Kuş Taşıma Kafeslerine Dair Merak Ettiğin Her Şey

Kuşun için kafes ararken karşına mutlaka birkaç ‘taşıma kafesi’ çıkmıştır. Peki ama nedir bu taşıma kafesi? Sıradan bir kafesten farkı var mıdır? Eğer sen de kendine bu soruları soruyorsan, taşıma kafesinin ne olduğunu, ne gibi özellikler taşıdığını ve bir taşıma kafesi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağımız bu yazıyı mutlaka okumalısın!

KUŞ TAŞIMA KAFESLERİ

Kuş kafesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAŞIMA KAFESİ NEDİR?

Kuş taşıma kafesi, bir kuşun içinde rahatlıkla birkaç kez kanat çırpıp uçabileceği büyüklükte kafeslere verilen isimdir. Taşıma kafesleri, muhabbet kuşu ya da saka gibi küçük kuşlar için tasarlanmıştır çünkü bu kafesler çoğunlukla ev, ofis gibi iç mekanlarda kullanılır.

TAŞIMA KAFESİ VE SIRADAN KAFESLER ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Taşıma kafesleri ve büyük kuş kafesleri arasındaki farkı merak etmiş olabilirsin. Bu ikilinin arasındaki en büyük fark, büyük kuş kafeslerinin; papağan gibi büyük boyutta kuşları taşımak ve dış mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olması ve temizliğinin de kolay yapılabilir olmasıdır.

TAŞIMA KAFESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

1-BOYUT

Taşıma kafesleri, sıradan kafeslere kıyasla daha büyüktür ve dolayısıyla daha çok yer kaplar. Eğer evindeki alan sınırlıysa, bu kafesin senin için doğru seçenek olduğunu söyleyemeyiz. Küçük taşıma kafeslerinin dahi sıradan bir kuş kafesinin iki katı olduğunu düşünürsek, büyük ve orta boy taşıma kafeslerinin kaplayacağı alanın ne denli geniş olacağını senin hayal gücüne bırakıyoruz…

2-ŞEKİL

Taşıma kafesleri, genellikle sıradan kafeslerden daha fazla yatay ve dikey alan sunar. Bu ekstra alan, kuşların rahatça gerinebilmesine ve uçabilmesine olanak sağlar. Söz konusu taşıma kafesleri olduğunda, yatay alan dikey alana göre daha büyük önem taşır. Çünkü kuşlar kafesin içinde daha yüksek noktalara ulaşmak istediklerinde oradan oraya zıplarlar. Uçmak istedikleri zaman ise gerçek uçma hissini yakalayabilmek kafes boyunca yatay hareket ederler..

3-KUŞUN TÜRÜ

Bir taşıma kafesi almadan önce, bu kafese kaç kuş koyacağını ve bu kuşların boyutlarını göz önünde bulundurmalısın. Eğer sadece birkaç muhabbet kuşu ya da saka sahibiysen, küçük bir kuş taşıma kafesi işini görecektir. Diğer yandan, 5-10 adet küçük kuş sahibiysen; bu kuşları orta ya da büyük bir taşıma kafesine sığdırabilmen daha muhtemeldir. Sultan papağanı ya da forpus papağanı gibi orta boy kuşlara, orta boy bir taşıma kafesi kullanılması uygundur. Kafesin aşırı kalabalık olmaması için de, bu türde kuşlara sahipsen tek bir kafese çok sayıda kuşu koymaman daha iyi olacaktır.

Paylaşan heymypet