Kendi Küçük Ama Kahramanlıkları Çok Büyük: MacKenzie İle Tanışın

Kahraman denince aklımıza çoğu zaman Hollywood’un da etkisiyle Dünya’ya düşen göktaşlarını durdurup yanan arabalardan bebekleri kurtaran iri yarı insanlar geliyor ama gerçek şu ki bu işler boya posa bakmıyor. Kanıtı mı? “ABD’nin en kahraman köpeği” seçilen MacKenzie.

MacKenzie
Fotoğraf: American Humane

KAHRAMAN KÖPEK MACKENZİE

Hayvan hakları ve refahı için çalışan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan American Humane tarafından “ülkenin en kahraman köpeği” ilan edilen Köpek MacKenzie 2 kilogram ağırlığında bir Şivava. MacKenzie, 1 milyondan fazla Amerikalının katıldığı oylamada 400’den fazla köpeği geride bırakıp “en kahraman” mertebesine kavuşmanın gururunu yaşıyor.

American Humane’in başkanı ve CEO’su Dr. Robin Ganzert, Hallmark Channel’da yayınlanan ödül töreninde yaptığı konuşmada, “American Humane Kahraman Köpek Ödülleri, dünyanın en sıradışı kahramanlarından bazılarını onurlandırmak için var. Bu kahraman köpekler, görevi bilincinin çok ötesine geçerek bize hayvanlarla insanlar arasındaki o kadim bağın ne kadar kuvvetli olduğunu gösterdiler” dedi.

KAHRAMAN MACKENZIE VE KAHRAMANLIKLARI

Peki, MacKenzie’ye yüzlerce köpek arasında bu ödülü kazandıran ne?

Hilton, New York’ta doğan MacKenzie, doğuştan yarık damaklı olduğundan hayatının ilk bir yılını beslenme tüpüne bağlı olarak geçirmiş ve birkaç kez zatürre atlatmış.

Sağlık sorunlarını yenen Köpek MacKenzie daha sonra Mia Vakfı için çalışmaya başlamış. New York merkezli Mia Vakfı doğum kusurlarıyla doğan ve annelerinden ayrılmak zorunda kalan hayvanları kurtaran ve bakımlarını üstlenen bir sivil toplum kuruluşu.

American Humane’e göre MacKenzie’nin resmi vakıftaki görevi “Doğum kusurlarıyla doğan bebek hayvanlara sevgi ve ilgi göstermek”. Yapılan basın açıklamasında, “MacKenzie her bebekle ilk günden itibaren ilgilenmeye başlıyor. Onlara hemşirelik yapıyor, temizliklerini üstleniyor, sarılıp okşuyor. Anneleri gibi davranıyor ve nasıl sosyalleşeceklerini, oynayacaklarını ve terbiyeli olacaklarını öğretiyor” ifadeleri kullanıldı.

Bu da yetmezmiş gibi, MacKenzie aynı zamanda okulları ziyaret ederek çocuklarla birlikte vakit geçiriyor ve onlara fiziksel farklılıkları olan hayvanlar ve insanlar hakkında açık fikirli olmayı öğretiyor.

Bu konuda daha ayrıntılı ve bilimsel bir şeyler okumak istersen diye köpeklerin kahramanlık içgüdüsüne dair araştırmayı da buraya bırakıyoruz.

Paylaşan heymypet