Kuşların Harika Evcil Hayvan Olmalarının Nedenleri

Evcil hayvanlarımızın hepsi harika. Ancak kuşların harika evcil hayvan olmalarının artıları neler? Neden bir kuş sahiplenmelisin? Haydi, öğrenelim bakalım!

kuşların harika

 

 

Sınırlı alanın veya hareketliliğin var ve kendini çoğu zaman yalnız mı hissediyorsun? Evcil bir kuş veya bir çift kuş sizin için uygun olur. Kuşlar, evcil hayvansız haneler için harika bir arkadaş olur. Uzun yıllar boyunca arkadaşlık ve keyif verirler. Peki, kuşların harika evcil hayvan olmasının nedenleri neler? Öğrenelim öyleyse!

Kuşlar Çok Akıllı Hayvanlar

Kuşlar, göç etmek için yılda iki kez binlerce mil kat eder. Bu nedenle harika problem çözen canlılara dönüştüler. Ulusal Audubon Derneği’ne göre, kuşların problem çözme yetenekleri ve yüksek derecede zekaya işaret eden bilişsel becerileri var.. Aletleri kolayca kullanır ve soldan sağa doğru sayma yetilerine sahipler.

Bülbüller, papağanlar ve kakaduların hepsi çok iyi problem çözme ve taklit etme becerilerine sahip. Kargalar evcil hayvan olarak bakılmaya uygun kuşlar olmasa da, muhakeme becerileri 7 yaşındaki bir insanınkine benzer.

Minimum Bakım Gerektirir

Kuşlar doğal olarak hijyenik hayvanlar. Tüylerinin parlak ve temiz kalmaları için her gün yolarlar. Kuş sahipleri, şampuanlar, pire banyoları ve pahalı saç kesimleriyle uğraşmak yerine, evcil hayvanlarının sağlığını ve güzel görünümünü ara sıra hızlı bir tırnak kesimi ve tüy kesme ile korur.

Bir kuşun sadece haftada bir veya iki kez hafif bir duş veya temiz su ile temizlenmesi gerekir. Fiziksel engelli sahipler için, kuş bakımının kolaylığı hoş bir rahatlama olur.

kuşların harikaİnsanlarla ve Diğer Kuşlarla Kolay Sosyalleşir

Uygun eğitim ve sosyalleşme sağlandığı zaman, kuşların bir kedi veya köpek kadar sevecen olması mümkün. Bazı evcil kuşlar, sahiplerinden ayrılamaz, hatta bankaya veya markete gitmek gibi günlük işlerde onlara eşlik eder Taklit konusunda mükemmel oldukları için basit görevleri ve hileleri yapmak üzere kolayca eğitilir.

Kuşlar sahiplerini, kafeslerini ve oyuncaklarını tanırlar. Birçok kuş, akşam yemeği vaktinin geldiğini bildirmek için sahibinin omuzuna oturur. Kuşunla kafes dışında ne kadar çok zaman geçirirsen, etkileşimde bulunduğun zaman alacağın yanıtlar o kadar yaratıcı olur.

Evden çok sık ayrılıyorsan kuşun yalnız kalmaması için kafese bir arkadaş daha eklemek doğru olur. Ancak, kuşlar kimi sevip sevmediklerine oldukça hızlı bir şekilde karar verir. Bu yüzden mevcut kuşunun yeni kuşu seçme konusunda söz sahibi olmasına izin vermek her zaman en iyisi.

Kuş Beslemesi Nispeten Daha Ucuz

En büyük kuşlar, diğer evcil hayvanlara göre günde yalnızca çok küçük bir miktarda yiyecek yer. Hatta en yüksek kaliteli kuş yemleri ve taze ürünler bile, kilo için gerekli olan proteinle paketlenmiş ürünlerden çok daha ucuz olan bitki bazlı yiyecekler.

Evcil kuşlara, peletlenmiş yiyecekler, tohumlu yiyecekler ve önceden yıkanmış taze ürünlerden oluşan yüksek kaliteli bir diyet sağlamak önemli. Yine de, yemek zamanı sahiplerinin paylaştığı yiyeceklerden muazzam bir şekilde yararlanmayı da iyi bilirler.

Evinde ne zaman taze meyve veya sebze yersen, küçük bir kısmını kuşunun yemeği için ayır. Böylece hep birlikte yemek yemiş olursunuz. Bu şekilde, kuşunun reddedip israf edebileceği yiyecekleri asla fazla hazırlamaktan kurtulursun.

Kuşun normalde buzdolabından sebze ve meyvelerden keseceğin son parçaları çok sevecek. Genellikle atılan ham parçaları kuşunuzun tabağında iyi bir şekilde kullan. Bu yiyecekler onun için ilave besin ve çeşitlilik sağlayacak. Sadece paylaştığın yiyeceklerin güvenli olduğundan ve kuşlar için zehirli olmadığından emin ol.

Paylaşan heymypet