Köpeklerin Hamilelik Süresi

Belki yeni sahiplendiğin köpek hamile çıktı. Küçük yavruları karşılamadan önce bilmek istediğin şeyler olabilir. İşte köpeklerin hamilelik süreleri hakkında her şey. 

köpeklerin hamilelik

 

 

Köpeklerin hamilelik süresini biliyor musun? Köpekler yaklaşık iki aylık hamile olur. Dünyaya yeni bir yavru köpek getirmenin ilgili herkes için eğlenceli ve unutulmaz bir deneyim. Bunu sağlamaya yardımcı olmak için hazırlıklı olmak ve temel bilgileri bilmen gerek. 

Hazırlık ve teknik bilgi edinmek önemli. Çünkü, köpeğinin hamileliğini hem onun hem de senin için olabildiğince basit ve stressiz hale getirmeye yardımcı olacak.

Peki, köpeğinin hamile olduğunu nasıl anlayacaksın? İşte burada biz devreye giriyoruz. Köpeklerin hamilelik süresi ve seni bekleyen tüm detayları derledik. 

Bir Köpek Ne Zaman Hamile Kalabilir?

Cinsine bağlı olarak, dişi köpekler cinsel olgunluğa altı ay gibi kısa bir sürede ulaşır. Tabi bazı köpeklerin 2 yıl içerisinde ulaştığı da görülür. Köpeğin boyutu genellikle ergenliğin ne kadar erken gerçekleşeceğini belirler. Daha küçük köpekler cinsel olgunluğa daha erken ulaşır. Bir köpeğin sağlığı, kızgınlığa girdiklerinde de etkiler. Aşırı veya yetersiz beslenen köpekler, parazitler ve çeşitli hastalıklar, bir köpek kızgınlığa girdiğinde etkili olur.

Köpekler, yaklaşık altı ayda bir olan mevsime geldiklerinde hamile kalır. Dişi köpekler mevsime geldiklerinde veya kızgınlık dönemine girdiklerinde iki ila dört haftalık bir süre boyunca doğurgan olur.

Köpeğin çiftleşmeye hazır hissetmiyorsa, erkek köpeklerle münakaşaya girmeye eğilimli olabilir. Kızgınken tasmalı yürümek, köpeğinin erkek köpekler tarafından itişip kakışmalarını ve şehvetli hareketlerini önlemesine yardımcı olacak.

Hamile bir köpeğe ve gelecekteki yavrularına bakmak hem senin hem de köpeğin için pahalı ve duygusal bir durum. Mücadeleye hazır mısın? Gelecekte bir yavru köpekten kaçınmak istiyorsanız, köpeğinizi kısırlaştırma konusunda veterinerinizle konuşmayı düşünün.

köpeklerin hamilelik

Köpeklerin Hamilelik Süresi

Köpek hamilelik süresi 61 ila 65 gün arasında sürer. Evde köpek hamilelik testi diye bir şey yok. Bu nedenle köpeklerde yaygın hamilelik belirtilerini kendin araman gerekir.

Bir Köpeğin Hamile Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin hamileyse, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsin:

  • Çiftleşmeden yaklaşık bir ay sonra vulvadan hafif bir mukus akıntısı olur.
  • Meme uçları çiftleşmeden yaklaşık 30 gün sonra renk ve boyut olarak daha belirgin hale gelir. Ayrıca yarı berrak sıvı üretir.
  • İnsanlarda “sabah bulantısı”na benzer şekilde, hamileliğin erken evrelerinde kusma olur. Unutma ki sadece ilk evrelerinde. Sonradan olursa veterinere gitmesi gerek.
  • Hamileliğinin yaklaşık 35. Gününden itibaren kilo almaya başlama.
  • 40. gün civarında karın şişliği olur. Ancak ilk kez hamile kalan köpeklerde belirgin olmaz.
  • Hamileliğin ikinci yarısında iştah artar. Bu nedenle mamanın miktarının ve kalitesinin köpeğinin ihtiyaçlarını karşıladığından emin ol.

Köpek Gebelik Teşhisi

Veteriner hekim, yaklaşık 25 ila 30. günler arasında hormon düzeylerini ölçen bir köpek gebelik testi yapar. Başka bir seçenek de, 25 ila 35. günler arasında ultrason ile hamileliği doğrulamak.

Bu her zaman doğru olmaz. Bu nedenle yolda başlangıçta beklediğinden daha fazla veya daha az yavru olabileceğinin farkında ol.

Paylaşan heymypet