Kuşunu Sevmeye İzin Vermesi İçin Nasıl Eğitirsin?

Bazı kuşlar kendi sınırlarını çizer ve sevilmekten pek hoşlanmaz. Ancak onu rahatsız etmeden sevmeye alıştırmayı başarmanın birkaç yolu var. İşte kuşunu sevmeye ikna etmenin bazı yolları…

kuşunu sevmeye

 

 

Kuşunun onu okşadığını kabul etmesini sağlamak, eğitimden çok kuşunla uyum içinde olmak ve onun kişiliğiyle çalışmayı öğrenmekle ilgili. Bir kuşun insanlarla olan rahatlık seviyesi büyük ölçüde değişebilir. Bazıları sadece kişisel alanlarını sever. Dokunulmaktan hoşlanmayan bir kuşun varsa, temasta rahat etmesi için ona nasıl yaklaşacağını öğrenmen gerekecek. Sana yardımcı olmak için ele aldığımız yazımızda, kuşunu sevmeye ikna etmenin yollarını arayacağız. 

İnsan temasından hoşlanan sevimli bir kuşun varsa, kuşunun onu kaşıman için başını eğmesini sağlamak muhtemelen fazla bir çaba gerektirmeyecek. Papağanlar ve muhabbet kuşları gibi bazı kuşların dokunmaya izin verme olasılığı diğerlerine göre daha fazla olur. Ancak kuş türlerinin içinde bile farklı kişilikler var.

Kuşunu sevme konusunda daha rahat hale getirmek için biraz eğitim yapsan iyi olur. Diğer eğitim biçimlerinde olduğu gibi, davranışı kısa, sık seanslarla uygula ve huysuzlanıp yorulmaya başladığı zaman üstüne gitme. Her zaman başka bir gün tekrar denemek en iyisi.

Kuşunun Verdiği İpuçlarını Öğren

Kanatlı dostunun sevmeyi kabul etmesi için eğitirken, ilk adım onun sana verdiği ipuçlarını okumak.

Kuşun ona yaklaştığında sert bir duruş sergiliyor ve sana bakıyor mu? Kaçıyor mu, senden uzaklaştırmaya mı çalışıyor, hatta seni ısırmaya mı çalışıyor? Bunlar, kuşunun olup bitenlerden rahatsız olduğunun açık işaretleri.

Özellikle başının arkasına ulaşmaya çalışırsan, kuşun kafasına uzanmanı bir tehdit olarak algılar. Stresli bir kuşun vücut dilini görmezden gelirsen, olası bir ısırmaya maruz kalacağından şüphen olmasın.

Stresli bir kuşun vücut dilini görmezden gelirsen, parmaklarıyla olumsuz bir ilişki kurmaya başlar. Bu da onlara her parmak yaklaştığında gergin veya stresli olmalarına neden olur.

Bununla birlikte, evcil hayvan olmayı seven bir kuş rahat olur. Hatta tırmalamak ve okşamak için genellikle başını biraz yana çevirir. Özellikle sevilmek için başını öne eğer. Bazıları başlarını eğecek ve hatta gözlerini kapatacak. Bu, sevilmenin bir tehdit olmadığına tamamen güvenen mutlu bir kuşun işareti. Bazı kuşlar, yaklaşan bir parmak gördüklerinde başlarındaki tüylerini kabartırlar.

kuşunu sevmeye

Kuşunu Sevmeye Alıştırmanın Antrenman Aşamaları

Eğitiminize başlamak için, kuşunuzun rahat olduğu, yemek yedikten sonra veya yatma saatinden hemen önce sessiz bir zaman seç. Elini kuşunun tam görüş alanında tut ve onu sevmeden önce onunla konuş. Onu zorlamaya çalışma; kuş direnirse ara ver.

İlk başta kuşunun gagasına hafifçe dokunmayı ve okşamayı dene. Gözlerini dürtmemeye dikkat et. Hatta seni  kıstırmaya çalışmasına hazırlıklı ol (tabii ki daha büyük bir kuştan gelen bir tehdit). Kuşun gagasına dokunmana izin veriyorsa, parmaklarını yavaş yavaş gaganın hemen arkasındaki yüzündeki deriye doğru hareket ettirmeyi dene. Gagasını ve yüzünü okşaman onu rahatsız etmediyse, başının yan taraflarını sevmeye devam et.

Kuşun vücudunu hareket ettirebiliyorsan, tüylerin doğal yönüyle sevmeye gayret et. Tüyleri ters yöne okşamak kuş için rahatsız edici olur. Tüylerin doğal olarak uzandığı yönde okşa veya tüylerin arasını hafifçe yan yana çiz. Sonunda, kuşun gevşedikçe, başının ve boynunun arkasına doğru sevmeye devam edebilirsin.

Kuşunuz sevilmeye alışma konusunda  yavaş ilerliyorsa pes etme. Küçük adımlar at ve uygulamaya devam et. Ellerini kuşunun önünde göstermek bile, uygulamaya devam etmek için faydalı bir adım. İyi bir kucaklaşma senin ve kuşun için iyi olsa da, aşırı sevilmekten kaçınmak ve kuşunun sırtını ve vücudunu okşamaktan kaçınmak iyi bir fikir. Olgun bir kuş, bu alanlardaki sevilmeyi uyarıcı bulabilir ve bu da kuşun cinsel olarak hüsrana uğramasına ve sonuç olarak davranış sorunlarına yol açabilir.

Kuşunun Güvenini Kazan

Kuş sahiplerinin yaptığı yaygın bir hata, sevilmenin kuşunla etkileşim kurmanın tek yolu haline gelmesi. Kuşların başka birçok yönden sosyalleşmeye ihtiyacı olur. Numaralara, oyunlara, keşfetmeye, oyuncaklara, konuşmaya veya sadece birlikte olmaya katıl. O bu etkileşimlerden büyük fayda kazanacak. Kuşa kafeste veya kafesin dışında korkmayana kadar parmaklarının arasında bir tohum da verebilirsin.

Nihayetinde, kuşun onu sevme girişimlerine yanıt vermiyorsa, ona uzaktan (veya kısa bir mesafeden) hayranlık duymaktan ve onunla ilgilenmekten memnun olmanız gerekecek. Sadece temastan hoşlanmayan bir kuşu okşamakta ısrar etmek, kuşunun diğer alanlardaki güvenin ve ilişkinin zarar görmesine neden olur.

Paylaşan heymypet