Kuşun İçin Süper Bir Atıştırmalık: Chia Tohumu

Chia tohumu hayatımıza gireli çok olmadı ama özellikle sağlıklı beslenmek isteyenler ve diyet yapanlar için kısa sürede vazgeçilmezlerden biri haline geldi. Salatalarda, tatlılarda, smoothie’lerde kullanılabilen bu süpergıdanın kuşun için de çok faydalı olduğunu biliyor muydun?

Chia Tohumu

Chia tohumu bizim için henüz yeni olsa kuşlar için eskiden beridir sevilen ve Azteklerden beri tarımı yapılan ve tüketilen bir bitki. Hatta Aztekler için döneminin en önemli besin kaynaklarından biri olduğu söyleniyor.

Chia tohumu oldukça iyi bir lif kaynağı, aynı zamanda bol miktarda omega-3 yağ asitleri içeriyor. Bu da kalp sağlığını korumaya yardımcı olurken vücutta enflamasyonu azaltıyor.

Üstelik chia tohumu çok da iyi bir protein kaynağı. Özellikle hayvansal proteinleri tüketmeyenler için vazgeçilmez olan chia’nın en önemli özelliği vücuda alınan proteinin emilimini ve çeşitli fonksiyonlarda kullanımını kolaylaştırması.

KALSİYUM DEPOSU CHIA TOHUMU

Aynı zamanda iyi bir antioksidan ve kalsiyum kaynağı olan chia, tam da bu sebeple kuşların beslenmesinde yer verilmesi gereken bir ürün.

Çünkü kuşlar süt ürünlerini sindirme konusunda çok iyi değiller ve ihtiyaçları olan kalsiyumu almak için yaratıcı çözümlere ihtiyaçları var. Dahası chia’nın yağ oranı da, süt ürünlerine kıyasla daha düşük. Bu da fazla kalori almadan kalsiyum desteği anlamına geliyor.

Vitamin anlamında da oldukça dikkat çekici olan chia’da riboflavin, folik asit, tiamin ve niasin (bir B vitamini kompleksi) bulunuyor. Örneğin chia’da susamın iki katı niasin var.

Glutensiz chia tohumu aynı zamanda enerji verici bir özelliğe sahip. Bu anlamda hem senin hem de kuşun için iyi birer atıştırmalık. Dahası işlenmemiş bir gıda olduğundan çeşitli kimyasallar konusunda endişe etmene de gerek yok.

Oldukça küçük tanelere sahip olduğundan öğütülmeden tüketilebiliyor. Buzdolabında ya da serin bir yerde iki yıla kadar kolayca saklanabiliyor.

Chia Tohumu

KUŞUMA NASIL CHIA YEDİRİRİM?

Peki kuşuna chia tohumunu nasıl yedirebilirsin?

En basitinden yemine karıştırabilir ya da kuşun için hazırlayacağın çıtır tahıllı atıştırmalıkları hazırlarken hamura biraz da chia tohumu ekleyebilirsin.

Bir başka alternatif de tohumları 1-2 saat suda bekleterek elde edeceğin chia puding’ini kuşuna vermektir. Bunu dilersen biraz badem sütüyle de yapabilir, içine biraz file badem ya da fındık, birkaç parça da meyve ekleyip kuşunun ağzına layık bir atıştırmalık elde edebilirsin.

Kuşun için hazırlayacağın bir smoothie ya da bir buzlu dondurma da chia eklemek için uygun bir atıştırmalık olabilir.

https://heymypet.com/kusum-nasil-kilo-alir-muhabbet-kusuma-nasil-kilo-aldiririm/

Paylaşan heymypet