Kuşları Zehirleme İhtimali Olan Gıdalar

Kuşunla yiyeceklerini paylaşman aranızdaki bağı güçlendirir. Ancak onlar için zararlı olmayan yiyecekleri. Peki, kuşları zehirleme ihtimali olan gıdalar hangileri? Birlikte öğrenelim!

kuşları zehirleme

 

 

Kuşlar sosyal canlılar. Bu nedenle birçok sahip, evcil hayvanlarının yemek zamanına dahil edilmesine izin verir. Kuşunla yiyecek paylaşmak çok eğlenceli olsa da onun için zararlı hatta ölümcül olacak pek çok gıda var. Sahiplerin hangi yiyeceklerin paylaşmaya uygun olduğunu ve hangilerinin ciddi risk oluşturduğunu bilmesi gerekir. İşte kuşları zehirleme ihtimali olan gıdalar…

Çikolata

Çikolata, sevdiklerinle paylaşmak için harika bir ikram. Ancak evcil kuşun için zararlı veya ölümcül olması mümkün. Çikolata zehirlenmesi öncelikle kuşun sindirim sistemini etkileyerek kusma ve ishale neden olur. Durum ilerledikçe kuşun merkezi sinir sistemi etkilenir ve nöbet geçirmesine sebep olur. Maalesef daha ileri durumda kuşunun hayatını kaybetmesi dahi mümkün.

Elma Çekirdeği

Elmanın yanı sıra; kiraz, şeftali, kayısı ve armut gibi gül ailesinin diğer üyeleri de tohumlarının içinde eser miktarda siyanür içerir. Elmanın meyvesi kuşun için iyi olsa da tohumları zehirli. Dikkat etmen gereken bir başka husus kabuğunda pestit olması.

Bu toksinlere maruz kalmamak için kuşunla paylaştığın elma parçalarını iyice temizle ve çekirdeklerini çıkar.

Tuz

Tüm canlıların sistemlerinde belirli miktarlarda sodyuma ihtiyaç duyulur. Ancak çok fazla tuz kuşlarda aşırı susama, dehidrasyon, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölüm gibi birçok sağlık sorununa yol açar. Kuşunun tükettiği tuzlu yiyeceklerin sayısına dikkat et.

kuşları zehirlemeAvokado

Bu popüler meyvenin derisinin ve çekirdeğinin, evcil kuş türlerinde kalp rahatsızlığına ve sonunda kalp yetmezliğine neden olduğu biliniyor. Avokadonun toksisite derecesi hakkında bazı tartışmalar olmasına rağmen, genel olarak vermemen gerek. Guacamole ve diğer avokado ürünlerini evcil kuşlardan mümkün olduğunca uzak tut.

Mantar

Mantarların evcil kuşlarda sindirim bozukluklarına neden olduğu biliniyor. Bazı çeşitlerin şapkaları ve sapları hayvanlarda karaciğer yetmezliğine neden olur. Evcil kuşunun çiğ veya pişmiş mantar yemesine izin verme.

Domates Yaprağı

Domatesler de diğer patlıcangiller gibi, kuşun için güzel bir ikram olabilecek lezzetli bir meyveye sahip. Ancak saplar, sarmaşıklar ve yapraklar evcil hayvanın için oldukça zehirli.

Kuşuna domates ikram ettiğin zaman onun toksinlere maruz kalmasını önlemek için, düzgün bir şekilde temizle. Hatta yeşil kısımları çıkaracak şekilde dilimle. Yüksek asit içeriği nedeniyle domates en iyi seçenek değil. Dostunu güvenle besleyebileceğin başka birçok sebze var.

Soğan

Tatlandırıcı olarak sınırlı miktarda soğan veya sarımsak tozu genellikle kabul edilir. Ancak aşırı soğan tüketimi evcil kuşlarda kusmaya, ishale ve diğer birçok sindirim problemine neden olur. Uzun süreli maruz kalma, hemolitik anemi adı verilen bir kan rahatsızlığına yol açar. Bu durumun ileri seviyesinde kuşunu kaybetmek zorunda dahi kalabilirsin.

Paylaşan heymypet