Koyun Baarack ve 35 Kiloluk Yünü Yüzünden Başına Gelenler!

Yıllardır kırkılmayan Baarack’ın yünü artık yük haline gelmiş… Dostumuzun kırkıldıktan sonra hissettiği rahatlığı tahmin edebiliyor musun?

Fotoğraf: Edgar’s Mission via Reuters

Koyun Baarack çok şirin gözüküyor öyle değil mi? Adeta kocaman bir buluta benziyor! Bu ilginç hikaye, vahşi yaşamıyla yıllardır dillerden düşmeyen Avustralya’da geçiyor. Baarack’ı Güney Avustralya’nın Lancefield şehrinin sakinleri görmüş onu ilkin. Vahşi doğada başıboş gezerken devasa yünü yüzünden kolaylıkla insanların dikkatini çekmeyi başarmış. Ona yardımcı olmak isteyen hayvanseverler, hemen kendisini veteriner hekime götürmüş. O arada da Baarack ismini takmışlar yünlü dostumuza.

Sonrasında Edgar’s Mission adlı barınakta veteriner hekimler onu muayene etmiş. Eş zamanlı olarak yapılan profesyonel gözlemlere dayanarak, koyunun en az 5 yıldır kırkılmadığı ortaya çıkmış! Nihayetinde uzun ve zorlu bir süreç sonunda kırkılan dostumuzdan 35 kilo kadar yün çıkmış. Koyunların ortalama ağırlığının 40 kilo olduğunu düşünürsek, kendi ağırlığı kadar yün taşıyormuş koyun Baarack. Bir yandan da yününden çıkan envai çeşit şeyi (ot, böcek, ve insan çöpü!) ve önünü zor gördüğünü aklımızda bulundurursak, dostumuzun hayatta olması büyük şans.

Kırkıldıktan sonra Koyun Baarack
Kırkıldıktan sonra Koyun Baarack. Fotoğraf: @Edgar’s Mission via Reuters

KOYUN BAARACK ARTIK MUTLU VE GÜVENDE

Barınak yaptığı sosyal medya açıklamasında, “Bu kadar yünün altında onun canlı olduğunu gördüğümüzde çok sevindik. Tüylerini kesmek gerçekten zor bir işti üzerinden sayısız böcek, ot ve çeşitli çöpler çıktık. Yünlerinin fazlalığı nedeniyle derisinde çizikler de oluşmuş ve midesinde ülser meydaa gelmiş. Ancak, endişelenecek bir durumu yok ve iyileşiyor. Hala sağlıklı olduğu için şanslıyız” ifadelerini kullandı.

Yünü yüzünden ülser tehlikesi de geçiren Baarack, artık barınakta rahat ve sağlıklı bir yaşama kavuşacak. Hala birkaç sağlık sorunuyla uğraştığı gerçeği de değişmiyor tabi ki. Yetkililer, koyunların en az yılda bir kırkılması gerektiğini belirtiyor. Eğer kırkılmazlarsa, Baarack gibi sağlık sorunları ile mücadele etmeleri olası. Sonuçta yünlerinin kırkılması onlar için doğal bir döngü dahilinde. Ama acımasız insanlık, onlara zarar verse dahi bazı hayvanların yününü kırkmaktan geri kalmıyor.

Mesela, Alpakalar. Modaya uygun diye korkunç çiftlik şartları altında acı çekiyorlar. Bu konuyla ilgili yazarımız Petti Smith önemli bir yazı kaleme aldı. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaşan heymypet