Köpeklerin Hindinin Hangi Bölgelerini Yemesi Uygun?

Köpeklerin hindinin hangi bölgelerini yemeleri uygun? Köpeğine ayırman gereken kısmı bilmen, onu güvende tutmanı sağlayacak. Haydi öğrenelim!

köpeklerin hindinin

 

Hindinin köpeklerin yemesi için güvenli olup olmadığı büyük bir gizem değil. Spoiler uyarısı: Hindi sadece güvenli değil aynı zamanda köpek mamalarında yaygın olarak kullanılan bir protein kaynağı. Akşam yemeğini hazırlarken köpeğine hindi parçaları vermek son derece sağlıklı bir ödül. Ancak köpeklerin hindinin her bölgesini yemesi uygun değil. Peki uygun bölgeler hangileri?

Protein Kaynağı Olarak Hindi

Hindi köpekler için sindirimi yüksek bir protein kaynağı. Protein, karbonhidratlar ve yağlar gibi çeşitli makro besinleri (yani büyük miktarlarda gerekli olan herhangi bir besin bileşenini) içerir. Ayrıca vitamin ve mineral formunda mikro besinler de içerir. Hindi, kalite olarak tavuğa çok benzese de, bazı vitamin ve mineralleri tavuktan biraz daha fazla konsantrasyonda içerir.

Bütünleştirici uygulayıcılar arasında hindinin ‘soğuk’ bir protein, tavuğun ise ‘sıcak’ bir protein olduğu yönünde bazı düşünceler var. Bütünleştirici tıp açısından bu, esasen hindinin tavuk kadar iltihaplı olmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla, eğer köpeğin mide-bağırsak rahatsızlığı, çevresel alerjiler vb. gibi akut veya kronik bir inflamatuar durumdan muzdaripse, hindinin tavuktan daha iyi bir protein olduğunu düşünenler olur. Çünkü hindi zaten vücutta bulunan herhangi bir iltihabı şiddetlendirmez. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki köpeklerde en yaygın gıda alerjeni tavuk. Tavuk ve hindi çok benzer olduğundan, köpeğinin bağışıklık sisteminin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak tavuk alerjisini hindiye de genellenebilir.

köpeklerin hindinin

Köpekler İçin Güvenli Parçalar

Beyaz et ve kırmızı et, köpeğin için hem güvenli hem de sağlıklı. Ancak beyaz et, kırmızı et porsiyonlarına göre daha yağsız olur. Yani protein bakımından daha yoğundur. Yani her ikisi de güvenli ve sağlıklı olsa da beyaz etin kara ete göre biraz daha sağlıklı olduğu düşünülüyor. Daha da sağlıklı olsa da hindi yemeği denen bir şey var. Bu, taze hindi suyun çoğunun pişirildiği ve geriye kalanın inanılmaz derecede protein yoğun olduğu noktaya kadar işlendiğinde (esasen kasıtlı olarak aşırı pişirme için süslü bir pişirme terimi) yaratılır.

Çoğu zaman karaciğeri, böbrekleri, kalbi, taşlığı ve boynu içerebilen hindi sakatatları mağazadan satın alınan hindilere dahil olur. Bu ekstraların çoğu, köpeğinin tamamen pişirildiği zaman yemesi için tamamen güvenli. Köpeğin için tavsiye edilmeyen tek kısım boyun kısmı. Hindinin o kısmında kemikler bulunur. Köpeğini çiğ et diyetiyle besliyor olsan bile sakatatlarını köpeğine çiğ vermen önerilmiyor. Bunun yerine, onları suyla yıka ve ardından 5 ila 10 dakika kaynat. Kaynattıktan sonra tavada arkalı önle mühürle ve hazır. Ancak her yeni gıda maddesinde olduğu gibi, çok hızlı bir şekilde çok fazla verirsen köpeğinde mide-bağırsak rahatsızlığına neden olman mümkün. Hindi sakatatlarını köpeğine vermeyi tercih edersen, onları küçük parçalara ayır. Ardından birkaç gün boyunca özel ikramlar olarak porsiyonlara ayır.

Köpekler İçin Güvenli Olmayan Parçalar

Hindi, köpeklerin yemesi için sağlıklı bir gıda olmasına rağmen, hindinin tamamının her kısmı güvenli değil. Akşam yemeği için hindi hazırlarken köpeğinin yemek kasesinden uzak durması gereken parçalar var.

Hindi derisinin yağ oranı çok yüksek. Bu yüksek yağ içeriği tek başına kazara hindi derisi ile beslenen herhangi bir köpek için gastrointestinal rahatsızlık anlamına gelir. Ancak hindi derisinde endişelenecek tek şey gastrointestinal rahatsızlık değil. Tuzlu yemeklerde yaygın olarak kullanılan sarımsak ve soğan köpekler için zehirli olur. Eğer yavru köpeğin bunlara bulaşırsa anemik hale gelir. Bunun nedeni sarımsak ve soğanın köpeklerde (ve kedilerde) kırmızı kan hücrelerini yok eden bileşikler içermesi.

Pişmiş tavuk kemiklerinde olduğu gibi, pişmiş hindi kemikleri de yasak. Pişirme, kemiğin yapısal bütünlüğünü kolayca parçalanabilecek kadar bozar. Bunlar sadece bağırsak tıkanması riski oluşturmakla kalmaz. Aynı zamanda köpeğinin gastrointestinal sisteminde bir kemik parçalanırsa, bir parça kanalı kolayca deler. Bu, sepsise yol açar ve eğer derhal veteriner tıbbi yardıma başvurulmazsa sonuçlar maalesef çok kötü olur.

Paylaşan heymypet