Köpeklerin Espri Anlayışı Var Mı? En Oyuncu Köpekler!

Köpeklerin espri anlayışı derken? Evet evet, sen hiç şaka yapan bir köpekle karşılaşmadın mı? Ya da belki de onların şakadan anladığı şey sana komik gelmedi… Dur dur, yazımızı oku ne demek istediğimizi anlayacaksın.

köpeklerin espri anlayışı var mı

Uzun süredir köpek ebeveyniysen patili dostun mutlaka kahkaha atmana yol açmıştır. Peki bunu bilinçli olarak yapıyor olabilir mi? Ya da kendi aralarında da birbirlerine gülüyorlar mı? Ya da bizim komikliklerimiz onlara nasıl gözüküyor? Uzun lafın kısası, köpeklerin espri anlayışı var mı? Ortada bunca soru varken daha fazla beklemeyelim, yazımıza geçelim!

OYUNCULUK VE ESPRİ ANLAYIŞI KÖPEKLER İÇİN AYNI ŞEY Mİ?

Bu konuya direkt biyoloji anlamında ağır toplardan birinin düşüncelerini aktararak başlayalım: Charles Darwin. “Köpeklerin oyunculuktan bariz bir şekilde ayırt edilen gelişmiş bir espri anlayışı var.  Mesela sopa fırlattın ve köpek sopayı aldı geldi. Senden biraz uzakta sopayı yere bırakıp beklemeye başladı. Sen yaklaştın ve tam sopaya uzandığında sopayı kaptığı gibi kaçmaya başladı. Bunu da üst üste birkaç kere tekrarladı. Bu noktada köpeklerin net bir şekilde seninle dalga geçtiğini düşünebiliriz” diyor Darwin.

Bu durum evrimsel süreç içerisinde önemli bir rol oynama ihtimali de var. Aralarında hiyerarşik bir yapılanma olan hayvanlarda sürü içerisindeki konum kritik bir konu. Sürünün alfası bir şeylere kızıp carladığında diğerleri bunu bir şekilde tahammül edilebilir hale getirmeli. İşin ilginç kısmı, hayvanların çoğu böylesi durumlarda alfa köpeğe gülerek kendilerini rahatlatıyorlar. Bu da belirli bir espri anlayışına işaret ediyor.  Köpekler kurtlardan geldiği için ve kurtlar da hiyerarşik hayvanlar olduğu için patili dostlarımızda da espri anlayışı var diyebiliriz o vakit.

köpekleri nasıl sevmeliyiz

Peki köpekler sırf biz gülelim diye komiklik yapıyor olabilir mi? Kuvvetle muhtemel evet. Sonuçta ortada olumlu koşullandırma var. Ne zaman aptallık yapsalar geri dönüşü kahkaha ve sevgi oluyor. Bundan doalyı bir müddet sonra bilinçli bir şekilde şaklabanlık yapıyor olabilirler.

EN KOMİK VE OYUNCU KÖPEK TÜRLERİ

Her köpek türünün farklı karakteristik özellikleri var. Tam da bundan ötürü bazı dostlarımız daha komik ve oyuncu. Mesela:

  • Irish Setter
  • English Springer Spanile
  • Miniature Schnauzer
  • Cairn Terrier
  • Airedale Terrier
  • Standart Poodle
  • Golden Retriever
  • Minyatür Poodle

Bu dostlarımızdan birini sahiplenirsen kahkahadan kırılma ihtimalin artar, garantisini veriyoruz!

Köpeklerin espri anlayışı var mı sorusunu bu şekilde yanıtlamış olduk. Madem bu cepte, geçelim bir sonraki soruya: peki ya köpekler kahkaha atar mı? Bilim insanlarının bu soruya ilginç bir yanıtı var. Bu konuyu ele alan yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet