Beyaz Saray’da Major Ve Champ Dönemi Başladı

Dünya kamuoyu geçtiğimiz hafta ABD’ye odaklanmıştı. Tartışmalarla geçen seçim sürecinin ardından nihayet Joe Biden, ABD’nin 55’inci başkanı olarak göreve başladı ve Beyaz Saray’a yerleşti. Tabii Biden’la birlikte eşi Dr. Jill Biden ve ailenin patili üyeleri Major ve Champ de Beyaz Saray’ın yolunu tuttu.

Major Ve Champ
Kaynak: https://twitter.com/firstdogsusa/status/1353684536375324672

İkisi de Alman kurdu olan Major ve Champ, Obama yönetiminden bu yana Beyaz Saray’da yaşayan ilk hayvanlar. Kendisini bir “mikropfobik” olarak tanımlayan Donald Trump döneminde ise Beyaz Saray’da yaşayan bir hayvan yoktu.

Major ve Champ’e yakın zamanda bir de kedinin katılması bekleniyor. Kedinin geliş tarihi henüz belli değil. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, vatandaşlardan gelen soruları yanıtlarken, kedi için “gelince internete hükmedecektir” ifadelerini kullandı.

MAJOR VE CHAMP BEYAZ SARAY’IN TADINI ÇIKARIYOR

ABD’liler ve tüm dünya Major’la geçtiğimiz yıl sonlarında Joe Biden Delaware’deki evlerinde oynarken ayağını kırınca tanıştı. Major, 2018’de Delaware’den bir barınaktan sahiplenildi. Bu açıdan bakılırsa aynı zamanda Beyaz Saray’ın ilk barınaktan gelen köpeği olma özelliğini de taşıyor. Champ ise Biden ailesine 2008 yılında Biden başkan yardımcısı olduğunda katıldı.

Dr. Jill Biden’ın sözcüsü Michael LaRosa, ailenin köpeklerini Delaware’den Washington’a getirmek için önce yerleşmeyi beklediklerini belirtti. La Rosa, “Champ şöminenin yanındaki yeni yatağının keyfini çıkarıyor. Major ise Güney Bahçe’de koşturmayı çok seviyor” ifadelerini kullandı.

Major ve Champ

Hatta Biden’ın hafta başında bir kararname imzaladığı sırasında çekilen görüntülerde bahçede oynayan köpeklerin havlama seslerinin duyulması ABD basınında gündem oldu. Diğer yandan köpeklerin Beyaz Saray’ın resmi fotoğrafçısı Adam Schultz tarafından çekilmiş fotoğrafları da medyayla paylaşıldı.

Major’ın sahiplenildiği barınak, eski sakinin Beyaz Saray’a yerleşmesi onuruna bir sanal bağış kampanyası düzenledi. Kampanyada 200 bin dolardan fazla para toplandı.

ESKİ BAŞKANLAR DA KÖPEK SEVERDİ

Yukarıda da dediğimiz gibi Trump döneminde Beyaz Saray’da yaşayan bir hayvan yoktu. Hatta Trump dönemi 100 yılı aşkın zaman boyunca hayvan sahibi olmayan tek başkan olarak da tarihe geçti.

Eski başkanlardan Harry Truman’ın “Washington’da bir dostunuz olsun istiyorsanız bir köpek alın” sözü oldukça ünlü. Bir diğer ünlü söz de Baba Bush’a ait: “Zor anları atlatmak söz konusu olduğunda bir köpeğin karşılıksız sevgisi gibi yoktur.”

ABD tarihinde Beyaz Saray’da yaşayan hayvanlara büyük önem veriliyor. Hatta bu konuda yazılmış kitaplar bile bulunuyor.

Beyaz Saray’da yaşamış diğer hayvanlarla ilgili olarak bu içeriğimize de bir göz atmaya ne dersin?

Paylaşan heymypet