Kurbağalar Ne Yer?

Kurbağa sahiplenmeden önce onun beslenmesi hakkında doğru bilgilere sahip olman gerek. Neyse ki senin için bu bilgileri hazırladık. Sahi, sence kurbağalar ne yer?

kurbağalar ne yer

Kurbağaları doğru şekilde beslemen çok önemli. Peki kurbağalar ne yer? Vahşi doğada kurbağalar salyangoz, örümcek ve solucan gibi çok çeşitli böcekleri yerler. Bazı türleri ise bitki maddeleri yerler. Kurbağalar yiyeceklerini uzun, yapışkan dillerini kullanarak yakalarlar. Yeşil dostlarımız genellikle yalnızca hareket eden şeyleri yiyen yırtıcı hayvanlar.

Kurbağalar Ne Yiyor?

Kurbağalar gerçek anlamda genel avcılar. Vahşi doğada önlerine çıkan hemen hemen her şeyi yerler. Örümcekleri, çekirgeleri, kelebekleri, yani ağızlarına sığan her şeyi yeme olasılıkları var. Su kurbağaları çeşitli suda yaşayan omurgasızları yerler. Her kurbağa türünün kendine özgü beslenme kuralları olur.

Evcil Kurbağanı Güvenle Beslemenin İpuçları

Kurbağa yemini, kurbağanın büyüklüğüne göre tercih et. Aksi takdirde bağırsaklara zarar gelir. Bağırsaklarla dolu yiyecekleri satın alamazsanız, kurbağanız, beslenmesinde kalsiyum eksikliği nedeniyle kemik hastalığına yakalanma riskiyle karşı karşıya kalır. Ek olarak, bu böcekler kurbağanızın ihtiyaç duyduğu diğer önemli vitamin ve besinler açısından da düşük olacaktır.

Evcil Kurbağanı Ne Kadar ve Ne Zaman Beslemelisin?

Kurbağanın kesin beslenme programı ve miktarı kurbağanın türüne, yaşına ve aktivite düzeyine bağlı. Tıpkı insanlar gibi kurbağalar da aşırı beslenirlerse aşırı kilolu olur.

kurbağalar ne yerYüksek Enerjili Kurbağalar

Yüksek enerjili kurbağalar (cüce kurbağalar gibi) ve genç kurbağa yavruları (yaklaşık 16 haftanın altında) yiyeceğe sık sık erişebilmeli. Genç kurbağaları ve yüksek enerjili kurbağaları her gün, hatta günde iki kez besle.

Orta Enerjili Kurbağalar

Orta enerjili kurbağalar günaşırı veya üç günde bir beslenmeli. Genel olarak onlara 15 saniyede yiyebilecekleri kadar yiyecek sunulmalı. Daha sonra kalan mamaları kaldır. Kurbağanın yemeğini saniyeler içinde bitirmeyeceği kadar beslemen gerek.

Büyük Kurbağalar

Daha büyük kurbağalar daha az sıklıkta beslenmeli. Haftada bir veya iki haftada bir kadar seyrek yemek yemeleri doğru olur.

Kurbağalar Su İçer mi?

Kurbağalar ağızlarıyla su içmezler, bu nedenle ortamdaki nemin yüksek tutulması önemli. Derileri aracılığıyla suyu emerek “içerler”. Evcil kurbağanın temiz, klorsuz suya sürekli erişimi olmalı.

Paylaşan heymypet