Kuşunun Depresyonda Olabileceğine Dair 5 İşaret

Kuşlar birçoğumuzun evine neşe katan dost canlısı hayvanlar ama zaman geliyor onlar da neşelerini kaybedip tıpkı bizim gibi depresyona girebiliyorlar. Bu yazıda kuşunun depresyonda iken ortaya koyabileceği sinyalleri mercek altına aldık.

kuşlarda depresyon belirtileri

KUŞLARDA DEPRESYON BELİRTİLERİ

Kuşlarda depresyon belirtileri neler? Kuşunun depresyonda olduğuna işaret edebilecek 5 temel davranış biçiminden bahsedebiliriz. Bu davranışların ayrıntılarına geçmeden önce şunu da hatırlatalım: Eğer kanatlı dostunda bu belirtileri görüyorsan ya içinde bulunduğu ortamda ya da ikinizin etkileşiminde aksayan bir şeyler var demektir. Bu durumun dostunun sağlığına kalıcı zararlar verme noktasına gelmesini istemiyorsan acil önlem almalısın.

İŞTAH KAYBI

İştah kaybı, birçok başka hastalığın belirtisi olabileceği gibi kuşlarda depresyon belirtileri arasında görülebiliyor. Böyle bir durum fark ediyorsan hemen harekete geç çünkü kuşlar çok hızlı metabolizmalara sahip canlılar ve kısa bir süreliğine bile yeterince yemek yemezlerse hemen kilo kaybedebiliyorlar. Kuşunun iki gün üst üste her zamankinden daha az yem yediğini fark ettiğin anda veterinerin yolunu tutmalısın.

AGRESİFLEŞME

Kuşunun davranışlarında bir farklılaşma seziyorsan depresyondan şüphelenebilirsin. Özellikle papağanlarda bu değişim agresifleşmeye doğru oluyor. Agresifleşme mevsimsel hormon değişikliklerinden de kaynaklanabilir elbette. Ancak kuşun sürekli alışık olmadığın davranışlar sergiliyorsa bunun sebebi mutsuzluğu olabilir. Bunun önce fiziksel sonra da psikolojik kaynaklarını araştırmak için fazla zaman kaybetme. Örneğin muhabbet kuşuna bir kardeş getirmek iyi bir fikir olabilir; ayrıntıları ilgili içeriğimizde bulabilirsin.

Kuşunun depresyonda olduğunu gösteren 5 işaret arasında tüy yolma da var

TÜY YOLMA

Bir kuş kendi tüylerini yolmaya başladığında bu durum kısa süre içinde kronik ve yıkıcı bir soruna dönüşebilir. Eğer kuşunun derisinde kelleşmeye başlayan noktalar görüyorsan bir hastalık ihtimaline karşı veterinere danışmanda fayda var. Eğer fiziksel bir sorun yoksa kuşun bu hareketi sıkıldığını ve kendisiyle yeterince ilgilenilmediğini göstermek için yapıyor olabilir. Bu durumda kuşunla birlikte zaman geçirmek için daha fazla çaba göstermelisin.

SES DEĞİŞİMLERİ

Tüylü dostun her zamankinden farklı sesler çıkarmaya başladıysa alarm zilleri çalıyor olabilir. Birçok kuş sıkıldığında ya da öfkelendiğinde çığlık atmaya başlıyor. Eğer seninki de her zamankinden daha fazla ses çıkarıyorsa bu seninle daha fazla zaman geçirmek için elinden geleni yapıyor demektir.

STRES ÇUBUKLARI

Stres çubukları kuşların tüy bloklarının arasında oluşan yatay çizgilere deniyor. Eğer bu çubukların oluştuğunu fark edersen kuşunun beslenmesini, çevresini, oyun saatlerini ve seninle olan ilişkisini gözden geçir. “Daha iyi olabilir” dediğin noktalarda yaptığın değişikliklerin kuşunun görünüşünde ve tavrında nasıl bir fark yarattığını gözlemlemeyi de ihmal etme.

Paylaşan heymypet