Muhabbet kuşları hangi oyuncağı sever?

Senin de muhabbet kuşun bir gün oyuncaklarıyla aşırı ilgiliyken bir başka gün aynı oyuncakların yüzüne dahi bakmıyor mu? Bu sorunu yaşayan bir muhabbet kuşu sahibiysen, sana vereceğimiz birkaç tavsiyeye ihtiyacın olabilir!

muhabbet kuşları hangi oyuncağı sever

MUHABBET KUŞU OYUNCAKLARI

Muhabbet kuşları hangi oyuncağı sever? Hangi oyuncaklarla oynarlar?

Muhabbet kuşunun oyuncaklarına karşı olan ‘bir öyle bir böyle’ ilgisine anlam verememiş olabilirsin. Biz sana anlatalım! Muhabbet kuşları oyuncak çeşidi sınırlı olduğu takdidrde böylesi davranışlar sergileyebilir. Bu durumla karşılaştıysan, yapabileceğin çok basit iki şey var: Birincisi, muhabbet kuşuna birkaç çeşit oyuncak almak. Farklı türde oyuncaklar muhabbet kuşunun ilgisini kazanacaktır. 

İkincisi ise düzenli olarak oyuncakları kafesten çıkarıp geri koymak. Bu sayede muhabbet kuşun oyuncaklarla sürekli birlikte kafeste olmayacağından; oyuncaklara olan ilgisini kaybetmeyecektir. Muhabbet kuşları hangi oyuncağı sever anlatalım:

YEM ARAMA OYUNCAKLARI

Vahşi doğada muhabbet kuşları günlerinin ciddi bir kısmını yemek aramaya ayırırlar. Yem arama oyuncağı, muhabbet kuşuna bu ‘yemek arama’ hissini vereceğinden, bu oyuncağı edinmeyi düşünebilirsin.

SALINCAK

Muhabbet kuşunun kafesine salıncak yerleştirmek, ona hareket imkanı sağlayacağından iyi bir seçenek olabilir. Muhabbet kuşun, bu salıncağın üstünde ters durmak gibi akrobatik hareketleri bile kolaylıkla yapabileceğinden; keyifli vakit geçirecektir.

AYNA

Muhabbet kuşları, doğada; kendi türdeşleriyle vakit geçirmekten oldukça hoşlanan sosyal hayvanlardır. Yalnızca bir adet muhabbet kuşun varsa, kafese yerleştireceğin ayna; muhabbet kuşunun yalnızlığa bağlı olarak hissedebileceği stres duygusunu  hafifletecektir.

GÜRÜLTÜLÜ OYUNCAKLAR

Muhabbet kuşları, hem değişik tarzda sesler çıkarmayı hem de işitmeyi çok severler. Muhabbet kuşunun kafesine çıngırdayan bir çıngırak ya da tıngırdayan bir oyuncak koyarsan, muhabbet kuşunun ihtiyaç duyduğu işitsel uyarılmayı olması gerektiği gibi sağlayabilirsin.

MERDİVENLER

Muhtemelen bildiğin üzere muhabbet kuşları kafesin içinde bir yukarı bir aşağı tırmanmaya bayılırlar. Muhabbet kuşunun kafesine bir merdiven yerleştirirsen, bu merdiven sayesinde muhabbet kuşunun tırmanma macerası daha eğlenceli ve konforlu bir hal alabilir. 

MUHABBET KUŞU OYUN ALANI

Oyun alanları az önce saydığımız tüm oyuncakları bir arada toplayabileceğin ideal alanlardır. Bu alanlar; tünek, salıncak, merdiven ve yem arama oyuncağı gibi pek çok oyuncağı tek bir çatı altında toplarlar. Muhabbet kuşu oyun alanları, çoğunlukla kafes dışında da kullanılır. Bu sayede hem muhabbet kuşun hem de sen birlikte keyifli vakit geçirebilir oyunlar oynayabilirsiniz.

Paylaşan heymypet