Kuşunun Kilo Almasına Nasıl Yardımcı Olursun?

Son zamanlarda kuşunun zayıfladığını mı düşünüyorsun? Bu konuyu veterinerine danıştın mı? Bizim de kuşunun kilo almasına yardımcı olman için birkaç önerimiz olacak. Başlayalım öyleyse!

kuşunun kilo

 

 

Kuşunun kilo almasına yardımcı olmak için yapman gerken birkaç şey var. Ancak yapman gereken ilk şey, veterinerine en kısa sürede tam bir kontrol yaptırmak için randevu almak. Kuşlarda kilo kaybının nedeni bir takım ciddi sağlık sorunlarının olması mümkün. Evcil hayvanının sağlığını korumak için, herhangi bir hastalığı dışlamak amacıyla, veterineri ile  kapsamlı bir şekilde araştırmak gerekir.

Nedenini Belirlemek

Veteriner hekiminin, kuşunun kilo kaybının nedenini belirlemesi gerek. Böylece evcil hayvanını sağlıklı bir kiloya geri döndürmen için sana bir eylem planı önermiş olur. Elbette veterinerin tavsiyelerine harfiyen uyman gerek. Tüylü dostunda herhangi bir sorun ya da hastalık tespit edilmedi mi? Kuşunun sağlıklı ve ideal vücut kondisyonuna geri dönebilmesi için sadece beslenmesinde değişiklik yapman gerekir. Dostunun en sevdiği yiyeceklerden bazılarının daha büyük miktarlarda sunulması, evcil hayvanının iştahını canlandırmak için gerekli olan tek şey.

kuşunun kiloKilo Alma Diyeti

Hem kalori hem de yağ bakımından doygunluğu kanıtlanmış yiyeceklerden biri yer fıstığı. Kuşların çoğu şansa bu besini bayılarak yiyor. Miniğin diyetinde yer fıstığı miktarının artırılması, evcil hayvanının yağ alımını artıracak ve kilo almasına yardımcı olacak. Minik arkadaşına yer fıstığı ikram ederken sadece aşırıya kaçmamaya dikkat et. Kuşların yemek konusunda seçici oldukları biliniyor. Kanatlı dostuna aşırı yer fıstığı vermek, besin eksikliklerine neden olur. Meyve ve sebzelerin yanı sıra peletlenen diyetlerin yaygın olarak tavsiye edilmesinin bir nedeni de bu.

Kuşunun biraz kilo almasına yardımcı olmak için yapman gereken başka bir şey daha var. O da gün boyunca ikram olarak fazladan ayçiçeği çekirdeği sunmak. Aynı zamanda yağ oranı da yüksek olan bu lezzetli küçük tohumlar, birçok kuş türünün favorisi.

Darı spreyi, evcil kuşlar arasında bir başka favori besin. Aynı zamanda evcil hayvanının kilo almasına yardımcı olan daha yüksek kalorili bir tedavi. Ancak çok fazla darı beslemekten kaçınmak gerek. Dostunun kilo almasına yardımcı olsa da, diğer seçenekler kadar besleyici değil. Hatta “boş” kaloriler olarak adlandırılan kalorileri içerir. Bu ikramın daha besleyici olmasına yardımcı olmak için onu kuş ekmeği gibi bir tarife eklemek mantıklı. Eklenen bileşenler, kuşunun daha çeşitli önemli vitamin ve mineralleri aldığından emin olmana yardımcı olur.

İyi yapılmış bir kuş tartısına yatırım yap ve kuşunun ağırlığının kaydını her gün ve her hafta tut. Kuşunun normal ağırlığında dalgalanma fark ettiğini zaman yapman gereken en iyi şey veterinerine danışmak. Bunu yapmamak tüylü arkadaşın üzerinde yıkıcı etkiler yaratır. Eminiz ki bunun olmasını hiç istemezsin. Her zaman bilinçli bir ebeveyn olmakta fayda var.

Paylaşan heymypet