Kuşuna Nasıl Basit Numaralar Öğretirsin? İşte Kuşuna Öğretebileceğin 3 Numara

Evinizin minik gevezesini ne kadar çok seviyor olabileceğini tahmin ediyoruz. Her ne kadar kuşların zekalarına dair pek çok olumsuz rivayet olsa da, aslında zeki hayvanlar ve onlara öğretebileceğin çok şey var.

kuşa hareket öğretmek

Kuşa bir hareket öğretmek kolay aslında… Kuşuna nasıl türlü numaralar öğretebileceğini konuşalım istedik. Tüm kuş severler, rivayetlere inat, tüylü arkadaşlarının aslında ne kadar zeki ve özel olduğunu görmek kanıtlamak ister. Kuşunun yeteneklerini göstermenin en harika yolu, onu gören herkesi etkileyecek harika numaralar öğretmektir. Evcil kuşunu eğitmek başta zor gözükebilir, ancak aşağıda sıralanan eğlenceli ve kolay numaralarla başlarsan, kuşuna her yaştan izleyiciyi memnun edecek sevimli hileler öğretmenin ne kadar basit olabileceğini göreceksin. Unutma ki biraz zaman, biraz sabır ve sık sık pratik yapmak kuşunun başarısının anahtarı!

KUŞUNA PARMAĞINA GELMEYİ ÖĞRET

Kuşuna nasıl parmağına gelebileceğini öğretmek hem basit, hem de en değerli ve temel komutlardan biridir ve tüm evcil kuşların bilmesi gereken bir şeydir. Pek çok kuş numarası, bir kuşun “gel” komutuyla ilgili bilgisi üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle önce kuşuna bu numarayı öğreterek eğitime başlamak önemlidir. Bu, yalnızca kuşuna daha etkileyici hareketler öğretmene yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kafese girme vakti geldiğinde, kafesini temizlemek gerektiğinde de işe yarar.

Nasıl Öğretirim?

Bunun için parmağını ya da bir çubuğu hafifçe göğsüne, ayaklarının hemen üstüne doğru yavaşça yaklaştır ve kesin ve net, ve dostça bir sesle “Gel!” de. Elini ya da çubuğu çekmeden beklet ve “Gel” komutunu tekrarlamayı sürdür. Hissettiği bu baskı içgüdüsel tepkiyi tetikler ve kuş genellikle doğrudan gelir. Bunu gün içerisinde belirli periyodlarla tekrarlarsan öğrendiğini göreceksin. Parmağına veya çubuğa her geldiğinde onu güzel sözlerle övmeyi ve belki sevdiği yemlerden ikram etmeyi unutma. ödüllendirme pozitif davranışı pekiştirir. 

KUŞUNA NASIL SELAM VERECEĞİNİ ÖĞRET

Kuşun parmağa tüneme komutunda ustalaştıktan sonra, ona çok sevimli ve eğlenceli bir numara öğretmeye devam edebilirsin: Nasıl el sallayacağını! Kuşuna merhaba demeyi öğretmek, evcil hayvanına öğretebileceğin en hızlı ve en kolay numaralardan biridir. Herhangi bir kuşu aşırı sevimli bir hale getiren bir davranıştır. Kuşunun parmağa tünemeyi bildiğinden emin olman gerekir çünkü bu numara için o hareket bir ön koşuldur.

kuşuna nasıl

Nasıl Öğretirim?

Bunun için kullanacağın komut: “El Salla!” Ona yaklaş ve hoş bir sesle “el salla” de. Bu genellikle normal sohbetlerinde kullandığın tonlamayı kullanarak söylediğinde işe yarar. Ona doğru parmağını yavaşça uzat ve “Gel!” de. Bu komutun kullanışlı olduğu yer burası. Kuşun zaten sana doğru bir adım atacak, parmağının ona doğru yaklaştığını fark edecek ve üzerine basmak için bir ayağını kaldıracaktır. Kuş ayağını kaldırdığında parmağının üzerine çıkmasına izin verme. Bunun yerine parmağını yavaşça çek. Ona hoş sözler söyle, Aferin de.Kuşa hareket öğretmek konusunda olumlama yapmak iyi olacaktır. Kuşun tek ayağını havaya kaldırdıysa, esasen “El Salla!” komutunu tamamlamış demektir. Ona bir ödül ver ve cömertçe övmeyi sürdür. Bundan sonrası hep tekrar. Yaklaşık 15 dakika veya kuşunun dikkati dağılana kadar bu adımları sürekli tekrarla. Üzerinde çalışmaya devam ederseniz, el sallamasını istediğinde kuşun otomatik olarak ayağını kaldıracak ve tüylü arkadaşın ona öğretebileceğin en şirin ve en rahat kuş hilelerinden birini öğrenmiş olacak. Her komutta olduğu gibi bunda da tekrar önemli.

KUŞUNA NASIL KONUŞACAĞINI ÖĞRET

Kuşların gerçekleştirebileceği en eski ve en sevilen numaralardan biri, insan sözcüklerini konuşmayı öğrenme yetenekleri. Bir kuşa nasıl konuşulacağını öğretmek için popüler birçok farklı yöntem ve teknik var, ancak en genel kural, sabır ve tekrarlamanın kuşları konuşmaya ikna etmenin en etkili yolu olduğu. Akılda tutulması gereken bir başka şey, tüm kuş türlerinin kelimeleri taklit etme yeteneğine sahip olmadığı. Kuşunu olumlu ve umutlu bir tavırla eğitmeye başla ve yeterli pratikle geleceği noktaya şaşıracağın günü bekle.

Nasıl Öğretirim?

Kuşları konuşmaya teşvik etmenin en iyi yolu, başlangıç ​​için birkaç kısa kelime seçmektir.​​ Örnek olarak “merhaba”, “güle güle”, “iyi geceler”, “aşkım”, “cicikuş”  veya hatta kuşunun kendi adı verilebilir. Kuşa hareket öğretmek, basit sözler coşkuyla söylendiğinde, çoğu kuşa daha ilginç gelir. Kuşunla konuşurken bunu mutlu ve olumlu bir tonda yaptığından emin ol. Seçtiğin kelimeleri tekrarlarken kuşunu izle. Dikkat edersen muhtemelen bazı kelimelerin dikkatini diğerlerinden daha fazla çekeceğini göreceksin. İlk “eğitim kelimeniz” için kuşunun en çok tepki verdiği kelimeyi kullan. Sözcüğü olabildiğince sık tekrarla. Tüylü arkadaşın ilgilendiği bir kelimeye kilitlendiğinde, o kelimeyi olabildiğince sık tekrarla. Kuşlar tekrarlayarak taklit etmeyi öğrenirler – bu yüzden, kuşunu tekrar tekrar söylemesi için cesaretlendirmenin tek yolu, sözcüğü tekrar tekrar söylemek. Sahipler için evcil hayvanlarını doğrudan eğitmek her zaman en iyisi olsa da, bazı sahipler kuşlarına konuşmayı öğretmeye yardımcı olmak için ses kayıt cihazları gibi ekstra öğrenme araçlarını kullanmayı tercih ediyor. Bu araçları kullanmak etkili olabilir ve kesinlikle eğitim sürecini engellemeyecektir, ancak sahipler bunların bire bir etkileşimin yerini tutamayacaklarını ve yalnızca tamamlayıcı eğitim yardımcıları olarak kullanılmaları gerektiğini bilmeli.

Paylaşan heymypet