Kuşları Nasıl Tutmamız Gerekir?

Kuşlar, kedi ve köpekler kadar kolay tutulmaz. Çünkü kanatları olduğu için bizden bir adım öndeler. Haha! Neyse ki, kuşları nasıl tutmamız gerektiğini sana anlatacağız. Haydi, öğrenelim!

kuşları nasıl

 

 

Çoğu şeyde olduğu gibi, evcil bir kuşu tutmanın da doğru ve yanlış yolları var. Kuşlar hem fiziksel hem de duygusal olarak oldukça kırılgan canlılar. Dolayısıyla evcilleştirilmedikleri için bir kuşu kucağına alman bir köpek ya da kedi kadar kolay değil. Ancak, doğru teknikleri uygularsan, tüylü arkadaşını güvenli bir şekilde tutmak düşündüğünden daha kolay. İşte, kuşları nasıl tutmamız gerektiği hakkında bazı detaylar…

Kuşuna Adım Atmayı Öğret

Kuş sahiplerinin çoğu profesyonel kuş eğitmeni değil. Ancak evcil hayvanlarına sağlıklı ve mutlu kalmaları için birkaç temel komut vermeleri yine de önemli. Bunların en önemlisi, bir kuşu sahiplerinin parmağına basması için eğiten, öğretmesi kolay bir “hile” olan ‘yükseltme’ komutu. Kuşuna bu komutu öğretmek, evcil hayvanını kafesinden çıkarmanı çok daha kolaylaştıracak. Aynı zamanda, “yakala beni” gibi korkutucu bölümlere ihtiyaç duymadan kuşunu evde kolayca bir yerden bir yere taşımana olanak sağlayacak.

Kuşunu Asla Sıkma, Sallama veya Vurma

Kuşlar, uçmak için yaratılmış son derece özel canlılar. Bu sebeple, diğer evcil hayvan türlerine kıyasla onları oldukça kırılgan kılan karmaşık anatomiye sahipler. Kuşunu tutarken, her zaman mümkün olduğunca nazik olmayı unutmamak önemli. Kuşun tutulmaya karşı koysa bile asla sıkma veya çok sıkı tutma. Bunu yapmak, evcil hayvanının kemiklerinden birini kırmana sebep olur. Hatta iç organlarına zarar verir veya daha kötüsüne neden olur.

kuşları nasılKuşunun Omzuna Oturmasına İzin Verme

Kuş sahiplerinin evcil hayvanlarının tırmanmasına, binmesine ve omuzlarına oturmasına izin vermesi yaygın bir uygulama. Ancak birkaç nedenden dolayı bu kötü bir fikir. Her şeyden önce, kuşunun omzunuza oturmasına izin vermek, tüylü arkadaşının kulaklarına, gözlerine ve yüzünün diğer hassas bölgelerine erişmesini sağlar. Kuşun omzuna binerken korkar veya üzülürse, zarar verici bir ısırmaya maruz kalman olası. Kuşunu her zaman ellerinde tut ve yüzüne zarar veremeyecek bir mesafede olduğundan emin ol.

Asla Kanatlarından, Bacaklarından veya Kuyruğundan Tutma

Kanatlı dostun “yükseltme” komutunda henüz ustalaşmamış olsa bile, onu kanatlarından, bacaklarından veya kuyruğundan tutman asla uygun değil. Bunu yapmak, kuşunu korkutup hassas tüylerine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda kemik kırılması veya diğer travmalar gibi komplikasyonlara da neden olur.

Paylaşan heymypet