Muhabbet Kuşları Nasıl Yıkanır? Muhabbet Kuşum Yıkanmıyor

Hepimiz biliyoruz ki muhabbet kuşları hayatlarının büyük bir kısmını kafeslerinde geçiriyorlar. Hatta bazıları bu kafeslerden hiç çıkmıyor bile… Hal böyleyken tüyler, yemler, pislikler o küçücük kafesin içerisinde yavaş yavaş birikiyor. Çözüm mü? Banyo elbette!

muhabbet kuşları nasıl yıkanır

Muhabbet kuşları nasıl yıkanır sorusu her kuş ebeveyninin yanıtını merak ettiği bir soru, öyle değil mi? Çünkü dostlarımız ne kediler gibi kendilerini yalayabiliyor, ne de köpekler gibi duşa girebiliyor… İşin ilginç yanı, ebeveynleri ne kadar muhabbet kuşum yıkanmıyor dese de muhabbet kuşları banyo yapmayı pek severler. Sadece zaman zaman onları biraz teşvik etmek gerekiyor. Nasıl mı?

MUHABBET KUŞLARI NASIL YIKANIR: ILIK SUYLA!

İlk olarak kanatlı dostlarımız için geniş bir tabağı ılık ve sığ suyla dolduralım. Ancak tekrarlayalım, lütfen su sığ olsun. Aksi takdirde dostumuz en ufak aksilikte kendini suyun içinde bulabilir ve panikleyerek sudan çıkamayabilir. Sonra muhabbet kuşumuzu alıp bu su kabının yanına getirelim.

Normalde dostumuzun ilk içgüdüsü, suya cumburlop atlamak olacak. Fakat dediğimiz gibi bazı kuşlar biraz ürkek olabiliyor. Neyse ki bu ürkekliği aşmaları için tavsiyelerimiz de var. Mesela, bu su kabının içine maydonoz, roka gibi yeşillikler serpiştirebilirsin. Hatta önce yeşillikleri kaba koyup sonra üzerine su da ekleyebilirsin. Dostlarımız işin içerisine yeşillikler girince kendilerini daha doğal bir atmosferde hissediyorlar olabilirler. Bir başka tavsiyemiz ise, işe tuvalet musluklarıyla başlamak olur. Musluk suyunun ısısını ılıklaştır ve elini dua eder gibi yaparak kap formuna sok. Zaten muhabbet kuşun eline ve sana aşina olduğu için kendini güven içerisinde hissedebilir. Sonra da elindeki suya kendini bırakıverirse şaşırma!

muhabbet kuşu nasıl yıkanır

MUHABBET KUŞUM YIKANMIYOR İSYANINA SON!

Hadi diyelim ki dostumuz inatla suya girmek istemiyor. Çözümler bitti mi? Tabii ki hayır. Kanatlı dostunu kendin de yıkayabilirsin. Onu yakalayıp stres olmasına yol açacak biçimde elinle suya sokmaktan bahsetmiyoruz ama. Daha nazik ve etkili bir yöntemimiz var. O da tazyikli olmayan bir fısfıslı şişe! Hani şu suyu neredeyse buhar halinde havaya üfleyen, bitkiler için kullanılanlardan bahsediyoruz. Herhangi bir çiçekçide ve hatta züccaciyelerde bile bu şişelere rastlayabilirsin. Uzaktan fısfısla dostlarımızın üzerine püskürttüğün su onun için yeter de artar bile.

Son olarak banyo yapmayı daha eğlenceli hale getirecek ürünleri tavsiye edeceğiz sana. Örnek olarak çeşitli su çeşmeleri bahsettiğimiz görevi rahatlıkla yerine getirebilir. Doğal koşullar altında suyu durgun bir halde bulmak neredeyse imkansız. Dere, çay veya herhangi bir akıntıda sürekli hareket halindedir su. Buradan yola çıkarak bu tarz su çeşmeleri, muhabbet kuşlarına doğal gelen bir su hareketi sunar. Bu da onların suya daha sıcak bakmasına yol açar.

Bizim tavsiyelerimiz burada sona eriyor. Şöyle bir özetleyecek olursak:

  • Sığ ve ılık su şart
  • Yeşillikler veya elini kullanarak dostunu teşvik edebilirsin
  • Hiç olmadı fısfısla dostuna banyo yaptırabilirsin
  • Ya da su çeşmesi gibi oyuncaklarla dostunun ilgisini çekebilirsin

En fazla dikkat etmen gereken nokta ise, dostunun banyo tecrübesini mümkün mertebe doğal kılmak. Çünkü dostun muhtemelen içinde bulunduğu durum kendine doğal gelmediği için sudan uzak duruyor. Aksi takdirde muhabbet kuşları nasıl yıkanır sorusunu sormuyor olurduk, nitekim kuşlarımız sudan çıkmazdı!

Aslında tüm bu banyo macerasını kuşunla bağ kurmak için bir fırsat haline getirebilirsin. Peki kanatlı dostunla başka hangi yöntemler daha yakın bir ilişkiye kavuşmanızı sağlar? Yanıtlar yazımızda!

Paylaşan heymypet