Küçük Akvaryumlar İçin En Uygun Floresan Balıkları

Eğer akvaryumda balık yetiştirme konusunda yeniysen rengarenk görünümleriyle floresan balıkları senin için çok doğru bir başlangıç noktası. Ancak küçük akvaryumlar için en uygun floresan balığını bulmak konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsun. Bu noktada kararı akvaryumunun büyüklüğüne göre vermen gerekiyor. Standart bir 40 litrelik akvaryumda kaç adet floresan balığı yaşayabilir sorusunun cevabını aşağıda ayrıntılarıyla bulabilirsin. Senin tek yapman gereken sahiplenmek istediğin floresan balığı türünü seçip bu renkli dostların için uygun koşulları sağlamak! Kolay gelsin…

KÜÇÜK FLORESAN BALIKLARI

Yazımızda öncelikle Floresan balıklarının dört farklı türü olduğundan ve bu türlerin boylarının 5 ila 15 santimetre arasında değiştiğinden bahsetmek istiyoruz. Küçük akvaryumlar için en uygun floresan balıklarını arıyorsan dikkat etmen gereken en önemli nokta; doğal olarak balığın büyüklüğüne göre ihtiyaç duyduğu yaşam alanının da değişmesi. 

FLORESAN ZEBRA BALIĞI

Küçük akvaryumlar için en uygun floresan

Küçük akvaryumlar için en uygun floresan balıklarından biri olan bu tür, yetişkinlikte maksimum 6 santimetre oluyor. Bu da akvaryumunda 5 adet floresan zebra balığını rahatça besleyebileceğin anlamına geliyor.

Floresan zebra balıkları küçük sürülerle ve agresif olmayan balıklarla beslenebilecek, oldukça sosyal balıklar. Geniş yüzme alanlarına sahip akvaryumlarda yaşamaları gerekiyor, çünkü kendilerini ileri fırlatmayı ve akvaryumdaki diğer balıkları kovalamayı seviyorlar.

Floresan zebra balıklarının bakımı oldukça kolay. Üstelik farklı çevresel koşulları tolere edebiliyorlar. Ortalama 19-21 santigrat arasındaki sıcaklıklarda yaşıyorlar, yani akvaryumda ısıtıcıya ihtiyaçları yok. Kötü sulara karşı oldukça dayanıklılar, bu nedenle tecrübesiz kişiler için de idealler.

FLORESAN TETRA BALIĞI

Floresan tetra balıklarının çok çeşitli ve göz alıcı renklerde, geniş bir yelpazede seçenekleri mevcut. Sakin ve eğitilebilir balıklar. Yetişkinlikte maksimum santimetre boyuna erişiyorlar ve uzun ömürlü balıklar. 40 litrelik bir akvaryumda ortalama 5 adet floresan tetra balığını rahatça besleyebilirsin.

Floresan tetra balıklarını beslemek çok kolay çünkü agresif olmayan tüm balıklarla oldukça iyi geçiniyorlar. Bu da onları sürü akvaryumları için harika bir seçenek haline getiriyor ancak istersen sadece bu türden oluşan bir akvaryum da kurabilirsin. Floresan zebra balığının aksine oldukça sakin ve dingin balıklar, bu nedenle fazla yüzme alanına ihtiyaç duymuyorlar.

Floresan tetra balıkları oldukça dayanıklı, tropikal bir balık türü. Fakat floresan zebra balıkları gibi soğuğa dayanıklı değiller; ortalama 21 ila 26 santigrat derecelik suya ihtiyaç duyuyorlar. Bu da onları ısıtıcılı bir akvaryumda beslemen gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca utangaç olabilirler, bu yüzden onlara akvaryumun içinde saklanabilecekleri alanlar vermelisin.

FLORESAN TETRAZON BALIĞI

Küçük akvaryumlar için en uygun floresan

Floresan tetrazon balıkları yarı agresif bir sürü balığı. Yetişkinliklerinde 8 santimetre boyuna ulaşabiliyorlar, yani diğer floresan balıklarından biraz daha büyükler. Bu nedenle 40 litrelik bir akvaryumda maksimum 4 adet floresan tetrazon beslemelisin.  Daha büyük sürüler bakmak istiyorsan akvaryumunu büyütmen gerek. Su ise 23-25 derece civarında ve asidik olmalı.

Floresan tetrazon balıkları sürü halinde yaşamayı seviyorlar, oldukça aktif balıklar ve diğer balıklarla her zaman iyi geçindiklerini söyleyemeyiz. Daha küçük ya da yavaş balıkların yüzgeçlerini ısırabilirler. Bu nedenle eğer floresan tetrazonlarını diğer balıklarla birlikte bakmayı düşünüyorsan, seçimlerinde dikkatli olmalısın. Bu balıkların yüzme alanı geniş, iyi kurulmuş bir akvaryumda yaşamaları gerek.

FLORESAN KÖPEK BALIĞI

Floresan gökkuşağı köpekbalıkları, floresan balıkları ailesinin en yeni ve aynı zamanda en büyük üyeleri. Yetişkinlikte boyları 15 santimetreye kadar çıkabiliyor. Bu da 40 litrelik bir akvaryumda sadece 1 adet floresan gökkuşağı köpekbalığı besleyebileceğin anlamına geliyor. Ancak bunu pek tavsiye etmiyoruz.

Bir floresan gökkuşağı köpekbalığının sağlıklı bir hayat sürmek için en az 80 litrelik akvaryuma ihtiyacı var;  ideal akvaryum büyüklüğü ise 200 litre. Gerçekten bir floresan gökkuşağı köpekbalığı beslemek istiyorsan yavruyken 80 litre ile başlayıp, büyüdüğünde daha büyük bir akvaryuma geçebilirsin.

Floresan gökkuşağı köpekbalıkları yarı agresif balıklar ve diğer köpekbalıklarıyla geçinemezler. Sadece kendileriyle aynı boyutlarda ve benzer karaktere sahip balıklarla birlikte yaşayabilirler. Zamanlarının çoğunu yiyecek ve yosun yemek için dipte dolaşarak geçirirler.

FLORESAN BALIKLARI AKVARYUMDA NELERE İHTİYAÇ DUYARLAR?

Küçük akvaryumlar için en uygun floresan

Floresan balıklarının çeşitli türleri bulunduğu için, hepsi için ortak özelliklerden bahsetmek mümkün değil. Floresan zebra ve floresan tetra türleri için minimum 40 litrelik bir akvaryum yeterli. Diğer yandan floresan tetrazon ve floresan gökkuşağı köpekbalığı için minimum 80 litrelik bir akvaryuma ihtiyacın olacak. 

Bütün floresan türlerinin sağlıklı ve mutlu yaşayabilmeleri için filtre ve diğer aksesuarlara sahip bir akvaryum gerek. Floresan zebra dışındaki diğer türler ılık sularda yaşadıkları için akvaryuma bir ısıtıcı da eklemelisin. Akvaryum suyu ile ilgili tavsiyeler için buraya bakabilirsin.

Eğer floresan balıklarının parlamasını ve güzel bir görüntü sergilemesini istiyorsan akvaryumunu mavi bir ışıkla aydınlatmalısın. Son olarak süslemeler, kayalıklar ve bitkiler de akvaryumunu güzelleştirecek ve balıklarının keyfini artıracaktır.

Paylaşan heymypet