Kürk Kullanımına Son Veren Markalara Bir Yenisi Eklendi

Sevgili pati dostu, biliyorsun bu köşede dünyanın dört bir yanından hayvan dostlarımızı ilgilendiren güzel haberleri konuşuyor, alkışlanması uygulamaları öne çıkarmaya çalışıyoruz. Bugün yine böyle bir haberle huzurundayım.

kürk hayvanı vizon

Malum moda dünyasının büyük isimleri son dönemde sık sık kürk, deri gibi hayvanlardan elde edilen ürünlerin kullanımına son verdiklerini bildiren açıklamalar yapıyor. Bunların sonuncusu da birçok küresel lüks markanın çatısı altında toplandığı Kering’den geldi. Kering’den yapılan açıklamada şirketin hiçbir markasının Sonbahar 2022 koleksiyonunda kürk kullanılmayacağı bildirildi.

Aslına bakılırsa Kering’in parçası olan Balenciaga, Bottega Veneta, Alexander McQueen ve Gucci, 2017 yılından itibaren kürksüz kreasyonlarla karşımıza çıkıyordu. Şimdi bu dört markaya Yves Saint Laurent ve Brioni de eklenmiş oldu ve Kering bünyesinde kürkle üretim yapan modaevi kalmadı.

KERING’İN İLK GİRİŞİMİ DEĞİL

Kering 2019 yılında da hayvanlardan elde edilen tüm malzemelerle ilgili bazı hayvan refahı standartları belirlemiş ve resmen açıkladığı bu standartlara uymayı taahhüt etmişti.

Kering’in başkanı ve CEO’su François-Henri Pinault, hafta içi yaptığı açıklamada, “Bir adım daha ileri gidip tüm koleksiyonlarımızda kürk kullanımını sona erdirmenin zamanı geldi. Hayvanların refahı konusunda grubumuz her zaman kendi tedarik zincirimizdeki ve genel olarak lüks sektöründeki uygulamaları iyileştirmeye istekli olduğunu göstermiştir” dedi.

Kering’in internet sitesinde de, “Günümüzde lüksün toplum ve çevre için sürdürülebilir bir şey olmaması imkânsız. Kering bugün gezegenimiz, iklim değişikliği ve doğal kaynaklar üzerindeki etkisini her zamankinden daha fazla önemsiyor” ifadelerine yer verildi.

KÜRK KULLANMAYAN MARKALAR ÇOĞALIYOR

Kering’in kararı dünya genelindeki hayvan hakları örgütlerinin de övgüsünü topladı. Humane Society kararı “mevzi kaybetmekte olan kürk ticaretine vurulmuş ağrı bir darbe” olarak nitelendirirdi ve şu açıklamayı yaptı: “Kering’in bu açıklaması moda markalarının ve perakendecilerinin çoğunluğunun kürkten uzaklaşıp hayvanlar ve gezegen için daha iyi olan ‘cruelty-free’ alternatiflere yöneldiği bir zamanda geldi.”

Hatırlamak gerekirse sadece 2021 yılında, Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Mytheresa, Canada Goose, Valentino, Oscar de la Renta, Tory Burch, Holt Renfrew, Mackage ve Moose Knuckles gibi birçok marka kürk kullanımına son verdiklerini açıkladı.

Ülke düzeyinde de İsrail kürk satışını yasaklayan ilk ülke oldu. İngiltere hükümetinin de yakın gelecekte kürk ithalatını ve satışını yasaklaması bekleniyor.

Paylaşan Petti SMITH