Köpeklerin Sevilmekten Hoşlandığı Yerler

Çoğumuz karşılaştığımız patili dostlarımıza sevgimizi göstermeden edemiyoruz. Onları memnun edecek doğru sevme taktiklerini biliyor muyuz peki? Sonuçta kısa süre sevebilecek dahi olsak, onları çok mutlu etmeliyiz değil mi? İşte köpeklerin sevilmekten hoşlandığı yerler!

Biz köpek severler, herhangi bir ortamda bir köpekle karşılaştığımızda onları ‘mıncıklamadan’ duramıyoruz. Böylesine güçlü bir tatlılığa nasıl kayıtsız kalabiliriz ki? Eminiz ki çoğu köpek de sevilmek konusunda bizlerle aynı duyguları besliyor. Bazı köpekler nazik sevilmeyi tercih ederken bazıları ise daha yoğun sevilmeyi tercih eder. Birçok köpek de tırmalanmaktan hoşlanır. Genel olarak, köpeklerin okşanmayı sevdiği belirli alanlar ve kaçınılması gereken diğer alanlar var. Bir köpeğin kişisel tercihi; köpeğin kişiliğine, geçmişine ve seninle olan ilişkisine bağlıdır. Haydi, tüm detaylarıyla köpeklerin sevilmekten hoşlandığı ve hoşlanmadığı alanları konuşalım.

Köpekler Neden Sevilmekten Hoşlanır?

Çoğu köpek, çeşitli nedenlerle insanlar tarafından sevilmekten hoşlanır. Köpekler kurtlardan evrimleştikçe insan iletişimini öğrendiler ve biz insanların iletişim kurma yollarından biri de biliyorsun ki dokunmak. Köpekler sadece buna tahammül etmeyi değil, çoğu zaman bundan zevk almaya da başladılar.

Köpekler, biz insanlarla yakın bağlar kurar. Bizimle duygusal, fiziksel ve kimyasal olarak bağ kurarlar. Bu kimyasal bağ, sevgi hormonu olarak da adlandırılan ve insanlarda ve köpeklerde sevgi etkileşimi yoluyla artan ‘oksitosin’ nedeniyle oluşur.

Köpeklerin evcil hayvan olmayı sevmesinin belki de en basit nedeni, kendini iyi hissetmesidir. Güvendiğin biri tarafından saçının nazikçe okşamanın nasıl bir his olduğunu hayal et. Nasıl sevmesinler ki değil mi…

Benzer şekilde, tüm köpekler sevilmekten hoşlanmaz. Bunun olası nedenleri arasında; insan sosyalleşme eksikliği, korku, istismar geçmişi, acı veya sadece kişisel tercih sayılabilir. Bazı köpekler vücutlarının belirli bölgelerinde sevilmekten hoşlanır ve diğer bölgelerine dokunulmasından hoşlanmazlar. Ek olarak, bazı köpekler güvenilir insanlar tarafından sevilmekten hoşlanır, ancak yabancılar tarafından hoşlanmaz.

köpeklerin sevilmekten hoşlandığıKöpek Nasıl Sevilmeli?

Çoğu köpeğin sevilmekten hoşlandığı birkaç yer var. Köpeği iyi tanımıyorsan, köpeğin tepkisini değerlendirebilmen için yavaştan hareket etmek en iyisi.

 • Sahibine köpeği sevip sevemeyeceğini sor. Tüm köpekler arkadaş canlısı değil ve korkmuş veya saldırgan olabilir. Bazı köpeklerin hassas veya ağrılı bölgeleri var ve bundan kaçınılmalısın. Bazı köpekler ise yabancılardan korkar.
 • Bir tehdit olarak algılanabileceğinden, köpekle doğrudan göz temasından kaçınsan iyi olur.
 • Önce köpeğe sana yaklaşması için bir şans ver.
 • Köpeğe yaklaşırsan, yandan ve yavaşça yaklaş. Köpeğe hızlı veya doğrudan yaklaşmak, tehdit edici veya korkutucu gelebilir.
 • Ellerini köpeğin yüzüne veya başının üstüne doğru hareket ettirme. Bu, köpeği korkutabilir veya savunmaya geçmesini sağlayabilir.
 • Köpeği göğsün önü, üst ve orta sırtı, göğsün yanları ve kulakların arkası gibi alanlarda nazikçe okşamaya başla.
 • Direnç fark edersen köpeği sevmeyi bırak. Korku veya saldırganlık belirtileri için vücut dillerini izle. Köpekten endişe duyarsan, ondan yavaşça uzaklaş ve göz temasından kaçın.
 • Bazı köpekler, özellikle bize güvenmeye başladıklarında, diğer alanlarda sevilmekten hoşlanırlar. Köpek sevilmekten hoşlanıyorsa, sana sevmen için başka bir alan önerebilir. Sırtlarını yaslayabilir ya da size çarpabilir, başlarını elinizin altına itebilir ya da karınlarını ortaya çıkarmak için yuvarlanabilirler. Karnı açığa çıkarmanın her zaman göbek ovma isteği olmadığını unutma; oynamak için bir davet ya da bir boyun eğme eylemi olabilir.
 • Yavaş hareket etmeye devam et ve nasıl tepki verdiğini görmek için köpeği nazikçe okşa. Köpek hala eğleniyor gibi görünüyorsa, yavaş yavaş onları daha fazla baskıyla okşayabilirsin. Bundan zevk alıp almadığını görmek için hafifçe kaşımayı dene. Bazı köpekler, özellikle uzun tırnakların varsa, iyi bir tırmalamayı sever.

Birçok köpek, güvendiği kişilerin aşağıdaki bölgeleri sevmesinden hoşlanabilir;

 1. Kuyruğun tabanına yakın alt sırt
 2. Göbek ve göğsün alt tarafı
 3. Başın ve boynun üst kısmı
 4. Çene altı
 5. Boynun ön tarafı
 6. Uylukların yanları

Kaçınılması Gereken Alanlar

Hiçbir köpek tam olarak birbirine benzemez, bu yüzden bir köpeğin sevilmeyi sevdiği yerlere şaşırabilirsin. Ancak, kaçınılması gereken belirli alanlar var. Cinsel organlar ve anüs, uzak durulması gereken bariz alanlardır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi bu bölgeleri korur.

Genel olarak sevilmeden kaçınılması gereken diğer alanlar arasında; yüz, kuyruk, ayaklar ve bacaklar bulunur. Köpeğin hoşuna gittiğinden emin olmadıkça, bir köpeğe sarılmaktan da kaçınılmalıdır. Birçok köpek sarılmayı sevmez ve sadece buna tahammül eder. Tabii ki, kendi köpeğinin bu alanlardan bir veya daha fazlasında sarılmaktan veya sevilmekten hoşlandığını görebilirsiniz. Sadece başkasının köpeğine yapmamayı unutma.

Paylaşan heymypet