Kuşlar İçin Yararlı Meyveler

Kanatlı dostlarımız için dengeli bir beslenmeye ek olarak meyve takviyesi iyi olur. Peki, kuşlar için yararlı olan meyveler hangileri? Birlikte öğrenelim!

kuşlar için yararlı

 

 

Kuş uzmanları çeşitli taze meyvelerin tüylü arkadaşlarımızın beslenmesinde hayati derecede önemli bir parçası olacağını söylüyor. Ancak hangi meyve çeşitlerinin kuşun için güvenli olduğunu bildiğin sürece. Hangi meyve türlerini evcil hayvanının daha sağlıklı, daha güçlü ve daha mutlu olmasına yardımcı olacağını bilmen önemli. İşte kuşlar için yararlı meyveler…

Muz

Bu uzun sarı meyve birçok kuşun (ve sahiplerinin) favorisi. Yumuşak, tatlı eti tüylü dostlarımızın çoğu için neredeyse karşı konulmaz. Muz kabuğu bonus olarak, kuşun için eğlenceli bir oyuncak haline gelir.

Kırmızı Meyveler

Çilek, yaban mersini ve ahududu gibi insan tüketimi için güvenli olan her türlü meyve evcil kuşların da atıştırması için güvenli. Tahmin edeceğin gibi kırmızı meyveler evcil kuşunun yepyeni bir güzellik dünyasına girmesini sağlar. Tabii ki kırmızı meyvelerin lezzet kombinasyonları ve çeşitliliği sayesinde. Meyveler, lezzetli olmasının yanı sıra evcil hayvanının sağlıklı ve güçlü bir vücuda kavuşmasına yardımcı olur. Çünkü içerisinde vitaminler ve antioksidanlar ile de dolu.

kuşlar için yararlıElma

Besleyici ve lezzetli elma aynı zamanda kuşunun diyetine sağlıklı ve eğlenceli bir katkıda bulunur. Ancak bu ikramı servis ederken biraz dikkatli ol. Çünkü elmayı, evcil hayvanına servis etmeden önce soyup dilimlemen gerek. Kuşun bir elma çekirdeğini ele geçirirse işler hızla tehlikeli hale gelir. Elmalar gül ailesinden ve etleri evcil hayvanını için çok iyi olsa da tohumları kuşlar için oldukça zehirli olan bir toksin içerir.

Üzüm

Bu eğlenceli, ısırık büyüklüğündeki meyveler dünyanın her yerindeki kuşların ilgisini çekiyor ve bunun nedeni hiç de şaşırtıcı değil. Üzümlerin tadı çok tatlı ve oldukça yüksek düzeyde fruktoz içerir. Bu, kuşuna hızlı bir enerji artışı sağlamak için süper olduğu anlamına gelir. Ancak tam da bu nedenle idareli beslenmeleri gerekir.

Birçok kuş sahibi, evcil hayvanlarının üzümleri biraz fazla sevdiğini, onları meyve karışımlarından çıkarırken daha besleyici diğer yiyecekleri bu süreçte attığını fark ediyor. Kuşunun ne yediğine dikkat etmezsen bu durum vitamin eksikliklerine yol açar. Ayrıca, çok sık üzüm tüketmek kuşunda obeziteye ve diğer sorunlara yol açar.

Portakal

Portakallar sadece harika bir tada sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kuşunun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak süper dozda C Vitamini ile dolu. Bu, tüylü arkadaşının ara sıra narenciye yemesine izin vermek için harika bir neden.

Evcil hayvanının hastalıklara karşı doğal direncini biraz artırmaya yardımcı olur. Dostuna sunduğun portakalları soymayı ve çekirdeklerini çıkarmayı unutma.

Paylaşan heymypet