Köpeklerin Yaşına Göre Beslenmesindeki Değişiklikler

Beslenme köpekler için çok önemli bir faktör. Ancak bazı durumlarda beslenmesinde değişiklik gerekir. Peki, köpeklerin yaşına göre beslenmesi nasıl yapılır?

köpeklerin yaşına göre

 

 

Doğru beslenme, yavru ve yetişkin köpeklerin bakımının önemli bir parçası. Sahiplerin çoğu, yavru köpeklerin büyüme ve gelişmeyi desteklemek için özel olarak yapılmış mamaya ihtiyaç duyduğunu bilir. Birçok sahip, yetişkin köpek mamasına geçme zamanının doğru olduğunu belirlemekte zorlanır. Bunun nedeni, tüm köpekler için geçerli bir kural olmaması. Köpekler birbirlerinden farklı olarak gelişim gösterir. Sen ve veteriner, yavru köpeğinin diyetinde değişiklik yapmak için en uygun zamanı tahmin yürütmen mümkün. İşte veteriner dışında bizden de duyman gereken köpeklerin yaşına göre beslenmesindeki değişiklikler…

Köpek Mamasıyla Besleme

Yavru köpekler, büyümelerini, gelişmelerini ve yüksek enerji seviyelerini desteklemek için yetişkin köpeklerden daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Genç köpek yavruları, aynı boydaki yetişkin köpeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Yavru köpeğin yetişkinliğe yaklaştıkça büyümesi yavaşlamaya başlar ve kalori ihtiyacı azalır. Köpeğinin büyümesi durduktan sonra köpek mamasını beslemeye devam edersen, bu kilo alımına neden olur. Fazla kilo hızla obeziteye dönüşür ve bu da birçok sağlık sorununa yol açar.

Yetişkin Mamasına Ne Zaman Geçmeli?

Genel olarak, köpekler yaklaşık bir yaşına kadar yavru olarak kabul edilir. Bununla birlikte, farklı ırklar farklı oranlarda yaşlanır. Örneğin, birçok büyük ve dev cins köpek, iki veya daha fazla yaşına kadar yavru olarak kabul edilir. Bu nedenle, bir yaşından sonra köpek maması üzerinde kalmaları gerekir. Tersine, bazı küçük köpek ırkları bir yaşından önce yetişkin boyutuna ulaşır. Veterineri, köpeğinin diyeti söz konusu olduğu zaman en iyi bilgi kaynağı. Vu nedenle yetişkin mamasına geçmeden önce tavsiye iste.

Yetişkin köpek mamasını beslemek için doğru zamana karar verirken amaç, yavru köpeğin büyümesi durması. Ancak aşırı kilo almaya başlamadan önce yetişkin mamasına geçmek gerekir. Yavru köpeğinin kilosunu ve boyunu takip edin ve sayıların daha yavaş artmasını bekle. Çoğu köpek yaklaşık bir yaşında bir yetişkinliğe ulaşmaya başlar. Ancak büyümenin sekiz veya dokuz aylıkken yavaşladığını fark edeceksin.

köpeklerin yaşına göre

Köpeğinin Ağırlığını Değerlendirmek

Kilo alımının mutlaka büyümeyi göstermediğini unutma. Köpeğin kilo alıyor ancak boyu uzamıyor veya daha kaslı olmuyorsa, fazla kilolu olabilir. Köpeğinin vücut durumunu evde birkaç adımda çözmen mümkün:

1. Ellerini köpeğinizin göğüs kafesinde gezdir. İnce bir yağ tabakasıyla kaplı kaburgaları hissetmen gerek. Kaburgaları kolayca hissedemiyorsan, köpeğiniz fazla kilolu demek oluyor.

2. Köpeğine yandan bak. Göbeğin yukarı doğru kıvrılmasını görmen gerek. Fazla kilolu bir köpeğin çok az tüyü olur veya hiç tüyü olmaz.

3. Köpeğine yukarıdan bak. Göğüs kafesini geçtikten sonra belde bir miktar daralma olması gerek. Göğüs kafesinden kalçalara doğru düz veya şişkin bir çizgi, aşırı kilolu bir köpeği gösterir.

Çok belirgin kaburgalar ve çok küçük bir bel, köpeğinizin zayıf olduğu anlamına gelir. Emin olmak için bir muayene için veterinerini ziyaret edin.

Köpeğin bir yaşından küçükse ve kilo alıyor gibi görünüyorsa, yetişkin mamasına geçmeden önce porsiyon boyutunu veya öğün sıklığını azaltmanız gerekir. Veterinerler, yavru köpekler günde üç kez beslenmesini önerir. Ancak çoğu yavru, yetişkinliğe yaklaşırken günde bir öğün beslenir.

Diyet Değişikliği Nasıl Yapılır?

Gastrointestinal rahatsızlığı önlemek için herhangi bir diyet değişikliği kademeli olarak yapılması gerekir. Bu işlemin, nasıl yaptığına bağlı olarak bir veya iki hafta sürmesi mümkün.

Artık yetişkin olan köpeğin için doğru mamayı seçmek biraz zaman ve araştırma gerektirir. Aynı marka mamaya bağlı kalarak yetişkin formülüne geçmek gerekir. Tabii ki, veterineri uygun bir diyet bulmanıza yardımcı olacak.

Yetişkin köpek mamasını seçtikten sonra, sonunda köpeğinin mevcut ağırlığına göre beslemen gereken yetişkin mamasının porsiyon boyutunu belirle. Ardından, her öğünde biraz artırarak köpek mamasına az miktarda yetişkin maması ekle. Basit olması için, her birinden ne kadar besleyeceğini hatırlamaya çalışmamak için bir program yapmak iyi bir fikir.

Paylaşan heymypet