Kuşuma İsmini Söylemeyi Nasıl Öğretirim?

Yakın zamanda yeni bir evcil kuş evlat edindiysen, muhtemelen hala birbirinize alışma sürecindesinizdir ve kuş hala yeni ortamına uyum sağlamaya çalışıyordur. Bu erken aşamada eğitimlere başlamak mümkün olsa da, kuşunun zorlu eğitim seanslarına başlamadan önce seninle yeni evine alışması için bir veya iki hafta beklemek muhtemelen en iyisidir.

kuşuma ismini söylemeyi nasıl öğretirim

Kuşuma ismini söylemeyi nasıl öğretirim? Kuşseverlerin aklını en çok kurcalayan sorudur. Kuşunu eve getirdikten sonra yapman gereken ilk şey, onunla bir bağ kurmaya çalışmaktır. Ona komutlara cevap vermeyi öğretmeye başlamadan önce, onunla hafif sosyalleşme teknikleri uygulamak için birkaç gün ayırın.

Bu eğitim sürecinin bir kısmı, kuşunu onun için seçtiğin isme şartlandırmak olmalıdır. Uygun bir isim seçtikten sonra, ona bağlı kalmaya çalış. Bir kuşun adını seçtikten sonra değiştirmek mümkün olsa da, beğendiğin güzel bir isim seçersen hem senin hem de tüylü arkadaşın için çok daha kolay olacaktır.

Gelelim kuşuma ismini söylemeyi nasıl öğretirim sorusunun uygulamalı cevabına: Kuşuna herhangi bir şey öğretmek için, önce birlikte çalışabileceğiniz sessiz bir alan sağlaman gerekir. Onu korkutabilecek herhangi bir uyaranın olmadığından emin ol. Odayı TV veya radyo gibi dikkat dağıtıcı unsurlardan arındır.

Evcil hayvanın kafesin dışındayken pencerelerin kapalı olduğundan emin ol. Ona sakin bir şekilde adını söyle ve yemle hemen ödüllendir. Küçük parçalar halinde kesilmiş meyve ve hatta ay çekirdeği gibi lezzetli bir yiyecek kullanabilirsin. Bu işlemi 15 dakikaya kadar defalarca tekrarla. Kuşunun adını her söylediğinde bir ödül beklentisiyle sana doğru bakmaya başladığını fark edeceksin.

Kuşun bunu her seferinde düzgün bir şekilde yapmaya başladığında, ismini her söylediğinde cevap vermeyi öğrenecektir. Onun adını hızlı bir şekilde öğrenmesini sağlamanın tek bir yolu var. Öğrenene kadar 15 dakikalık eğitim seanslarını günde 3 veya 4 kez tekrar etmek. Eğitim seanslarınız arasında ara ara mola vermeyi unutma. Böylece ödül mamalarını aşırı yedirmek zorunda kalmazsın. Üstelik eğitim seansınızdan da sıkılmamış olur.

Eğitim seanslarını kısa ve eğlenceli tutmak, ona ne öğretmeye çalışırsan çalış en hızlı ve en kolay sonuçları verecektir. Artık ‘Kuşuma ismini nasıl öğretirim?’ diye kara kara düşünmene gerek yok. Gördüğün gibi çözüm oldukça basit 🙂 Size eğitim seanslarınız boyunca iyi eğlenceler…

Paylaşan heymypet