekler zehirlidir?

Bu yiyecekler arasında kafeinli içecekler, çikolata, meyve çekirdekleri, avokado, soğan, sarımsak sayılabilir. Ayrıca domates, mantar ve bazı süt ürünleri de zehirli olabilir.

 • Muhabbet kuşu için ölüm anlamına gelebilecek, dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler nelerdir?

Kusma, ishal, iştahsızlık gibi davranışlar ya da yoğun tüy dökümü riskli bir duruma işaret edebilir. Muhabbet kuşunun tüm davranışlarına ve yeme & içme alışkanlıklarına dikkat etmelisin. Kafeslerini, yataklarını, oyuncaklarını ve yemliklerini temiz tutmaya özen göstermelisin. Ayda bir veteriner ziyareti oldukça önem taşır.

 

Paylaşan heymypet