Köpekler De Ergenlik Çağı Yaşıyor!

Köpeğin bir anda garip davranışlar sergilemeye mi başladı? Dikkat! Bu garip davranışlar ergenlik sinyalleri olabilir!

köpeklerin ergenlik dönemi

KÖPEKLERDE ERGENLİK ÇAĞI

Birleşik Krallık’ta bulunan bir grup üniversitenin gerçekleştirdiği yeni bir çalışma, köpeklerin de tıpkı insanlar gibi ergenlik dönemi geçiriyor olabileceğini gözlemledi.

Araştırmacılar, önce henüz ergenlik çağına girmemiş 5 aylık 69 köpeği inceledi. Daha sonrasında aynı 69 köpeği 8 aylık olduklarında yani ergenlik çağına girdiklerinde tekrar inceleyen araştırmacılar, ergenlik çağına giren köpeklerin otur komutunu bildikleri halde bilmezden gelip dinlemediklerini gördü.

Araştırmacılar aynı zamanda köpeği olan 285 kişiye hazırladığı anketin sonuçlarına baktıklarında da benzer verilerle karşılaştı. Ankete katılanlar, ergenlik dönemi içinde olan köpeklerin bir şeyler öğrenmesinin oldukça zor olduğunu belirtti.

Araştırmacılardan Zoolog Naomi Harvey BBC’ye yaptığı açıklamada; köpeklerin hayatlarının bir döneminde daha az itaatkar olduklarını, itaatsizliklerinin tamamen birlikte yaşadıkları kişilere özel bir davranış olduğunu dile getirdi. Naomi Harvey, ortamda yabancı biri olduğunda köpeklerin garip davranışlar sergilemeyi bıraktığını ve bunun bir çeşit ‘’hırsını anneden/babadan çıkarma’’ şekli olduğunu da ekledi. 

Tüm bunların köpeklerin ergenlik çağına girmeleriyle bağlantılı olduğunu söyleyen Harvey: ‘’Hormonal değişiklikler ve beynin yetişkin beynine dönüşüm süreci çok fazla sorun yaratabiliyor.’’ ifadelerini kullandı.

Yapılan araştırma, köpeklerin itaatsiz hallerinin ergenlik çağıyla sınırlı olduğunu ve ergenlik sonrasında köpeklerin eski itaatkar tavırlarına geri dönüyor olduklarını özellikle belirtiyor.

Unutulmamalı ki ergenlik çağı geçici!

Araştırmaya öncülük eden hayvan davranışı uzmanı Doktor Lucy Asher, BBC’ye verdiği röportajda: ‘’Ergenlik çağı, köpeklerin hayatında çok önemli bir yere sahip. Ergenlik çağı aynı zamanda köpeklerin artık küçük sevimli bir köpek olmaktan çıktıklarını fark eden ve onları hem kontrol etmekte hem de eğitmekte zorlanacaklarını anlayan kişiler tarafından terk edildiği bir dönem.’’ şeklinde konuştu.

Asher: ‘’Ancak kişiler unutmamalıdır ki köpekleri yalnızca bir dönemden geçiyor ve bu süreç sonsuza dek sürmüyor’’ diye ekledi.

Asher’ın ergenlik çağı geçiren bir köpek dostlarına önerisi, kötü davranışlarından ötürü onları cezalandırmaktan ziyade olumlu pekiştirmeler kullanmaları yönünde.

Asher: ‘’Herkese köpeklerini cezalandırmaktansa tutarlı olup ödüllendirmelerini öneriyoruz. Köpeğinizin kasten kötü davranışlar sergilemediğini, bunun sadece onların biyolojisiyle alakalı bir durum olduğunu unutmamak önemli. Genellikle biz, köpeği olan kişilerden bu süreçte köpeklerine karşı nazik olmalarını ve bunun geçici bir süreç olduğunu anlamalarını istiyoruz.’’ tavsiyelerinde bulundu.

Paylaşan heymypet