Kuşların Sevdiği Lezzetli İkramlar

Kuşunla aynı yemeği paylaşmak harika bir bağ deneyimi değil mi? Ancak bunun evcil hayvanının sağlığına da fayda sağlayabileceğini biliyor muydun? İşte kuşların sevdiği lezzetli ikramlar ve onlara sağladığı faydalar…

kuşların sevdiği lezzetli

 

 

Birçok kuş diyeti, kuşların ihtiyaç duyduğu belirli vitamin ve minerallerden yoksun olur. Dolayısıyla bu da ciddi sağlık koşullarına yol açar. Kuşunu sağlıklı bir diyetle beslemek, maliyetli veya zaman alıcı olmak zorunda değil. Kuşunun özel bir muameleyi hak ettiğini hissettiğin zaman, faydalı besinlerin yanı sıra lezzetle dolu bu sağlıklı ve kolay seçeneklerden birini sunmayı dene. İşte kuşların sevdiği lezzetli ikramlar ve onlara sağladığı faydalar…

Kuşların İçin Lezzetli İkramlar

1. Meyve

Mango, nar, muz, kavun veya elma: seçim senin ve kuşunun neyi tercih ettiği de önemli. Akla gelebilecek hemen hemen her meyve, kuşunun beslenmesi için sağlıklı. Lezzet ve besin değeriyle dolu meyveler harika bir vitamin kaynağı olur. Bu seçenekler evcil kuşların büyük çoğunluğunun favorisi.

2. Fasülye

Fasulye, harika bir bitkisel protein kaynağı. Ayrıca kuşun için sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan olağanüstü bir lif kaynağ. Baharatsız bir fasülye yemeği pişir. Fasulyelerin soğumasına izin ver ve ardından kuşunuza bir kaşık ver. Şanslıysan, fasülyeler kuşunun favori besini haline gelecek.

3. Filizler

Salatana filiz eklemeyi sever misin? Kuşun da filizlerin tadını beğenmesi mümkün. Mutfağında bitki filizlendirmeyi öğrenmek hiç de zor değil! Kuşuna sunduğun filizleri iyice yıkadığından emin ol. Bazıları bahçeden yerel süpermarkete yaptıkları yolculukta pestisitlerle temas etmiş olabilir. Tabiki sen bu toksinleri evcil hayvanına geçirmek istemezsin. Kendi filizlerini büyütmek kuşuna canlı, çiğ besin vermenin sağlıklı bir yolu.

kuşların sevdiği lezzetli

4. Sebze

Yabani kuşlar, doğal ortamlarında inanılmaz çeşitlilikte sebzelerle ziyafet çeker. Bu nedenle taze sebzelerin evcil kuşlar için de iyi olması mantıklı. Bir dahaki sefere evinde bu sebzeleri servis ettiğin zaman evcil hayvanına bir parça tattır. Tabi iyice yıkanmış ve durulanmış brokoli, sarı kabak veya yeşillik vermeyi dene. Kuşların favorileri arasında; havuç, lahana, kök sebzeler ve bezelye bulunur.

5. Makarna

Pişmiş ya da pişmemiş fark etmez, kuşlar makarnayı sever. İyi olan şey, enerji artırıcı karbonhidratlarla dolu olması! Fiyonk makarnayı sebzelerle kaynatmayı ve soğuyunca kuşuna servis etmeyi dene. Evcil hayvanın makarnasının çıtır çıtır olmasını tercih ediyorsa, eğlenceli ve lezzetli bir atıştırmalık için birkaç çiğ makarna eriştesini fındık ezmesi ile doldur.

6. Patlamış Mısır

İster inan ister inanma, birçok evcil kuş patlamış mısır atıştırmaktan hoşlanır. Kuşuna patlamış veya patlamamış taneler servis etmeyi dene. Patlamış mısırı patlatmadan servis etmeyi seçersen, sert kabukları yumuşatmak için taneleri temiz suda biraz kaynat.

7. Tahıl

Tahıl çiftçileri, yabani kuş sürüleri ziyafet çekmek için mahsullerinin üzerine indiklerinde sık sık şikayet eder. Aç bir kuş grubu, bir tarladaki tahılı anında soymayı dener. Tahıllar besleyici ve kuşlar için çok iyi bir besin. Diğer bazı yiyeceklerin sunamadığı besin değerleri sunarlar. Kepekli tahıllar, faydalı karbonhidratlardan bahsetmeye bile gerek yok. Kepekli tahıllar mükemmel bir hayati protein kaynağı. Kuşuna yulaf veya kinoa v servis etmeyi dene ve beslenme çılgınlığının başlamasını izle!

8. Fındık

Fındık, kuşun için son derece sağlıklı bir kuruyemiş. Özellikle ceviz, diğer kuruyemişlerde bulunmayan pek çok besleyici özelliğe sahip. Ayrıca çok lezzetli ve birçok kuş onları özel ikramlar ve hatta doğal yiyecek arama oyuncakları olarak takdir eder. Pek çok kuş, bazı çeşitlerin kabukları üzerinde gaga ve çene kaslarını çalıştırarak onları açmaya çalışarak zaman harcar. Açamadıkları bir tane bulurlarsa, onlara yardım et. 

Paylaşan heymypet