Muhabbet Kuşları Neden Isırır?

Muhabbet kuşları zaman zaman ısırma davranışı gösterir. Peki ama ne zaman? Bu yazımızda muhabbet kuşlarının hangi durumlarda ve nasıl hissettikleri zaman ısırdıklarını inceleyeceğiz.

muhabbet kuşları neden ısırır
Wavy parrot sits on a cage. Biting finger.

Evimizin küçük sevimli üyesi tam onu severken ve keyifli vakit geçirirken, beklenmedik bir anda ısırabilir. Bu davranışın altındaki motivasyonu öğrenmek onunla daha rahat ve güvenli iletişim kurmamıza yardımcı olabilir.

Muhabbet kuşları neden ve ne zaman ısırır?

Muhabbet kuşları kendilerini tehdit altında, korkmuş, veya köşeye sıkışmış hissettiklerinde ısırırlar. Kendilerini savunmaya ve korunmaya muhtaç hissettikleri anlar bu istenmeyen davranışa en çok başvurdukları zamanlardır.

Korunma içgüdüleri kadar koruma içgüdüleri de Muhabbet kuşlarının ısırmalarına yol açabilir. Yavrularını, yumurtalarını hatta eşlerini korumak istedikleri zaman saldırganlaşabilirler. Onların yer aldıkları bölgeler özel alanlarıdır ve yabancıların oraya yaklaşmalarından pek hoşlanmazlar. Sadece insanlardan değil, diğer tür evcil hayvanlardan da alanlarını sakınırlar.

Gagalıyor mu, ısırıyor mu?

Muhabbet kuşunun seni neden ısırdığını anlamaya çalışmadan önce yapman gereken ilk şey, “gagalamak” ile ısırmayı birbirinden ayırmaktır. Bunu yapmak çok zor değil. Eğer yalnızca gagasını değiriyorsa -geniş yüzeyini ya da ucunu farketmez- seni gagalıyor olduğu anlamına gelir. Yok gagasını açıp etini iki gaganın arasında sıkıştırıyorsa -ki bu çok daha acı vericidir-, seni ısırıyor demektir.

Gagalama ısırık kadar acıtmaz. Aradaki en önemli fark, ısırmaların kanamayla sonuçlanma olasılığının oldukça yüksek oluşudur.

Muhabbet kuşunun seni  “gagalamasının” tamamen normal olduğun söyleyebiliriz.

Muhabbet kuşumun gagalamasını nasıl önlerim?

Yine de gagalanmaktan da hoşlanmıyorsan, kuşun bu davranışı yaptığında onu çok ürkütmeden bağırarak tepkini ortaya koyabilirsin. Bu yolla yaptığı davranışın senin tarafından istenmediğini anlama ihtimali olabilir.

Ancak, hazır yeri gelmişken uyaralım ki, kuşunla nasıl iletişim kurmayı seçersen seç, ona çok yüksek sesle bağırma. Muhabbet kuşları hassas kuşlardır ve bu onları çok korkutur. Hatta ters etki yapma olasılığı bile yüksektir. Bu nedenle, eğer  yaptığı tek şey seni nazikçe kemirmekse, bunun tamamen normal bir davranış olduğundan emin olabilir ve görmezden gelebilirsin.

Eğer evine misafir gelecekse veya ailen ziyarete gelecekse, onları bu olası davranış konusunda mutlaka uyarın ki hazırlıklı olsunlar. Bunun çok normal bir kuş davranışı olduğunu ve onunla oynamak istediklerinde başlarına gelebileceğini bilmeliler.

Ayrıca, istemiyorlarsa muhabbet kuşuyla oynamak zorunda olmadıklarını söyle ve muhabbet kuşunu kafesinden çıkarmamanı isterlerse de bu isteğe saygı duymaya çalış. Bu özellikle ısırma alışkanlığı olan muhabbet kuşları için geçerli. Gereken sosyal etkileşime girdiği zamanlar dışında, eğer ısırıyorsa, kafesinden başkalarının yanında çok fazla çıkarmaktan kaçınmanı önerebiliriz.

Paylaşan heymypet