Kuşunla Bağ Kurmanın Kolay Yolları

Kuşunu ne kadar sevdiğini biliyoruz. Peki aranızdaki sevgiyi güçlendirmek ister miydin? Aranızdaki bağı güçlendirmek ve yeni sahiplendiğin kuşunla ‘sıkı fıkı’ olmak istersen sana kuşunla bağ kurmanın yollarını öğreteceğiz!

kuşunla bağ kurmanın

 

Kuşunla bağ kurmanın başında onun için zaman ayırmak, evcil hayvanınla uzun süreli ve başarılı bir ilişki kurmak için çok önemli. Kuşlar evcilleştirilmemiş ve sürü zihniyetiyle hareket eder. Sen ve kuşun arasındaki ilişkinin gücü, evcil hayvanının yaşam kalitesini olduğu kadar sahiplik deneyimini de büyük ölçüde etkileyecek. Kuşunla bağ kurmak için yardıma ihtiyacın varsa, utangaç kuşların sana ısınmasına yardımcı olacak bu etkili yolları dene.

Öğünlerini Kuşunla Paylaş

Yemeğini kuşunla paylaşmak, seni sürüsünün bir parçası olarak görmesine yardımcı olmanın harika bir yolu. Vahşi doğada birbirine kenetlenmiş kuşlar birbirlerine yiyecek kusar. Bu nedenle bir yemeği paylaşmak, kuşunun zarar vermek istemediğini anlamasına yardımcı olur.

Kanatlı dostuna tabağından lezzetli bir ikram sunmayı seçersen, paylaştığın yemeğin tuz ve baharat içermediğinden emin ol. Kuşun yemeği denemekte tereddüt ediyorsa, kasesine bir lokma koy ve kendi payını onun önünde ye.

Sosyalleşmek için Zaman Ayır

Bazı kuşlar, özellikle yeniden barındırılan veya kurtarılanlar, yaşamları boyunca insanlarla fazla temasa geçmemiş olur. Daha da kötüsü, bazıları insanlarla ilgili çok olumsuz deneyimler yaşamış olur.

Bu gibi sorunlarla baş etmenin en iyi yolu, kuşu senin varlığınıza karşı duyarsız hale getirmek. Eğer gergin bir tavırdaysa sana bir önerimiz var. Kuşunun yanına giderek yavaş yavaş günde 5 ila 10 dakika onunla oturup konuşmaya başla.

Kuşun etrafında ani hareketler yapmamaya dikkat et. Hatta her zaman kuşunla mutlu ve canlı bir sesle konuş. Kuşun senin etrafında daha rahat hissettikçe, onunla daha uzun süreler geçirmeye başlamanda bir sakınca yok.

kuşunla bağ kurmanın

Kuşuna Bakım Yap

Bakım, doğada aileler arasında bir bağ oluşturan ilk şey. Kuşunla bağ kurmanın amacı, seni bir aile üyesi olarak kabul etmesini sağlamak.

Kuş izin verirse, başının arkasını hafifçe kaşımayı veya birkaç tüy tüyü ile ona yardım etmeyi dene. Kuşun sana daha fazla güvenmeye başladığı zaman tüylü arkadaşının küvette sana katılabilmesi için bir duş tüneği satın almak da iyi bir fikir.

Birlikte Müzik Dinleyin

Yabani kuşların iki ana iletişim biçimi olur: sesleri ve vücut dilleri. Müzik, kuş sahipleri olarak, evcil hayvanlarımızla daha yakın bağ kurmamıza yardımcı olur.

Kuşun seni bir arkadaş olarak görmüyorsa, en sevdiğin şarkılardan bazılarını evcil hayvanına söylemeyi ve etrafta dans etmeyi dene. Kulağa biraz aptalca geliyor ama çoğu kuş eğlenceye katılmaya karşı koyamaz.

Paylaşan heymypet