Melek Balığı Akvaryumu İçin Çok İdeal 5 Bitki Türü

Melek balıkları dünyadaki en güzel balıklardan biridir. Dar, ince vücutları, güzeller güzeli renkleri ile türlü türlü içinde gezerken harika görünürler. Peki en bayıldıkları bitki türleri hangileridir?

balık sağlığı akvaryum

Melek balığı için en ideal 5 bitki türünü senin için sıraladık. Vahşi doğada melek balığı (Pterophyllum scalare), genellikle Güney Amerika’da su basmış ormanlarda ve yavaş akan derelerde bulunur. Vücut şekilleri ve kalıpları, doğal ortamlarında bitkiler arasında karışarak kendilerini kamufle etmelerine izin verecek şekilde gelişmiştir. Bu çim benzeri bitkilerle bu kadar iyi eşleşmelerinin ana nedenidir. Onları rahat hissettirmek ve ihtiyaç duydukları zaman saklanmaları için akvaryumlarında gereken bitkileri onlara sunmak önemlidir. Melek balığı akvaryumunda bitki çok sever. Bunu doğal ortamlarını kopyalayarak ve içlerine girip çıkmaları için çeşitli canlı bitkiler yerleştirerek yapabilirsin. Aşağıdaki bitkilerden herhangi biri tatlı su melek balığı akvaryumuna yerleştirilebilir. İdeal düzeni oluşturmak için, daha büyük ve daha küçük bitkiler arasından seçim yapın ve bunları, balıkların akvaryumun orta ve ön kısmına doğru bol miktarda yerleştir. Balığına rahatça yüzebileceği bir açık alan bıraktığından emin ol. Ayrıca su tankının arka ve yan kısımlarını uzun bitkilerle çevrelediğinden de emin ol.

MELEK BALIĞI İÇİN İDEAL 5 BİTKİ TÜRÜ

AMAZON KILICI

melek balığı bitki

Amazon Kılıcının melek balığı için en ideal bitki olduğunu söylebiliriz. Tek başına dikilirse bile akvaryumunu harika bir cazibe merkezi haline getirebilir. Bu bitkinin bakımı kolaydır ve genelde yaklaşık 30 cm yüksekliğe ulaşır. Doğru koşullarda 20 inç’e kadar büyüdükleri biliniyor, bu nedenle akvaryumunun boyutuna ve aydınlatmanın gücüne bağlı olarak düzenli olarak kırpman gerekebilir. Küçük akvaryumda yavaş büyürken, orta ila yüksek akvaryumda hızla büyür. Melek balığı yetiştirmeyi planlıyorsan Amazon Kılıcı onlar için mükemmel bir seçimdir çünkü, yumurtalarını bitkilerin yapraklarına bırakmayı severler. Bir Amazon Kılıcını doğru dikmek için köklerin iyice sabitlendiğinden emin ol. Bu bitkinin kökleri zaten geniş ve daha da çok büyüyecek, bu nedenle alt tabakanın 5-7 cm derinliğinde olduğundan emin ol. Amazon kılıç bitkileri için optimum sıcaklık aralığı 20-24 ° C’tır.

JAVA EĞRELTİSİ

melek balığı

Ağaç ve yapraklarla örtülü sularda melek balıkları evindeymiş gibi hisseder. Java Eğreltisi melek balığı ile için ideal bir bitkidir. Farkı ışıklı ortamlarda büyüyebilirler ve tipik olarak aydınlatma ne kadar parlaksa, yapraklar o kadar koyu yeşil olur. Yaprakları dayanıklıdır ve kösele gibi bir görünüme sahiptir. Yaklaşık 33 cm’e kadar büyürler. Dar yaprak, iğne yaprak gibi birkaç farklı çeşitleri vardır. Bu türlerin her ikisi de, bu balıklar ince yapraklar arasında yüzmeyi sevdikleri için idealdir. Bu bitki çok derine  gömülmemelidir; bir süs veya dekorasyon malzemesi gibi akvaryuma öylece yerleştirmelisin. Siyah pamuk ipliği kullanarak kökleri herhangi bir nesneye sabitleyebilirsin.  Birkaç hafta içinde kökler nesneye yapışmış olmalı.

SAZ BİTKİSİ (Vallisneria)

Bu bir melek balığı akvaryumuna yerleştirilecek en doğal bitkilerden biridir. Az bakım gerektirir ve fiyatı çok hesaplıdır. Sadece bir köşeye küçük bir demet dikmen yeterli olur. Akvaryumunu çok hızlı bir şekilde tatlı bir orman görünümüne kavuşturacaktır. Bu klasik akvaryum bitkisi, melek balıkları için de çok uygun olan geniş ve uzun akvaryumlarda iyi büyür. Vallisneria yoğun ışık sever, ancak yine de düşük ışıkta bile daha yavaş da olsa büyür. Bu bitkinin birkaç farklı türü mevcuttur. Düz vallisneria veya şerit otu olarak da bilinen Vallisneria spiralis, uzun çimenlere benzeyen tatlı yeşil düz yaprakları nedeniyle melek balığı için en ideal canlı bitkidir. Diğer popüler türler, orman vali olarak da bilinen Vallisneria americana ve spiral kıvrımlı yaprakları olan bükülmüş orman valesi olan Vallisneria asiatica’dır. Hızlı büyürler ve yapraklar 7-15 inç uzunluğa ulaşabilir.

ALACALI NANA BARTERİ

Burada listelenen diğer bitkilerden biraz farklıdır. Yaprakları daha çok karasal bir bitkinin yapraklarına benzer. Diğer bitkilere oranla daha az büyür. Doğrudan ekebilirsin ya da ekmeden yerleştirebilirsin. Diğer bitkilerin arasında güzel bir tamamlayıcı olacaktır. Diğer türler uzun yapılarıyla melek balıklarının aralarında yüzebileceği ya da istediğinde saklanabileceği ortam yaratırken bu bitki akvaryumun için harika bir zemin örtüsü oluşturacaktır. Bu tür de hızla büyür. O nedenle her birini en az 4-5 cm aralıklarla ekmelisin. Işığa ihtiyaç duyduklarından gölgeli bir alana yerleştirmediğinden emin ol. Önerdiğimiz diğer bitkilerden herhangi birini dikersen, bunları arkaya, bunu ise daha ön kısımlara yerleştirmeye çalış.

HORNWORT

İdeal bir arka plan bitkisidir. Boyu fazlaca uzayacağından Amazon Kılıcı ile eşleştirmek harika olur. Melek balığı yetiştirmeyi planlıyorsan, yumurtalarını bırakmaları için Amazon Kılıcı gibi bir bitkiye ihtiyaçları olacak. Yumurtalara koruma sağlamak için daha uzun bir bitkiye daha ihtiyacınız olacağından Hornwort bunun için çok ideal bir seçim olur. Bu bitkinin büyüme hızı oldukça yüksek olduğundan, düzenli olarak budaman gerekecektir. Diğer bitkilere harika bir arka plan oluşturmak için onu akvaryumun arkasına ve yanlarına dikebilirsin.

Melek balığı bakımına dair detayları içeren bu yazımıza göz atabilirsin.

Paylaşan heymypet