Kuşlar Uyurken Horlar mı?

Muhabbet kuşları ve papağanlar horlar mı? Kuşlar uyurken tıpkı insanlar gibi ses çıkarırlar mı? Bu yazımızda bu sorunun cevabını arıyoruz.

kuşlarda horlama

Kuşlar horlar mı? Muhabbet kuşları uykularında horlar mı? Peki ya papağanlar? Bu sorulara verilebilecek en net cevap, belki de kanatlılar da dahil, tüm hayvanların horlayabileceği. Tıpkı insanlar gibi. Tek bir farkla, onların küçük gövdelerinden çıkan ses biz insanların çıkardığı sesten oldukça düşüktür. Kuşlar, sağlık durumları ve psikolojik yapıları da dahil olmak üzere farklı nedenlerle horlarlar.

Özellikle papağan sahipleri kuşunun uyurken horladığına defalarca şahit olmuştur. Sizleri taklit ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uzmanlar vahşi doğada sayısız kuş türünün uyurken horladığını biliyorlar. Henüz kesin kanıtlanmamış olmakla beraber, horlamanın nedenleri arasında solunum problemleri yatabiliyor.

Görüşler arasında, tıpkı insanlardaki gibi küçük dil ile ilgili yaşanan sorunlar yer alıyor. Uykuları arasında aldıkları derin nefesler esnasında bu küçük dil titreşerek sesler çıkarmalarına yol açıyor.

Uzmanlar, kuşunuz horluyorsa, bunu bir soruna işaret olarak almanız gerektiğini söylüyor. Onu hemen veterinerine götürüp bir problem olup olmadığını anlamanız yararınıza olacaktır. Kuşlar horlar mı sorusuna büyük ölçüde cevap bulmuş olduk.

Kuşlar horlar mı

Kuşlar Doğada Nerede ve Nasıl Uyur

‘Kuşların yaşadığı yer neresiyse orada uyur’ diye düşünebilirsiniz. Ancak durumun böyle olmadığına şaşıracaksınız. Yuvalar öncelikle yumurtlamak ve yumurtadan çıkana kadar kuluçkalamak içindir. Uyku ve barınma, yuva inşa etmenin ikincil nedenleridir.

Yuvalama mevsimi geldiğinde yuvalarını yaparlar. Mevsim geçtiğinde, kuluçka makineleri küçük yavrulardan toz, pislik, tüy ve toz toplamaya başlar. Bu birikimler yuvaları yırtıcılar için hedef haline getirir ve kuşlar artık orada kalmak istemez.

Peki bu tüylü, kanatlı yaratıklar geceyi nerede geçiriyor? En iyi cevap: kendilerini en güvende hissettikleri yerde. Yer veya uyku tarzı, kuşun türüne bağlıdır.

Ötücü kuşlar, kediler gibi kara yırtıcılarından kaçınmak için düzlüklerden uzak durur. Yükseklere tünerlerse baykuşların onları yakalayabileceği ihtimalini de göz önünde bulundururlar. Vahşi doğada kuşlar, gece boyunca başlarını koymak için çalı veya yoğun bitki örtüsü ararlar. ‘Yeşil’, güvenliklerini sağlayan mükemmel bir kamuflaj öğesi görevi görür.

Ayrıca kuşlar uyku sırasında ısınmak için sürüler halinde toplanırlar. Yuvalar geniş olmadığı için, ritüeli çatıların altındaki boşluklarda, ahırlarda veya çıkıntılarda yaparlar.

 

Paylaşan heymypet